Fijital pazarlama; geleneksel pazarlama yöntemleriyle birlikte dijital dünyaya ait yöntemlerin bir araya getirilmesidir. Fiziksel deneyimlerin dijital deneyimlerle entegre edilmesi sürecidir.  Fijital pazarlama çalışmaları geleneksel satış promosyon çalışmaları ile dijital bir marka olma yolunda atılan adımlardır.

Toplumumuz bir yandan hızlı bir şekilde dijitalleşmektedir. Tüm çalışmalar ve alışveriş deneyimleri internet ortamına kaymaya başlamaktadır. Ancak bir yandan da toplumumuz geleneksel alışveriş kültüründen kopmakta zorlanmaktadır. İşte burada devreye fijital pazarlama girer. Bu pazarlama çalışmalarıyla uzun yıllardır hepimizin alışkın yöntemleri yeni çağda popüler olan dijital çözümlerle tek bir potada eriterek daha geniş bir kesme hitap edilmesini sağlamaktadır.

Fijital Pazarlamanın Tarihi Nedir?

Fijital pazarlama çok genç bir kavramdır.  Dijitalleşmenin de henüz yeni yeni etkisini hissettirmeye başladığı bir dönemde fijital pazarlama süreci bilinirliği çok az bir disiplindir. Bu alanda ülkemizde yapılan yatırımların artması ve kaliteli personellerin yetişmesi bu alana olan eğilimi arttıracaktır.

Fijital pazarlama kavramı ilk olarak Amerikan Reklam Ajansları Birliği toplantısında kullanılmıştır. 200 yılında düzenlenen toplantı sırasında kurum başkanı bu terimi kullanmıştır. Yani daha 10 yılını yeni doldurmuş ve hızla gelişmeye başlayan, ülkemizde de yeni yeni tanınan bir kavramdır. Bu pazarlama sürecinde fiziksel ve dijital kavramlar bir araya gelir. Yani tüketicilere ölçümü yapılabilecek şekilde ulaşabileceğiniz yeni nesil bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkar.

Fijital Pazarlama Nasıl Kullanılır?

Fijital pazarlama aslında ülkemizde de karşımıza sık sık çıkmaya başlayan bir alandır.  Fijital pazarlama süreci ülkemizde daha çok büyük markalarda ve büyük şehirlerde gelişmeye başlamıştır. Şimdi sizlere fijital pazarlama yöntemlerinden bahsedelim;

 • Hedef Belirleme

Fijital pazarlamada da ilk önce hedefler belirlenmelidir. Bu süreçte kendi sektörünüzde potansiyel müşterilerinizin karşıladığı fiziksel ihtiyaçları belirleyin.  Bunun için hizmet verdiğiniz sektörü iyi tanıyan bir dijital uzmandan yardım alabilirsiniz. 

Diyelim ki taksicisiniz. Müşterileriniz sizlere telefon üzerinden ulaşarak taksi çağıracaktır.  Bunun için dijital bir yöntem geliştirerek insanların kolayca taksi çağırabilecekleri, taksicilerle müşterileri buluşturacak bir uygulama geliştirebilirsiniz.  Ancak fijital pazarlamada öncelikle hedef belirlemelisiniz.

 • Hedef Kitle Analizi

Markalar strateji belirlerken farklı kuşaklara ayak uydurmalıdır. Bu yüzden pazarlama çalışmalarınızda farklı kuşakların isteklerini karşılayacak teknikler kullanmanız gerekmektedir.  Markanıza olan bağlılığı arttırmak ve bilinirliği arttırmak için potansiyel müşterilerinizi iyi tanımalısınız. Böylece pazarlama tekniklerinizi hedef kitlenizin yapısına uygun olarak planlayabilirsiniz.

 • Kişisel Deneyim

Kullanıcılar kişisel deneyim yaşatan pazarlama yöntemlerinden hoşlanırlar. Günümüzde insanların zamanı çok değerli olduğu için fiziksel hizmetleri dijital ortamda alacakları hizmetlerden faydalanmaktadırlar. 

Kişisel deneyimi dijital ortamda yapmalarını sağlayacak adımlar atmalısınız. Diyelim ki bir alışveriş uygulaması oluşturdunuz. İnsanlar uygulamanız üzerinden alışveriş yaparak istediği ürünlerin evlerine gelmesini sağlayabilirse kaliteli bir fijital pazarlama hizmeti vermiş olursunuz. Ancak bunun için kişisel deneyim yaşayacak kişi sayısının da fazla olması gerekmektedir.

 • Rakip Analizi

Fijital pazarlama çalışmaları ülkemizde çok yeni olsa da aynı alanlarda hizmet verecek olan uygulamalar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden rakiplerinizi iyi analiz etmelisiniz. Rakip analizi yaparak sizler de pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Böylece müşterilerinizle aranızdaki etkiletişimi sağlayacak çalışmalara imza atabilirsiniz. 

 • Dinamik Çalışma

Dijital dünyada dinamikler hızlı bir değişmektedir. Bu yüzden her zaman sektörünüzü ve yenilikleri takip ederek kendinizi entegre etmelisiniz. Glovo gibi uygulamalarda olduğu gibi kullanıcılara sürekli farklı alanlarda hizmet veren bir uygulamaya sahip olabilirsiniz. Ancak sürekli dinamik çalışmalı ve yeniliklere açık olmalısınız.

Sonuç

Fijital pazarlama kullanıcılara fiziksel bazı deneyimleri dijital dünyadan alınan destekle sunmaktır. Yani kullanıcılar oturdukları yerden fiziksel olarak yapacakları bir işlemi sizin vasıtanızla dijital dünyada bulmalıdır. 

Fijital pazarlama daha genç bir uygulamadır. Ancak ülkemizde her geçen gün gelişme göstermektedir. Özellikle İstanbul ve diğer şehirlerde de kendine gelişme alanı bulmaktadır. Bu alanın en güzel yanı ölçülebilir olmasıdır. Yani kullanıcılarla kurduğunuz etkileşimi ölçebilir ve çalışmalarınızı bu yönde geliştirebilirsiniz.

Bu alanda markanızın hizmetlerini geliştirebileceğiniz gibi yeni bir uygulama da hayata geçirebilirsiniz. Ülkemizde yer alan fijital pazarlama örnekleri Getir, Glovo, BiTaksi, Migros’un internet üzerinden alınan ürünleri teslim etmesi gibi uygulamalar sayılabilir.

S.S.S

Markalar Açısından Fijital Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

 • Coca Cola: 2009 = tüketicilere istediği ürünü tasarlayabilme imkanları sunan Coca Cola bu imkanı dokunmatik ekranda yapabilme hizmeti verdi. Yapıldıktan sonra da ortaya çıkartılan içeceğe isimlendirme hakkı tanıyarak sosyal medyada yaydı.
 • Pokemon Go
 • C&A mağazaları
 • Getir
 • Bitaksi

Türkiye’deki Fijital Uygulamalar Nelerdir?

 • Bitaksi
 • Getir
 • Yemek sepeti
 • Uber

Başarılı Fijital Pazarlama için Renklerin Psikolojisi Nedir?

 • Kırmızı: Acıktırma iç güdüsünü harekete geçirir. Mc Donalds ve Burger King’in bu rengi kullanması tesadüf değil.
 • Yeşil: Sağlık, lezzet, dinginlik, doğallık vb ifadeleri temsil eder. Starbucks’ın bu rengi seçmesi tesadüf değil.
 • Turuncu: Enerji, sinerji, mutluluk gibi his algısı yaratır.
 • Mor: Asaletin, lüksün ifadesidir. Kozmetik sektöründe sıkça rastlarsınız.
 • Mavi: Güven, huzurun ifadesidir. Markalar tarafından imaj oluşturmada sıklıkla kullanılır. Siyasetçiler tarafından da kullanıldığına şahit olabilirsiniz.
 • Siyah: Matemi temsil ettiğini biliriz ama aynı zamanda tutkunun, bilgeliğin, uzmanlığın, gücün temsilci rengidir. Çok güçlü bir imaj için kullanıldığına şahit olabilirsiniz.

Markaların Yaptığı Fijital Pazarlama Hataları Nelerdir?

 • Hedef kitleleri yeterince tanıyamamak
 • Yanlış sosyal medya kullanımı gerçekleştirmek
 • Yanlış – eksik plan – proje aşamaları
 • Yanlış – eksik bütçe planlaması
 • Fijital çalışmaların her bir aşamasında özgün olamamak

Kaynakça:

https://medium.com/spark-eighteen-lifestyle/going-phigital-in-2018-merging-physical-and-digital-c6340f4ed450

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir