film sitesi seo

SEO çalışmaları, film sitelerinde de yürütülmektedir. Bu açıdan bakıldığında film siteleri için ayrı SEO taktikleri ve teknikleri bulunmaktadır. Bu yazıda film siteleri için SEO önerilerine değineceğiz.

1) Sitemap Oluşturma

Sitemap, bir site için oldukça önemli bir unsurdur. Ayrıca kullanıcıların çekilmesi için uzantıları destekleyen video sayısının da çok olması gerekmektedir. Örnek olarak Google Sitemap v2.4 sürümünü kullanabilirsiniz. WordPress siteler için de uygun bir eklentidir. Bu sayede sitemap oluşturabilir, film siteleri açısından SEO işlemleri için ilk adımı atmış olursunuz.

2) Anahtar Kelimeler

Film siteleri anahtar kelime kullanırken genellikle birbirine benzer şekilde hareket etmektedir. Bu noktada diğer film sitelerini inceleyerek eşsiz bir anahtar kelime listesi oluşturmanız, oldukça faydalı bir işlem olacaktır. Bu kolay bir işlem olmamaktadır. Çünkü hem rakipleriniz tarafından kullanılmayan hem de kullanıcıların aradıkları anahtar kelimeleri bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda empati yaparak kendinizi kullanıcı yerine koyup hareket etmenizde fayda vardır. Anahtar kelimelere çok ağırlık vererek metni boğmamanız gerekmektedir. Aynı zamanda anlamlı bütünlük sağlamanız yine faydalı olacaktır. Aksi durumda Google tarafından cezai yaptırımlara tabi tutulabilirsiniz. Cezadan kastettiğimiz, sıralamada düşüş halinin yaşanmasıdır.

3) Film Açıklaması

Film açıklamalarının özgün olması gerekmektedir. Bu, oldukça önemli bir unsurdur. Bunun aksi yönde bir misyon benimserseniz, kullanıcılar sizi tercih etmeyecektir. Bunun yanına film hakkında yeterli bilgi bulunmalıdır. Ancak spoiler vermemeye dikkat etmekte yarar var. Çünkü kullanıcılar filmde ne olduğunu tamamen öğrenirlerse o filmi izlemezler. Kullanıcılar filme olan merakı daima canlı tutulmalıdır.

4) Sosyal Medyada Paylaşım

Günümüzde sosyal medya ayrı bir öneme sahip konumdadır. Sosyal medya paylaşımları giderek artış göstermektedir. Bunun içerisine tabii ki filmlerde girmektedir. Bu nedenle ilgili videonun kenarında bir yere paylaşım butonu eklemeniz SEO açısından oldukça faydalı olacaktır. Bu size trafik sağlayacak, sitenize gelen ziyaretçi sayısı artış gösterecektir. Sitenizde kaliteli filmlere yer verirseniz tercih sebebi olursunuz. Bu paylaşım seçeneklerine birden çok platformu eklemenizde de fayda vardır.

5) CDN Yapısı Kullanın

Film siteleri doğası gereği yüksek sayıdaki ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle CDN yapısı kullanmak optimizasyon açısından fayda sağlayacaktır. CDN tekniği sitenin daha hızlı açılmasını sağlayarak sitenin performansını arttırmaktadır. Bu da SEO açısından artı bir puan eklemek anlamına gelmektedir ve oldukça faydalı bir işlemdir. WordPress sisteminde bu işlem için W3 Total Cache eklentisi yer almaktadır. Bu eklenti medya dosyalarını başka sunucudan alarak siteyi hızlandırmaktadır. Bununla birlikte Free CDN eklentisini de tavsiye etmekteyiz. Bu eklentileri kullanarak rahatlıkla CDN sistemini kullanabilir, site hızını arttırabilir ve diğer bütün faydaları siteniz için sağlayabilirsiniz.

6) İçeriklere Intro Yerleştirmek

Kendinize özel introlar yaparak filmin en başına koymanız durumunda fayda elde edebilirsiniz. Bu işlemin marka bilinirliği ve siteye ziyaretçi çekme açısından oldukça önemi bulunmaktadır. Bununla birlikte filmde bazı yerlere yerleştireceğiniz alt yazılar ile bunu destekleyebilirsiniz. Bu film siteismi.com tarafından oluşturulmuştur gibi bir ibare ile rahatlıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde bir alt yazı kullanmanız durumunda etkili bir işlem yapmış olacaksınız. Bütün bu unsurların SEO açısından önemi büyüktür.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir