Facebook Etkileşimi

Sosyal medya hesaplarının işletmeler veya büyük firmalar için önemini herkes bilir. Facebook bu sosyal medyaların en başında yer alır. Reklam modelleri ve uygun bütçeli reklamları alınabildiği için firmalar Facebook üzerinden reklam yapmayı istiyorlar. Google’a nazaran konu odaklı ve gerçek alıcıların yer aldığı bir sistem elde edileceği için Facebook oldukça iyi bir aracıdır.

Ancak reklam bütçelerine fazla bir bütçe ayıramayan kişilerin mecburi olarak organik etkileşime ihtiyacı oluyor. Ardından herkes Facebook etkileşimi nasıl arttırılır diye bir soruyla karşı karşıya kalıyor. Facebook etkileşimi arttırma yollarından birkaçını sizler ile paylaşmak için liste halinde bir ilerleme metodunu uygulamanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

İşletmeniz veya firmanız için bir sayfa açtınız ve uzun zamandır paylaşım yapmaktasınız. Ancak bir türlü istediğiniz rakamlara ulaşamıyorsanız. Bir an önce Facebook istatistikler kısmını detaylı olarak analiz etmeniz gerekiyor. Örnek olarak kullanıcılarınızın en popüler olarak gördüğü bir A yayınını ele almalısınız. Ele aldığınız bu yayında kullanıcıların neden bu kadar etkileşime girdiğini bir düşünün. Ardından etkileşimi arttırmak için saat aralıklarına bakın.

Örneğin A yayını en çok gösterimi ne zaman aldığı konusunda net bir fikir sahibi olamazsınız. Ancak sayfanın en çok hiti A yayınından aldığını düşünecek olursanız. Sayfa istatistikleri ile önemli noktalara erişim sağlayabilirsiniz. Sayfanın en iyi etkileşim aldığı zamanı sayfa istatistikleri üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu saatten sonra yayınlayacağınız her postu bu etkileşime bağlı yayınlamanız gerekir.

  • Anlatmak İstediklerinizi Kısaca İfade Edin

Kısa metinlerin aslında kendinizi tam olarak ifade etmeye yetmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bir ayakkabı alacak kullanıcının metinden ziyade daha çok görseller ile ilgilendiğini unutmamalısınız. Dolayısıyla Facebook etkileşimi nasıl arttırılır diye düşünmektense kullanıcı odaklı bir sayfa olmaya odaklanmaya hazır mısınız? İlk olarak yapmanız gereken kullanıcıyı boğmayacak ve okurken konudan uzaklaştırmayacak kısa ve öz metinler hazırlamaktır. Doğru bir anlatım tarzıyla hazırlamış olduğunuz metinler kullanıcıyı sıkmayacak kadar uzun olursa bu yeterli olur. İşte şimdi etkileşimde 1 hafta içerisinde gerçekleşecek etkiye odaklanabilirsiniz.

  • Kullanıcıların Görseller Harici Videolara Verdiği Önem

Görseller bir ürünün teknik açıdan incelenmesi için yeterli değildir. Ancak pazarlamak istediğiniz ürünü veya hizmeti teknik detayları çok kısa videolar halinde incelerseniz. Kullanıcıların hem videoyu izlediklerini hem de etkileşimde bulunduğunu görebilirsiniz. Kullanıcının istediği tarzda içerikleri hazırlamaktan asla çekinmeyin. Aksi takdirde kullanıcı sayfanın yalnızca satış yapılması amacıyla kurulduğunu düşünür. Doğal olarak etkileşime girmekten kaçınmaya karar verecektir.

  • Popüler İçeriğinizi Mutlaka İnceleyin

Popüler içeriğiniz ile benzer içeriklerinizi diğer konularda olan içeriklerinizle kıyaslamanız gerekir. En popüler içeriğin ilgi çektiği odak kelimenizi sayfanıza yön verecek bir düzeyde kullanmaya başlayın. Bunu yaparken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Sürekli olarak aynı tarzda içerikleri paylaşmak bir yerden sonra sayfanın takipçilerini sıkacaktır. Dolayısıyla bir sayfa yönetirken asla tekrara düşmemek gerekir. Ancak popüler yayınlardaki konuları da ara sıra kullanmaya özen göstermelisiniz. Etkileşim sayısını arttıran en önemli başlığın bu olduğunu düşünüyorum.

  • Etiketlerin Kullanımı 

İlk olarak bir metin hazırladınız ve istediğiniz iş konusuna yönlendirme yaptınız. Bütün postun bunlardan ibaret olduğunu düşündüyseniz. Fikirlerinizde bir an önce bir yeniliğe gitmeye hazır olun. Etiketlerin, Facebook etkileşimi nasıl arttırılır konusunda önemli bir etkisi olduğunu fark etmelisiniz. Etiketler aslında ürününüzün üzerine yapıştırmış olduğunuz etiketlerden hiçbir farkı yoktur.

Aynı mantıkla Facebook konunun ne ile alakalı olduğunu anlayabilmek adına bu etiketlere önem vermektedir. Arama sonuçlarında organik olarak bir hite sahip olabilmek adına etiketlerin önemini asla hafife almayın. Facebook arama sonuçlarının yanı sıra Google’ın da Facebook etiketlerine önem verdiğini unutmayın. Google arama sonuçlarında Facebook’un önemli bir yeri olduğunu asla unutmayın.

Hem Google’dan hem de Facebook’tan konunuzla ilgili çok aşırı bir hit beklemeyin. Google’da çoğunlukla yaptığınız işle ilgili SEO odaklı siteler sizin Facebook sayfanızı geçecektir. Ancak yine de Google arama sonuçlarında yer almak sayfanın ilgi görmesi açısından önem teşkil eder.

  • Kullanılan URL’ye Mutlaka Dikkat Etmelisiniz

Başka bir siteye kullanıcıyı yönlendirmek isteyen kişilerin Facebook üzerinden yapmış oldukları çalışmalarda sorunsuz bir şekilde tamamlamak için neye dikkat etmesi gerekir? Bazı sayfaların URL konusunda kötü görünüm olmasın diye linklerini kısaltarak paylaşımda bulunduklarını gördüm. Bu birçok kullanıcı için olumlu etkiler yaratsa da azımsanamayacak bir sınıf için oldukça olumsuz etkilere sahip olabiliyor. Örneğin kullandığınız aracı firmayı bazı kullanıcılar reklam linki sanarak kullanmak istemiyorlar. Birçok kullanıcı bu olaylara her ne kadar alışmış olsa da diğer bir kesimin söz konusu durumdan rahatsız oldukları için tıklamadıkları açıkça ifade ediliyor. Markanız ile alakalı olan uzun URL yapınızı kullanmanız bu noktada daha büyük bir önem arz ediyor. Facebook etkileşimi nasıl arttırılır diye soran kişiler kısaca burada belirtilen her maddeyi birebir uygulaması durumunda en azından organik sonuçlar üzerine bir başarı elde ederler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir