facebook pixeli

Facebook pikseli, Facebook tarafından geliştirilmiş, insanların internet sitenizde gerçekleştirmiş olduğu eylemleri anlayarak reklamlarınızın ne kadar etkili olduğunu ölçmeye yarayan bir analiz sistemidir. Bu sistemi kullanarak bazı faydalar elde edebilirsiniz. Bu faydalar şu şekildedir. Reklamlarınızın doğru kişilere gösterildiğine emin olabilirsiniz. Bu sistem sayesinde satışlarınızı artırabilirsiniz. Yine bu uygulama sayesinde reklamlarınızın sonuçlarını analiz edebilir, ölçebilirsiniz.

Facebook pikselini ayarladıktan sonra birisi internet sitenizde bir eylem yaptığında bu piksel harekete geçer. Bir ürünü sepete eklemek eylemlere örnek olarak verilebilir. Piksel, Olay Yöneticisindeki Facebook pikseli, sayfanızda görüntüleyebileceğiniz bu eylemleri alır. Buradan müşterilerin gerçekleştirdiği eylemleri görebilirsiniz. Bu müşterilere ayrıca Facebook reklamları sayesinde de erişebilirsiniz.

Facebook Pixeli Nedir? Ne İşe Yarar?

  • Basitçe anlatmamız gerekirse JSP yani Java Script kod dizilimidir. 
  • Facebook Business Manager’de aktif edilmiş reklamlara yönelik adım adım her bir anı kapsayan etkinliklerin gözlemlenebilmesi ve ölçülebilmesine olanak tanıyan bir tür analiz aracıdır. 
  • Kod ile Facebook’a verdiğiniz gelmiş – geçmiş tüm reklam aktivitelerinin anlık takiplerini gözlemleyebilir, performansı analiz edebilir, size geri dönen reklam etkinliklerini izleyebilir ve tüm bu raporlara ek olarak gerekli ayarlamalarınızı değiştirerek – düzenleyerek reklamlarınızın hedef kitlelere daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Yukarıdaki konulardan daha da önemlisi ise site – ürün – hizmet reklamlarınızın doğru kitleye – kişilere ulaştırılmış olduğunuzdan emin olabilmenizi sağlayacak bir kod dizilimi olmasıdır.

Facebook Pixeli Nasıl Aktif Edilir? 

Bu adımda Facebook Pixeli Nasıl Alınır? Görseller eşliğinde işlemleri yaparak sizin de kolayca yapabilmenize yardımcı olacağız.

  • Öncelikle facebook.com/manage url adresini sekmeye yapıştırarak enter’a basalım.
  • Ardından Facebook Reklamları ana kategorisine giriş yapalım.
  • Vakit kaybetmeden Pikseller alanına giriyoruz ve Facebook Pixeli Nasıl Aktif Edilir hep birlikte yapıyoruz.

Facebook Pikseli Nedir, Nasıl Kullanılır ? 1Hemen yukarıdaki ekran görüntüsünde yer aldığı gibi Pikseller’e giriş yaptıktan sonra “Bir Piksel Oluştur”’a basıyoruz. Ardından İleri’ye basarak kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Facebook Pikseli Nedir, Nasıl Kullanılır ? 2

Peki Pikseli Oluşturduk. Şimdi Pikseli Sitemize Nasıl Ekleyebiliriz?

Yukarıdaki ekran görüntüleri ile elde ettiğiniz piksel kurulumunu tamamlayabilmek için ekranınızda 3 farklı tercih belirecektir. 

Facebook Pikseli Nedir, Nasıl Kullanılır ? 3

Çıkan menüdeki diğer seçenekleri bertaraf ederek “Kodu Kendiniz Manuel Olarak Yükleyin” adımına ilerliyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsüne ulaşmış oluyoruz.

Facebook Pikseli Nedir, Nasıl Kullanılır ? 4

Yukarıda hangi ana kategoriyi belirlediyseniz o alana dair sabit kodu oluşturarak panelinize ekleyebilirsiniz.

Facebook Pikseli Nedir, Nasıl Kullanılır ? 5

Görselde yer aldığı üzere pixel kodunu kopyalıyoruz kendi sitemizdeki ilgili alana (örn:Google Analytics Remarketing) girişini sağlıyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir