Arama motoru optimizasyonunu (SEO) düşündüğünüzde, zihninizin web sitenizin ve web sayfalarınızın sıralamasını yükseltmek için otomatik olarak çeşitli taktikler hakkında düşünmesi muhtemel bir durumdur. Ancak genel olarak aklınıza gelmeyen şey, bu uygulamaları topluluk forumunuza da kolaylıkla ve belirli standartlar dahilinde uygulayabilecek olmanızdır.

Evet, SEO taktikleri de diğer web sayfalarında olduğu gibi forumunuza uygulanabilir ve trafiği artırabilir. Bu; blog, forumlara SEO uygularken size en iyi ipuçlarından bazılarını verecektir.

Her ne kadar forumlar eskisi kadar etkin kullanılan alanlar değilse de, aslında kullanıcıların hala ilgisini çeker. Bir çeşit mikro sosyal ağ olan forumlar, kendi içinde oldukça güçlü sosyal gruplara dönüşebilir. Tabi bunu başarabilmek için Forum SEO uygulamalarının gerçekleşmesi zorunludur.

Arama Motorları Neyi Ön Planda Tutar?

Forumunuzun görünürlüğünü artırmak için en iyi ipuçlarının ne olduğunu anlamanın ilk adımı, arama motorlarının ne görmek istediğini gerçekten idrak edebilmekten geçer.

Google gibi arama motorları, web sayfanızın Google arama sonuçları sayfasında (SERP) nerede görüneceğini belirlemek için sıralama algoritmaları kullanır. Amacınız SERP’nin ilk sayfasında görünmektir, bu nedenle SEO’nuzu optimize etmek için Google’ın algoritma potuna ne attığını kesinlikle bilmeniz gerekir. Kısacası Google, sıralama konumunuza katkıda bulunan hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO faktörlerine bakar. Bu konuda forum siteniz için de durum farklı olmayacaktır. Aynı SEO kondisyonları forum siteniz için de birebir geçerlidir. 

Sayfa dışı SEO, bir web sayfasının veya web sitesinin reklamını yapmak ve çoğunlukla sosyal medya ve bağlantı kurma yoluyla daha fazla trafik oluşturmakla ilişkili etkinlikleri optimize etme uygulamasını ifade eder. Buna karşılık, sayfa içi SEO, hem bir web sayfasındaki içeriği hem de web sayfasının arkasındaki HTML kodunu optimize etme uygulamasını ifade eder. Bunların her ikisi, arama motorlarının ön planda tuttuğu çalışmalar olarak bilinmektedir. 

Forum İçin SEO’ Bazlı Trafiği Artırmak İçin İpuçları

Sonuç olarak, forumunuz için yüksek bir SERP sıralaması oluşturmanın anahtarı iki yönlüdür: kaliteli içerik ve popülerlik. İşte forumunuzun SEO’sunu artırmanıza yardımcı olabilecek üç ipucu: 

  • Açık Forum Oluşturun

İçeriği görüntülemeden önce kayıt gerektiren forumlar, SEO açısından daha zorlu olacaktır. Genel olarak, kullanıcıların kaydolmasını gerektiren forumlar, içeriği görüntülemenin tek yolu olduğu için yüksek üye sayısına sahip olacaktır, ancak aynı zamanda daha yüksek bir ayrılma oranı da görecektir. Ancak bu, tam tersi de olabilir. Kullanıcılarınıza ne sunduğunuz bu konudaki belirgin faktör olur.

İnsanların kayıt olma zahmetine girmemesi ve yanıtlarını Google’da başka bir yerde bulmaya çalışması da mümkündür. Yüksek ihtimalle de, onları başka bir yerde bulacaklardır. Bununla birlikte, bu ihtimal forumunuzu yalnızca üyelere kapatma riskine muhtemelen değmez.

Açık forumlar, bunun aksine, tüm internet kullanıcılarının içeriğe erişmesine izin verir. Bu da, içeriğin aranabilirliğini artırır, çünkü açık forumlar genellikle daha yüksek bir katılım oranına sahiptir ve yüksek bir katılım oranı SERP sıralamasını olumlu yönde etkiler. Ancak bir forumu açık bırakmak, spam gönderme riskinin artması nedeniyle moderatörlerinizin işlerini yaptığından emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Modlarınız, giden bağlantılarla spam için sürekli olarak tetikte olmalıdır. 

  • Sorunsuz Çalışan ve Temiz Bir Kod Sağlayın

Forumunuz hantalsa, yüklenmesi zorsa veya mobil yanıt vermiyorsa, arama sıralamanız düşecektir. Bu gibi sorunları önlemek için, temiz kod sağlamak için en güncel kodlama standartlarını kullandığınızdan emin olun. Bu, forumunuzun taranabilirliğini en üst düzeye çıkararak botların web sitesini dahili bağlantılar aracılığıyla daha derinlemesine tarayabilmesini sağlar. 

  • Forumunuzu Bağlayın ve Tanıtın

SEO kısa vadeli bir çözüm değil, uzun vadeli bir stratejidir. Sonuçlara ulaşmak zaman alacaktır ve yukarıdakilerden herhangi birini veya tümünü yapmak, bir gecede ön sayfa SERP sonucu vermeyecektir. Bu konuda sabırlı olmalı ve sonuç almak için bahsedilen aksiyonları almaya devam etmelisiniz.

Forumunuzu bağlamak ve tanıtmak, topu yuvarlamak ve ivme kazanmak için iyi bir yoldur, bu da başarıya giden zaman çizelgesini kısaltmanıza yardımcı olabilir. Forumunuz hakkında ne kadar çok insan bir şeyler bilirse, o kadar fazla trafik alırsınız. Daha fazla trafik, daha iyi sıralama elde edersiniz!

Forumunuzu bağlamak ve tanıtmak aslında sayfa dışı SEO’nun büyük bir yönüdür. İşte işi halletmek için bazı taktikler:

  • Doğrudan rekabet içinde olmayan dost web siteleriyle ortaklıklar oluşturun ve bağlantı değişim düzenlemeleri yapın.
  • Forumunuzu sosyal medyada ve ayrıca haber bültenleri gibi e-posta yazışmalarında veya e-posta imzanız içinde tanıtın ve ona bağlantı verin.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir