Featured Snippets

Web sitelerinde oluşturulan içeriklerin ve çalışmaların temel amacı en üst sıralara çıkmaktır. Bunun için birçok çalışma yapılır. İnternet üzerinde yapılan aramaların %80’den fazlası Google üzerinde yapılır. Bu yüzden web sitelerinin amacı Google arama sayfasında üst sıralara çıkmaktır. Tüm sayfalar rakiplerine fark atarak belirlediği anahtar kelimelerde ilk sıraya çıkmaya çalışır. Hiç düşündünüz mü, Google’da en fazla nereye kadar çıkabilirsiniz? Bu çıkış nerede son bulacak? İşte burada karşımıza featured snippets kavramı çıkar. Bu kavram Google sıralamalarında son zamanlarda oldukça önem kazanmış bir terimdir.

Featured Snippets Nedir?

Ziyaretçiler Google aramaları yaptıklarında sonuç sayfasında en üstte bir yer vardır. Burada bir kutu içine alınmış bir sayfa vardır. Yani ilk sayfanın en üst kısmındaki bölümdür. Bu bölüm featured snippets olarak bilinir. Bu sıfırıncı sıra olarak bilinir. Özel bir yazılım sayesinde içerik özet halinde konu içinde okunur. Böylece kullanıcılara aradıkları bilgiye en değerli görülen web sitesi üzerinden ulaşabilirler.

Bahsettiğimiz kutucuk içinde web sitesinde yer alan içeriğin bir özeti vardır. Ayrıca burada ziyaretçilere bu sayfanın linki, başlığı ve URL’si de verilir. Bu uygulama 2017 yılından itibaren SEO hayatında popüler olmaya başlamış bir uygulamadır. Google arama motoru başarısı olarak gösterilebilecek bir sıralamadır.

Featured Snippets’a Nasıl Çıkabilirsiniz?

Featured Snippets çalışma sistemini anlamanız önemlidir. Bu sistemde web siteniz özel olarak hazırlanan bir program ile arama sayfasında çıkar. Bu sayede kullanıcıların dikkatini kolayca çekebilirsiniz. Web sitelerinde yer alan tüm sayfalar Google botları tarafından taranmaktadır. Bunlar arasında en açıklayıcı olan, en etkili içeriği barındıran sayfalar sistem tarafından özel olarak seçilir. Burada kullanıcı deneyimleri değerlendirilir. Sonrasında en uygun içerik belirlenerek arama sonuçlarında en üst sıraya çıkar.

İçerikler değerlendirilirken dışarıdan bir müdahale olmaz. İçeriklerde değişiklik yapma, ekleme ya da çıkarma işlemi yapılmaz. Bu süreçte tüm yetki Google’da bulunur. Bu sisteme dahil olabilmek için daha net bir çalışma yoktur. Ancak SEO uzmanları tarafından yapılan araştırmalar sıfırıncı sıra için ilk sayfada olma zorunluluğu olmadığını göstermektedir. Burada yapılan analizler ilk beş arama sonucunun çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. 

Ayrıca kullanıcı sorgusuna tam yanıt verecek içeriklerin buraya alındığını belirtelim. Bu sıraya yükselmek istiyorsanız mutlaka bilgi dolu ve kullanıcıya etkili cevap veren içerikler oluşturmalısınız. İçeriğinizde 80 kelime kadar etkileyici bir açıklama olması yeterlidir. Kullanıcı odaklı içeriklerin buraya çıkma ihtimali yüksektir.

Kaynakça:

https://support.google.com/webmasters/answer/7407437?hl=tr&ref_topic=9456381

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir