Facebook sayfa yönetimi; ilk sosyal medya platformu olarak bilinen ve günümüz sosyal medya platformlarının çoğunun çıkış noktası olarak kabul edilen Facebookta markanızın ön plana çıkarak doğru kurumsal iletişim yöntemlerini takip etmesini sağlayan hizmet kalemidir.

Facebook sayfa yönetimi, Facebook özelliklerinden biri olan Sayfa kavramında özellikle ticari işletmelerin müşterilerle doğru iletişim kurmasını sağlamaktadır. Duyuru, ilan, tanıtım gibi konular çerçevesinde gelişen gönderilerin, profil tasarımı ve iletişimin profesyonel olarak doğru ve etkili dijital pazarlama yöntemleriyle sağlanmasıdır. Sadece Türkiye’de 37 milyon kullanıcıya sahip Facebook’ta doğru yöntem ve stratejileri kullanmak kısa vadede markanızı ön plana çıkaracak, geniş kitlelerce kullanılan sosyal medya platformu sayesinde her kitlede markanızın bilinirliğini ve markalaşmasını sağlayacaktır.

A’dan Z’ye Facebook Sayfa Yönetimi

Günümüzün ve son 10 yılın en popüler sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan Facebook, artık arkadaşlarımız ile konuştuğumuz ve tanımadığınız yeni insanlarla tanışabildiğimiz platform olmaktan çıkıp çok farklı boyutlara geldi. Bunun en temel sebepleri, Facebook’un en temel prensipteki protokollerinde güncellemeye gitmesi ve hedef kitle oranını çok daha iyi yönetme isteğidir. Hal böyle olunca Facebook üzerindeki tüm işletme hesaplarının çok daha profesyonel bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Ancak bunu her zaman gerçekleştirmek mümkün değildir. Peki, bu durumda ne yapmak gerekiyor? Facebook sayfa yönetimi konusunda gerçek manada profesyonel bir desteğe ihtiyacınız var. Veyahut bu içerik içerisinde bulunan tüm ayrıntıları tek tek inceleyecek ve tüm kriterleri uygulamanız gerekmektedir.

Facebook sayfa yönetimi gerçek manada dikkat edilmesi ve çok titiz davranılması gereken bir konudur. İşletme eğer sosyal medyaya önem veriyorsa ve buradan bir ticari geçmiş sağlamak istiyorsa mutlaka Facebook sayfa yapılandırmasını çok kaliteli bir şekilde yapmalıdır. Ancak buna rağmen hala sosyal medya hesaplarını önemsemeyen işletmelerin bir şekilde sosyal medyadan ve özellikle Facebook’tan ticari geçmiş sağlayabileceği düşünülmektedir.

O halde Facebook’ta neler yapmalıyız? Facebook sayfa yönetimi nasıl yapılır? Hemen içeriğin detaylarına inelim!

Facebook’ta Nasıl Sayfa Kurulur?

Facebook’ta sayfa kurabilmenin iki yolu vardır. Facebook ana sayfasında bulunan “Oluştur” seçeneğine tıklamalısınız. Eğer bu seçeneği görmüyorsanız herhangi bir sayfa profiline giriş yapın ve “Sayfa Oluştur” seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza sayfanızın hangi kategoride kullanacağınızı belirlemelisiniz. İşletme/Marka ve Topluluk/Tanınmış Kişi olarak iki farklı seçenek ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu şekilde Facebook sayfa profilinizi kullanım amacınızı belirtmiş olacaksınız. Bu adımdan sonra ise Sayfa Adı kısmı karşınıza çıkacak. Bu adımda sayfanızın ismini yazarak sayfanızın kategorisini belirteceksiniz. Tüm adımlar tamamlandıktan sonra ise sayfanızın profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafını belirleyeceksiniz. Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra Facebook sayfanızın otomatik olarak açıldığını göreceksiniz. Herhangi bir ek işlem yapmanıza gerek kalmadan Facebook sayfanız hazır hale gelecek.

Ancak ayarlar kısmına gelerek sayfanızın kullanıcı adı, özet bilgisi, sayfa düzeni, iletişim bilgileri ve internet sitesi gibi ayrıntıları doldurmanız gerekecek. Burada verilen tüm bilgiler sayfanızı ziyaret edecek olan tüm kullanıcılar tarafından görüntüleneceği için mutlaka ama mutlaka doğru bilgileri eklemeniz çok önemli. Kullanıcı adı örneğin > Beypazarisoda, aylinlimon gibi olmalıdır. Burada markanızın veyahut işletmenizin adını İngilizce karakterlerle geçirmeniz önemlidir.

Sıradan bir Facebook sayfa hesabı açmak çok kolay işlemdir. Burada gördüğünüz gibi 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde Facebook sayfası açıldı ve tüm bilgiler içeriye girildi. Ancak önemli olan ayrıntı, bu Facebook sayfasının doğru kullanıcılar ve doğru müşteriler ile buluşması ve takipçi sayısının bir şekilde artırılmasıdır. Eğer doğru müşterilere ulaşamazsanız bu Facebook sayfasının pek bir manası olmayacaktır.

Facebook Sayfa Yönetimi Nasıl Yapılır?

Facebook sayfalarının yönetilmesi az önce belirttiğimiz gibi mutlaka profesyonel eller tarafından yapılmalıdır. Zira gönderilerin alacağı etkileşimler, sayfa takip sayısının artış göstermesi ve doğru hedef kitle analizinin yapılması çok önemlidir. Çünkü bu Facebook sayfasından tek bir beklenti olmalıdır. Bu beklenti ise marka bilinirliği veyahut satış odağıdır. Eğer sizin küçük bir butiğiniz var ise mutlaka Facebook sayfanızın olması gerekir. Ayrıca sadece sayfa olması önemli değil aynı zamanda yüksek beğeni sayısı ve doğru hedef kitleye hitap etmeniz gerekir.

Facebook sayfa yönetimi için mutlaka kullanmanız gereken uygulama Facebook Business Manager uygulamasıdır. Bu uygulama ile marka hesapları çok daha başarılı bir şekilde yönetilebilmektedir. Business Manager, size hem Facebook sayfa yönetimi imkanı hem de doğru reklam verme olanağı sağlamaktadır. Bu uygulama içerisinde ayrıca ürünlerinizin satışlarını çok daha iyi analiz edebilir, ilgili raporları çıkartabilir, müşterileriniz ile düzenli bir şekilde etkileşim içerisine girebilirsiniz. Bu uygulama ile beraber işletme hesabınızı çok daha rahat bir şekilde yönetebileceğinize emin olabilirsiniz.

Ayrıca dikkat etmeniz gereken diğer etkenler ise aşağıda sıralanmıştır.

  • Güncel İçerik Paylaşımı

Facebook işletme hesabınızı mutlaka güncel tutmalısınız. Bunu şuna örnek verebiliriz; “Dükkânınıza günlük olarak gelmezseniz, müşteriler de gelmez.” Eğer bu zihniyetle çalışır ve gerçek manada çok kaliteli ve ilgi çekici paylaşımlar yaparsanız hem işletme hesabınıza yeni takipçiler gelecektir hem de mevcut takipçileriniz ile aranızdaki bağ çok daha fazla güçlenecektir. Ayrıca aktif içerikler ile beraber hem ürünlerinizi çok daha iyi pazarlayabilir hem de olan biten gelişmelerden kullanıcılarınızı haberdar etmiş olursunuz. Güncel içerik paylaşımı gerçek manada çok etkilidir ve her işletme hesabının mutlak suretle uyması gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesidir. Eğer sizler profesyonel bir şekilde bu işlemi yürütemeyeceğinizi düşünüyorsanız mutlaka profesyonel destek almalısınız.

  • Sayfa İçerisinde Kullanılan Görseller

Facebook işletme hesabı içerisinde kullanılan tüm görsellerin profesyonel düzeyde olması gerekmektedir. Aksi takdirde inandırıcılık ve ciddiyet açısından büyük kayıplar verirsiniz. Amatör düzeyde fotoğraf ve ilgili ürün görseli paylaşımı yapmak size satış yaptırmak yerine zarar verecektir. Ürünlerinizin mutlaka profesyonel bir şekilde fotoğraf ve videolarına sahip olmalısınız. Eğer sıradan içerik paylaşımı yapıyorsanız dahi görsellerin yüksek çözünürlükte olmasına dikkat edin. Ayrıca işletme hesabınıza ait profil fotoğrafında mutlaka logonuz olmalı. Logonuzun yüksek çözünürlükteki PNG fotoğrafını profil fotoğrafı yapmalısınız. Bu etken size fazladan güvenilirlik sağlayacaktır.

  • Yüksek Erişilebilirlik Seviyelerine Ulaşın

Yüksek erişilebilirlik denilince hemen aklınıza reklam servislerini kullanmak gelmesin. Potansiyel müşterilerinizin tüm mesaj, beğeni ve yanıtlarına karşı etkileşimde bulunmalısınız. Herhangi bir müşteri / ziyaretçi sayfanız, ürününüz veyahut sayfanız ile alakalı herhangi bir geri bildirimde bulunduysa onu mutlaka dinleyin. Onu terslemek veyahut söylediklerinin doğru olmadığını savunmak diğer kullanıcı ve müşterileriniz için iyi bir izlenim bırakmayacaktır. Ayrıca size mesaj olarak gönderilen yanıtların tamamına çok hızlı bir şekilde yanıt vermelisiniz.

  • Mutlaka Business Manager Kullanın

Facebook işletme hesabınızı yönetirken sadece sayfa ayarları ve gönderi kısmını kullanan işletmelerden olmayın. Bu şekilde bir işlem yapmak size kısa vadede olmasa dahi uzun vadede ciddi zararlar verecektir. Mutlaka Facebook Business Manager kullanın. Burada detaylı analizler, raporlar, hedef kitle analizi, etkileşimler gibi detaylı işlemlere ulaşabilirsiniz. Facebook sayfa içerisinden yapamayacağınız pek çok işlemi buradan yapacağınız için işini önemseyen marka / işletme sahipleri için çok önemli bir uygulamadır. Ayrıca Business Manager içerisinde bağlı olan Reklam Yöneticisi gibi ayrıntılara çok daha kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Business Manager için ayrıca bahsetmemiz gereken diğer önemli özellik ise Katalog Yöneticisidir. Bu eklenti ile beraber sayfanız içerisinde yayınlamak üzere ürün / hizmet kataloğu sergileyebilirsiniz. Markanıza veyahut işletmenize ait ne kadar ürün ve hizmet var ise buradan listeleyebilir ve müşterilerinizi bilinçli hale getirebilirsiniz.

  • Sosyal Medya Yönetim Araçları Kullanın

Sadece Facebook Business Manager kullanmak yerine beraberinde diğer sosyal medya yönetim araçlarını kullanmanız size çok avantaj sağlayacaktır. Diğer analiz uygulamaları ve sosyal medya yönetim araçları size Facebook’un söylemeyeceği ayrıntıları dahi verebilir. O sebeple önemli ayrıntıları kaçırmamanız için mutlaka en az bir tane kullanmanızda fayda var.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir