Favicon son dönemlerde web adreslerinin olmazsa, olmazlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişen teknolojinin getirdiği konfor alanları yaratan Google, favicon aracılıyla da bir web adresinin tarayıcıdaki görünümüne oldukça önemli bir etki kazandırmıştır. Kullanıcıların imgeleme sayesinde tarayıcı üzerindeki pencereleri daha hızlı seçim yapabilme olanağını sağlamıştır. Bundan kaynaklı önemli bir konfor alanı olarak değerlendirilmektedir.

‘’Favicon nedir?’’ sorusunun hızlıca cevap vermek gerekirse; mevcut logonun boyutları 16×16 olarak ayarlanmaktadır. Herhangi bir web adresinde ise tarayıcı üzerinden sekmede görülen küçük logo, favicon olarak nitelendirilmektedir. Bu logo sayesinde site ayarlarından sisteme yüklenme olanağı sağlanmaktadır. Bu sayede kullanıcılar sekmeler arasında kolaylıkla hareket edebilecektir. Elbette oldukça hızlı hareket eden bireyler için oldukça önemli bir özelliktir. En kısa deyimiyle küçültülmüş logo olarak da denilebilir.

Favicon Ne İşe Yarar?

Favicon pek dikkat çekmeyen bir noktada yer alsa da oldukça önemli bir konfor alanını kullanıcılarına sağlamaktadır. Bu detayın ortaya çıkmasının temel sebebi bireyin onlarca farklı tarayıcı açtığında hangi web adresinde olduğunu o sekmeye girmeden tahlil edebilmesi ve ona göre hareket etmesi üzerine kurgulanmıştır. Yani kullanıcı konforu ve yüksek deneyimi baz alınarak hareket etmiştir. Keza bunun da başarılı bir şekilde yerine getirildiğini söyleyebiliriz.

Favicon her web adresinde mutlaka olması gereken bir detaydır. Dijital kullanıcı içinde fikir veren bir detay olmasından kaynaklı işlevselliği önemlidir. Herhangi bir web adresini de profesyonel gösterdiğini söylemek gerçekçi olacaktır. Bundan kaynaklı olarak Favicon kullanılması gereken noktalardan birisidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir