SEO yöntemlerini Facebook sayfaları için kullanmak yani Facebook SEO, günümüzde sosyal medyanın geldiği zirve noktasını ve önlemez yükselişi, daha çok görünürlük ve başarı yakalamak için kullanmanın en etkileyici yöntemlerinden biridir. Markasının tanınırlığını ve ürün satışlarını arttırmak isteyenler için oldukça kapsamlı fırsatlar sunabilen Facebook SEO konusunu bu detaylı rehberimizde ele alıyoruz.

Nedir Bu Facebook SEO?

Yalnızca Türkiye’de kendisine 37 milyon aktif kullanıcı bulan ve böylece dev bir pazara dönüşen Facebook, şüphesiz dijital pazarlamacılığın göz bebeklerinden biri. Nasıl ki arama motorlarında en üt sıraya çıkabilmek için web sayfanız üzerinde SEO çalışmaları yapılması gerekli görülüyorsa, işte bu devasa pazarın kendi arama motorlarında en üstte olabilmek için de Facebook sayfası için optimizasyon çalışmaları yapılması gerekmektedir. Bir başka deyişle açıklamak gerekirse, en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında gelen Facebook’un müşteri potansiyelinden ve tanıtım ağını genişletme etkisinden tam anlamıyla faydalanmak için, platformun kendi sistemi içerisinde ön plana çıkmak ve bunun için de Facebook SEO optimizasyonuna hakim olmak gerekmektedir. 

Sektör ve hizmet alanı fark etmeksizin işlerini büyütmek isteyen herkes için önemli avantajlar yaratabilecek olan Facebook SEO çalışmaları, tıpkı arama motoru optimizasyonlarında da geçerli olduğu gibi birtakım kriterlerin karşılanmasına ve özel düzenlemelerin yapılmasına dayanmaktadır.

Facebook SEO Ayarlamaları İçin Bilmeniz Gereken Stratejiler

Marka ve ürün bilinirliğini yükseltmek isteyen herkesin uygulayabileceği bu çalışmalar, kendi içinde dikkat edilmesi gereken bazı kuralları barındırmaktadır.

1-Doğru İsim ve URL Kullanımı

Facebook sayfanızı SEO aracılığıyla optimize ederken, öncelikle Facebook sayfanızın adını gözden geçirmeniz gerekmektedir. Markanızın adeta kimliği olan ismi hem konsepti hem hizmeti yansıtabilir şekilde olmalı, çünkü yaygın ve geniş kapsamlı isimler potansiyel müşterilerin filtrelenmesini zorlaştırmaktadır. 

Facebook sayfa adı seçimlerinde rakiplerle benzer tercihler yapmak müşterilerde kafa karışıklığı yaratabilecek bir hata olurken sayfa adı seçiminde gereksiz anahtar kelime kullanmak da bir diğer hata olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü yoğun anahtar kelime kullanımı tıpkı Google’da da olduğu gibi botlar tarafından spam olarak algılanmakta, bu da sayfa büyümesi için ciddi engeller yarabilmektedir.

Kullanıcılarına sayfaları için özel URL oluşturma seçeneği sunan Facebook, tıpkı isim konusunda olduğu link konusunda da optimizasyon değişimlerine izin vermektedir. İşletmenize daha rahat erişim sağlanabilmesi adına kolay akılda kalan bir URL oluşturmak, sayfanızın daha çok tıklanmasını sağlayan etkili bir yöntem olabilmektedir.

2-Anahtar Kelime Kullanımı

Sosyal medya pazarlamacılığı için oldukça önemli bir konu olan doğru ve ideal sayıda anahtar kelime kullanımı, sayfanızın üst sıralarda yer almasında iyi bir yardımcıdır. Anahtar kelime araştırmalarınız sonucunda bulduklarınızı başlık, ‘’Hakkında’’ kısmı veya URL gibi sabit alanlarda kullanmanız mümkündür. Google SEO çalışmalarında sıkça kullanılan meta başlığı ve açıklaması, Facebook’ta ise sayfa başlığı ve Hakkında bölümüne denk gelmekte, kısa, konuyla alakalı, açıklayıcı ve etkileyici bir Hakkımızda metni hazırlarken ideal oranda anahtar kelime kullanmak, otomatik olarak meta açıklama etiketi görevi görmektedir.

3- Gönderiler ve Backlink

Sayfanızda görsel güncellemesi veya post paylaşımı yaptığınızda, Facebook tarafından gönderi yazmanı imkânı sunulmaktadır. Anahtar kelime eklemeleri ve web sitesi bağlantıları eklemek Facebook durum güncellemelerini geliştirmenize yardımcı olacaktır. 

Yalnızca kendi web siteniz için kendi sayfanızda linkler vermek değil, kaliteli backlinkler vererek sayfanızı daha otoriter kılmanız ve bunun için farklı backlinklerden faydalanmanız da oldukça etkili bir diğer optimizasyon yöntemi olarak bilinmektedir. Diğer Facebook sayfalarını, beğenilen sosyal medya sayfalarını veya yoğun trafik alan blogları inceleyerek ve bunlarla görüşme sağlayarak bahsedilen kaliteli backlinkleri sağlayabilirsiniz.

4- Bilgi Güncellemeleri 

İşletmenize ait telefon, adres, hizmet alanı, çalışma saatleri, ürün tanıtımları ve vizyon açıklamalarını gerektikçe güncellemek kaydıyla mutlaka girmiş olmalısınız. Yerel aramalarda index almak için oldukça önemli olan bu detay, takipçilerin kendi ihtiyaçlarına uygun olmanız halinde sizi daha rahat bulmalarını sağlayacaktır.

Başta Facebook olmak üzere tüm sosyal medya platformlarının gün geçtikçe artan kullanıcı sayılarına ulaşması ve beraberinde son derece gelişmiş algoritma yeniliklerinin de sunulmasıyla, artık Facebook’ta var olmak isteyen tüm markaların optimizasyon çalışmalarına yönelmesi gerektiği açıkça görülebiliyor. İçerik analizi için Google ile iş birliği kurmuş olmasıyla özenli çalışmalar gerektiren Facebook’ta artık daha görünür ve popüler olmak için sizler de derlediğimiz önerileri hemen deneyebilir ve etkilerini görebilirsiniz.

Facebook SEO etkinliğiniz, sizi doğrudan Google ve diğer arama motorlarında da ön plana çıkarır. Arama motorları, Facebook üzerinde daha fazla görüntülenen sayfaları, kendi zeminlerinde de öne plana çıkarır. Son yıllarda artan oranda, gerçek kimliklerle etkileşimin daha yoğun olması sebebi ile Facebook arama motorlarının dikkatini çok daha fazla çeker. Geçtiğimi yıllarda kapatılan indeksler, bugünlerde açılmış ve aslında buradaki etkinlikler Google SEO anlamında da etkili olmaya başlamış durumdadır. Sosyal medya etkinliği sizi genel pazarlama alanında da başarıya götürecek etkinliklerden birisi konumundadır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir