Facebook Reklam Rehberi

Facebook reklamları; ilk sosyal medya platformu ve günümüz sosyal medya sirkülasyonunun ilham taşlarından Facebook’ta tanıtım, duyuru, satış içerikli gönderilerinizin reklam hizmetiyle ön plana çıkarılması ve geniş kitlelerce görülmesini sağlayan hizmettir.

Facebook reklamları, arkadaşınız ya da takipçiniz olmayan kişilere de ulaşmanızı sağlayarak farklı kitlelerce de fark edilmenizi sağlayan hizmettir. Lokasyon ve kitle bazlı olarak görünme kriterlerini değiştirebildiğiniz; seçilen kriterler ve zaman intervaline göre fiyatlandırması değiştiği için de size en uygun reklam türünü seçerek işiniz özelinde reklam hizmeti alabileceğiniz Facebook reklamlarıyla dijital pazarlamanızı istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz.

Facebook Reklam Türleri

Facebook üzerinde de birçok reklam verebilirsiniz. Özellikle işletmeler dünyanın en geniş kullanıcı kitlesine sahip ilk sosyal medya uygulaması üzerinde kazançlı ve uygun maliyetli reklamlar verebilir. Facebook reklamlarının avantajı ise farklı amaçlara uygun özel reklamlar verebilmenizdir. Şimdi Facebook uygulaması üzerinde kullanabileceğiniz reklam türlerini sizlere tanıtalım;

Marka Bilinirlik Reklamları

İnternette firmaların ana amacı marka bilinirliğini arttırmaktır. Facebook üzerinde marka bilinirlik reklamları sayesinde markanızın daha fazla kişi tarafından bilinmesini sağlayabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizle alakalı kullanabileceğiniz reklamlardır. Bu reklamlar hatırlama ihtimali yüksek olan kişilere görüntülenmektedir. Yani direkt  hedef kitlenize ulaşabileceğiniz reklamlardır. Facebook’ta iki gün içinde kaç kişi tarafından reklamın göründüğünü ve kaç kişinin bu reklamı hatırladığını kolayca ölçebilirsiniz. 

Marka bilinirliği reklamları daha çok büyük firmalar tarafından kullanılmaktadır. Bütçesi yüksek olan firmaların tercih edebileceği reklamlardır. Küçük ölçekli işletmeler için önerilmeyen reklam türleri arasındadır.

Değerlendirme Reklamları

Marka bilinirliği oluşturduktan sonra verebileceğiniz reklam türleri arasındadır. Ürün ve hizmetlerinizi satın almak için insanları hareket geçirme, satın alma işlemine yönlendirme ve insanları daha fazla bilgi almak için teşvik etmeye yönelik kullanabileceğiniz reklam türleridir.

Dönüşüm Reklamları

İşletmenize gelebilecek kişilerle ilgili dönüşler alabilmenizi sağlayan reklamlardır. Bu reklamlarla firmanıza insanların dönüş yapabilmesini ve gücünüzü ölçebilmenizi sağlayabilirsiniz.

Erişim Reklamları

Facebook üzerinden mümkün olan en fazla kişiye erişmek isteyen işletmelerin kullanabileceği reklam türüdür. Çok düşük bütçelerle yüksek gösterim elde edebileceğiniz reklam türleridir. Bu reklam hedef kitlenize mümkün olan en fazla sayıda gösterilen reklamlardır. Hedef kitlenizi en az 200- 250 bin kadar ayarladığınızda çok verim alabileceğiniz reklamlardır. İnsanlara ne sıklıkta gösterileceğini sizler ayarlayabilirsiniz.

Bu reklamlar küçük bir kitleye marka bilinirliğini arttırmak ve yerel işletmelere müşteri çekmek için tercih edilir. Hedef kitlenizi fazla daraltmadan daha fazla kişiye erişmek için kullanabilirsiniz. Bu reklamlar yerel mağaza ve dükkanların yanında bulunan ve trafik almaya çalışan orta ölçekli işletmeler için tercih edilmeyen reklam türleridir.

Trafik Reklamları

Bu reklamlar web sitenize link vererek daha fazla ziyaretçi çekmek amacıyla tercih edilir. Yani web sayfanıza verdiğiniz bağlantılarla ziyaretçilerinizi web sitenize çekebilirsiniz. Bu reklamlar direkt sitenize gelme ihtimali en yüksek kişilere gösterilir. Yani doğrudan hedef kitlenize ulaşabilen reklamlardır.  Facebook üyelerinin alışkanlıklarını ölçer. Böylece tanıdığı üyesine doğru reklamları sunarak tıklamasını sağlar.

 Ancak bu reklamlar her zaman satış ve değerli dönüşüm garantisine sahip değildir. Bu reklamlar sadece web sitenize insanları yönlendirir. Bundan sonra artık web sayfanızın kalitesi insanların davranışını belirleyecektir. İçerik oluşturan web siteleri için ideal bir reklam türüdür. Blog ve kişisel web siteleri için trafik çekebilir ve çok daha fazla kişiye erişerek arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Yani güçlü bir backlink elde etmenizi sağlayan reklamlardır.  İçerikleriyle kendi alanında uzman olmak isteyen kişiler için çok ideal reklamlardır.

Danışmanlık, online kurs ve ürün satışı gibi birçok konuda hizmet veren işletmeler için uygundur. Değerli eylem ve dönüşüm elde etmek isteyenler için uygun olmayan reklamlardır.  Bu reklamlar okuyucu, izleyici ve takipçi kitlesi oluşturmak isteyen web sitesi sahipleri için uygundur.

Etkileşim Reklamı 

Bu reklamlar bir gönderide daha çok beğeni, yorum ya da paylaşım almak adına kullanılabilir. Etkileşim Facebook reklam modelleri arasında en değerli alandır.  Bu reklamlar gönderi etkileşimi, sayfa beğenileri ve etkinlik yanıtları olarak üç grupta toplanır. İnsanları harekete geçirmek için kullanmak istediğiniz reklamlardır.

Etkileşim reklamları bir kez beğeni, yorum ve paylaşım aldığında arkası gelir.  Reklamlarınız etkileşim almaya başladıkça ve bu oran arttıkça maliyet de düşecektir. Bu reklamlar daha önceki kullanıcılarına yeniden ulaşabilmeniz için de tercih edebileceğiniz reklam türleridir. Parti, seminer, eğitim verenler, iş etkinlikleri yapanlar,  marka bilinirliği arttırmak isteyenler bu reklam türlerini kullanabilir.

Uygulama Yüklemeleri Reklamı

Bu reklamlar bir mobil uygulama geliştirdiğinizde yüklenme sayısını arttırmak amacıyla kullanabileceğiniz reklam türleridir. İşletmenizin ya da web projelerinizin mobil uygulamalarını daha fazla kişiye tanıtmak istiyorsanız ideal bir reklam türüdür.

Hedef kitlenizi belirleyerek direkt olarak yüklemesi mümkün kişilere ulaşabilirsiniz.  Bu reklamlar uygulama türü ve cihaz tipine göre farklılık gösterir. Uygunsuz olan uygulamalar bu reklam türünde yayınlanmayacaktır. Uygulama yüklemesini arttırmak ve daha fazla kişiye uygulamasını tanıtmak isteyenler için ideal reklam türleridir.

Video Görüntülenmeleri Reklamı

Video görüntüleme reklamları; videosu olan kullanıcıların görüntüleme arttırma projeleri için kullanabilecekleri reklam türleridir. Video görüntüleme için kullanabileceğiniz bir reklamdır. Başka bir amaç için kullanamazsınız. Satış yapma ya da online bir hizmet için önerilmeyen reklam türleridir. Facebook bu reklamları video görüntüleyen kişilere gösterir. 

Bu reklamlar ürün ve marka bilinirliğinizi arttırmak için kullanabilirsiniz. Bu reklamların en güzel yanı yeniden hedefleme işlemlerinde çok işlevsel olmalarıdır. Reklamınızı belli bir süre izleyen kişilerin karşısına yeniden çıkararak insanların sizlere yeniden ulaşmasını sağlayabilirsiniz. İzlenme oranını yüzde ya da dakika olarak belirleyebilirsiniz. Bu reklamlar sayesinde on binlerce kez gösterilen bir videonun tamamını izlemiş kişiler üzerinden dönüşüm elde edebilirsiniz.

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamı

Potansiyel müşteri kitlenizin iletişim bilgilerine ulaşabilmek için verdiğiniz reklam türleridir. Müşteriniz olabilecek kişilerin e posta ve telefon bilgilerini yakalamak için kullanabilirsiniz. Bu reklamlarda web sitenize gelen müşteriler bir form doldurur. Bu form sayesinde insanlar size bilgilerini verirler.

Bu reklamlarda iletişim bilgileri için web sayfasına yönlendirme yoktur.  Reklamlardaki form verileri Facebook veri tabanında kalır. Formu dolduran kişi Facebook uygulamasından çıkmadan formu doldurur. Bu tarz form dolduran kişilere öncelikli olarak gösterilir ve böylece etkisi daha fazla ortaya çıkar. Bu formları Excel ya da CSV formatında indirebilirsiniz. Bu süreçten sonra potansiyel müşterilerinizi farklı iletişim kanalları üzerinden müşteriniz haline getirebilirsiniz. Genelde kısa mesaj pazarlama ve e posta pazarlaması çalışmaları için kullanılır.

Mesaj (Messenger) Reklamları

İnsanların sayfanızda yer alan Facebook Messenger ya da Whatsapp kanalınıza doğrudan mesaj göndermesini sağlamak adına yönlendirme yapabildiğiniz reklamlardır. Bu reklamlar ürün ve hizmetlerinizi ilgilendiren kişilerin doğrudan size mesaj yoluyla ulaşmasını sağlar.  En hızlı şekilde müşteri bulmak isteyen işletmeler için ideal reklam türleridir.

Bu reklam için bir mesaj robotu kullanmanız gerekebilir. Çünkü büyük bir ekibiniz yoksa otomatik yanıt vermek daha doğru olacaktır. Böylece ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen kişilere çok kolay ulaşabilirsiniz. Bu reklamın olumsuz yanı ise ilk mesajı müşteri atmadığı sürece sizin mesaj gönderememenizdir. Size mesaj atan kişilere buradan toplu şekilde sonradan mesaj atabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerini pazarlamak adına potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen işletmeleri için doğru reklam türleridir. Son zamanlarda çok tercih edilmeye başlayan bir reklam türüdür.

Dönüşüm Reklamları 

İnsanların web sitenize, mobil uygulamanıza ya da messenger’a yönlendirerek ürün ve hizmetlerinizi satmanız için kullanabileceğiniz reklamlardır. Marka bilinirliği arttırma, değerlendirme ve etkileşimden sonra hedef kitleye ulaşmak için kullanılır. Dönüşüm elde edebileceğiniz kişilere doğrudan ulaşabileceğiniz reklamlardır. 

Dijital pazarlama firmaları tarafından insanları satın almaya yönlendirmek amacıyla sıklıkla tercih edilen reklam türleridir. Facebook Pixel ile veri toplayarak sonradan dönüşüm reklamlarına başlayabilirsiniz. Dönüşüm optimizasyonu çalışmaları için çok etkili reklamlardır. Bu reklamlarla markanıza olan dönüşümleri kolayca arttırabilir ve gelirlerinizi yükseltebilirsiniz.

Katalog Satışları Reklamları

Katalog satışları konusunda reklam vererek web sitenizde yer alan ürünleri reklam içeriği olarak gösterebilirsiniz. Yani web sitenizdeki ürünler için dinamik reklamlar verebilirsiniz. Bu reklamlarda birden fazla ürünü slide şeklinde gösterme şansınız da vardır. Bu reklamlar için öncelikle web sitenizde bir katalog beslemesi oluşturun. Daha sonra Facebook’a yükleyin. Dosyada ürün adı, kategori, URL, resim ve fiyat gibi bilgileri ekleyin. Bu dosyayı sıklıkla güncellemelisiniz.

Katalog satış reklamları için yüklemeler WordPress ve Shopify gibi sistemlerde otomatik olarak yapabilirsiniz. Bu reklamlar dönüşüm ya da yeniden pazarlama için kullanabilirsiniz. Yani sitenizi ziyaret eden kişilere Facebook’ta benzer ürünleri reklam olarak verebilirsiniz.  E ticaret siteleri için en etkili reklam türüdür. Bu reklamlarda hedefleme doğru yapılırsa ürün ve hizmetlerinizin satışını kolayca arttırabilirsiniz.

Mağaza Ziyaretleri Reklamı 

Bu reklam da yerel işletme ve fiziksel mağaza müşterileri kazanmak adına tercih edilebilir. Erişim reklamlarına benzeyen yapıdadır.  Mağazanızın belli bir uzaklığında bulunan insanları çekmek adına tercih edebileceğiniz yatırımlardır. Birden çok mağaza için yarı çapı ayrı ayrı da seçme şansınız vardır.

Hedeflediğiniz kullanıcıların mobil aygıtlarında konum açık olduğunda kolayca ulaşabilirsiniz. Bu reklamlar için mağaza konumunu Facebook sayfanıza eklemeniz gerekir.  Kapsama alanında konum verisi açık olan herkese uyarabilirsiniz. Yerelde en etkili, uygun maliyetli, çağa uygun reklam ve tanıtım çalışmalarıdır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir