profesyonel seo uzmanı

Çoğu web sitesinde footer en çok gözden kaçan öğelerden birisidir. Buna rağmen bu bölüm başlık ve gezinti çubuğuyla birlikte her bir web sitesinde görülmektedir. Böyle bir etki düşünüldüğünde, kullanıcı deneyimi açısından en uygun hale getirmek ve ziyaretçilerinizi markanız ile daha ilgili tutabilmek için bu konuda stratejik düşünmek gerekir. İyi haber ise şu, web sitenizin footer’ını  en uygun hale getirmek ve kullanıcı deneyimini geliştirecek yararlı öğeler eklemek bir efor gerektirmiyor. Aşağıda eklenebilecek en iyi beş özelliği bulabilirsiniz!

  • Form

İster iletişim bilgi formu, ister ziyaretçilerinizin bülteninize abone olabilecekleri bir alan olsun, footer’daki  formlar ziyaretçilerin iletişim bilgilerini toplamak icin müthiş bir yöntemdir. Formu kısa ve öz tutun; en fazla üç tane alanın doldurulmasını isteyin. Footer’ın birden iletişim sayfasına dönüşmesini istemezsiniz. Örnek olarak sitemizin footer’da bulunan bülten abone kaydına bakabilirsiniz. Orada sadece email adresi istiyoruz, ve bu düzen footerın tasarımını ve işlevselliğini bozmuyor.

  • Sosyal Medya İkonlari

Çoğu web sitesi sosyal medya ikonlarini üst bilgide sergileyerek, birileri siteye girdiğinde görünürde olmasını sağlarlar. Bu çok olumsuz bir durum olmamakla birlikte, web sitenizin hemen ayrılma oranını arttırabilir. Bu ikonlari  footer’a koyarak okuyucularınızı sayfanızın içeriğine yönlendirebilir ve sizinle ilgili daha çok bilgiye sahip olduktan sonra sosyal etkileşime teşvik edebilirsiniz. Ayrıca ikonlar, normalde yazı ve bağlantılarla dolu bu alana görsel bir dokunuş sağlayacaklardır.

  • Kısa Blog Yayını

Aktif olarak blog gönderisi yayınlar mısınız? Cevap evet ise, insanlar web sitenize gönderiler aracılığıyla geliyor olabilirler, öyleyse neden onları footer’daki  bir gönderi yayını ile meşgul tutmayasınız? Böylelikle bir blogu bitirdikleri zaman, duraksamadan doğal bir şekilde bir sonraki gönderinize geçebilirler.

  • Görsel Medya

Önceden belirttiğimiz gibi, footer genellikle yazıyla doludur ve video ya da görsel barındırmaz. Biraz çeşitlilik kazandırmak için mini bir galeri kullanarak şıklaştırabilirsiniz. Sadece eklediğiniz görselin footer’ın performansını etkilemediğinden veya gerektiğinden daha uzun hale getirmediğinden emin olmalısınız.

Lütfen web sitenizin footer’ını bu konuda da örnek olarak değerlendirin. Ofis fotoğrafımızın üzerinde fareyle gezindiğiniz zaman bulunduğumuz yerin işaretlendiği bir haritayı göreceksiniz. Görsele tıkladığınızda, bizi nasıl bulabileceğinizi anlatan stüdyo sayfamıza yönlendiriliyor olacaksınız. Footer görseli, ziyaretçilerimizin bizi bulmalarına yarayan bir araç olmanın yanı sıra, yazıları da bölmektedir.

  • Son-Dakika CTA’sı

Eğer tüm sayfalarınızın belirli harekete geçirme ifadeleri (CTA) varsa, bu öneriyi uygulamak istemeyebilirsiniz. Öte yandan eğer sayfalarınız çoğunlukla açık uçlularsa ve sabit bir CTA’ları yoksa, footer’a bir tane yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Son-Dakika CTA’sı ekleyerek ziyaretçilerinize, daha sonra ne yapmaları gerektiği konusunda yön verirsiniz. Onları İletişim sayfasına göndermek gibi basit de olsa, işyeriniz ile ilişkili bir adım atmaları icin yönlendiriyor olacaksınız.

Bu kolay eklenen öğeler ile footer’ın ‘sıradan’ olmaktan ‘sıra dışı’na taşıyabilirsiniz. Bir süre sonra, footer’ın performansı nasıl etkileyebildiğine şaşırabilirsiniz.

*CTA( call to action), harekete geçirme ifadesi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir