Foursquare

Foursquare; konum tabanlı çalışan 2009 yılında ABD’de kurulan sosyal medya platformudur.

Ziyaret ettiğiniz konumları takipçilerinizle paylaşabilir, bu konumlarla ilgili yorum bırakabilir, arkadaşlarınızın güncellemelerini beğenebilir ve yorum yapabilirsiniz. Ayrıca lokasyon bazlı yorum özelliği ile restoran, café, turistik gezi tercihlerinizde yol gösterici rol oynamaktadır. Akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamanın bir diğer dikkat çeken özelliği ise paylaşım yaptığınız lokasyonda paylaşım yapan diğer üyeleri de göstermesidir. Özellik sayesinde lokasyon bazlı iletişim imkanı sağlayarak sosyalleşmeye katkı sağlayan uygulama kurulduğu yıldan bu yana dünya genelinde benimsenmiş ve yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Foursquare uygulaması İngilizce, Almanca, Fransızca, Endonezce, İtalyanca, Korece, Portekizce, Rusça, İspanyolca, Tayca, Japonca, Türkçe dillerini destekleyerek dünya genelinde kullanım için uluslararası özellik taşımaktadır.

Foursquare Ne İşe Yarar?

En çok indirilen ve en fazla kullanılan mobil uygulamalar arasında yer almaktadır. Fousquare kullanıcılarına; gezdikleri, gördükleri mekanların konum verilerinin paylaşılmasına izin veren bir uygulamadır. Bireyin arkadaş listesindeki herkese mevcut konum verileri hakkında detayları görebilmesini sağlamaktadır.

B2B Pazarlamada Foursqaure

İşletmenizi internet üzerinde görünür hale getirebilmek için çok sayıda şansınız var. Birçok firma genelde Google,  TripAdvisor, Yandex gibi birçok popüler uygulama tercih edilmektedir. Ancak Foursqaure de çok etkili bir araçtır. Sizler de işletmenizi bu uygulama üzerinden kolayca tanıtabilir ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle yerel olarak B2B pazarlama yapacaksanız doğru bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

B2B pazarlamada Foursqaure yakınınızdaki kişilerin sizi hem mobil hem de masaüstü cihazlar üzerinden bulmasını sağlamaktadır.  Bu uygulamanın Swarm da dahil edilmek üzere 50 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olduğunu belirtelim. İnsanlar gün içinde 8 milyon kadar yer bildirimi yapmaktadır. Bu yüzden de bu uygulama dijital pazarlama ve görünürlük için son derece etkili bir araçtır. 

İşletmeler kendilerini tanıtmak istiyorlarsa mutlaka bu uygulamayı kullanmaya başlamalıdır. Bu yüzden sizlere bu yazımızda Foursuqaure uygulamasını daha etkili nasıl kullanacağınızı ayrıntılı olarak anlatacağız. Bu rehber sayesinde sizler de dünya çapındaki yer bildirim uygulamasında firmanızı tanıtabilir ve insanların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

B2B Pazarlamada Foursquaure Nasıl Kullanılır?

Foursquare uygulamasını nasıl kullanacağınız konusunda bu yazımız sizlere rehber olacak niteliktedir. İşte bu uygulamayı kullanma detayları sizlerle;

 • İşletme Kaydınızı Açın

Bu uygulamada çevrim içi olmak için yapacağınız ilk işlem profilinizi ortaya çıkarmaktır. Foursquare uygulaması üzerinde öncelikle profilinizi oluşturun. Profiliniz olması durumunda sadece ufak bir ücret ödeyerek işletme sayfanızı açın. Böylece işletmenizin bu uygulama üzerinde görünür bir mekan haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

İşletme girişinizi yaptıktan sonra kolayca istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz. Sonrasında kaliteli görseller ekleyebilir ve insanların firmanız hakkında bilgi alabilecekleri detayları girebilirsiniz.  Böylece kendinize has bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz.

 • İşletmeniz Hakkında Bilgi Verin

Profiliniz ne kadar ayrıntılı verilirse Foursquare üzerinde o kadar etkili bir takipçi kitlesi edinebilirsiniz. Bu yüzden sizlere doğru kategoriyi seçme konusunda uyarıda bulunuyoruz. Doğru kategori seçerek kolayca yerel arama sorgulamalarında potansiyel müşterilerinizin önüne çıkabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimelere yer vererek daha doğru görüntülemeler sağlayabilirsiniz. İşletmenizle ilgili sayfanıza doğru bilgileri eklemeniz de önemlidir.

Sayfanızda işletmenizin ismi, haritada yer alan konumu, iletişim numarası, hafta içi ve hafta sonu çalışma saatleri, web siteniz, sosyal medya profillerinize ait linkler yer almalıdır. Bu bilgilere yer vererek insanlara kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Düzenli Güncelleme Yapın

Foursquare profiliniz üzerinde ve işletme  sayfanızda güncelliğe önem verin. Çalışma saatlerinizde bir değişiklik olduğu anda burada belirtin. Ayrıca firmanıza ait iletişim bilgilerini değiştirdiğiniz anda hemen profilinizi güncelleyin. Bununla birlikte konumunuz değiştiyse hemen yeni konumunuzu da tanımlayın. Çünkü müşterileriniz sizinle ilgili doğru bilgiler bulamazlarsa size olan güvenleri zedelenebilir. Bu durumu yaşamamak için güncellemelerinizi zamanında ve yerinde yapmalısınız.

 • Etkili Kampanyalar Oluşturun

İşletmenize gelen müşterilere özel hissedecekleri ödüller verin. Bunun için Foursquare özelinde bazı kampanyalar yürütebilirsiniz.  İnsanlara etkileyici ve sizi tercih etmelerini sağlayacak teklifler yapmalısınız. Bu teklifler sayesinde sizler de işletmenizi daha bilinir hale getirebilirsiniz.

Ayrıca insanların işletmenizde yer bildirimi yapmasını sağlayacak bazı cazibeleri onlara sunun. İşletmenizde ne kadar fazla kişi yer bildirimi yaparsa görünürlüğünüz o derece artacaktır. Doğru kampanyalarla kolayca görünür hale gelebilirsiniz.

 • Etkileşime Girmekten Kaçınmayın

İnsanlar işletmeniz hakkında yorumlar yapacaktır. Burada iyi ya da kötü deneyimlerini, şikayetlerini ve memnun olmadıkları durumları sunabilirler. Ayrıca buradan işletmenizin menüsü ya da hizmeti hakkında öneriler verebilirler. Ancak burada asıl önemli olan işletmenin girdiği etkileşimdir. İyi ya da kötü tüm yorumlarda müşterilerinizin yorumlarına cevap verin ve onlarla etkileşime girin.

 • Dönüşleri Önemseyin

İşletmenize yapılan dönüşleri önemserseniz dijital bilinirliği kolayca olumlu yönde yönetebilirsiniz. İnsanlar Foursquare üzerinde en çok yorumlardan dönüş yaparlar. Yorumları düzenli olarak okumaya özen gösterin. Burada insanların önemli bir bölümü bir ürününüzü şikayet ettiyse demek ki yanlış giden bir şeyler var.  Tüm dönüşleri önemseyerek bu dönüşlerden sonra gerekli adımları atın ve bunu insanlara da gösterin. Sorunları da hızlı şekilde çözmeye özen gösterin.

 • Paylaşım İpuçları Sunun

Foursquare işletme girişiniz üzerinde insanlara paylaşım ipuçlarında bulunun.  Buradan yaptığınız özel etkinlikleri insanlara da bildirerek buradan paylaşmalarını ve işletmenizi başka insanlara da tanıtarak daha görünür hale getirmelerini sağlayın. Paylaşımlarınızda özel mesaj yoluyla da gönderim yapabileceğinizi hatırlatalım.

 • Reklam Çalışmaları Yürütün

Foursquare özellikle küçük işletmeler için çok etkili bir yerel tanıtım ağıdır. Dijital reklam çalışmalarınızda etkili dönüşler istiyorsanız bu uygulama üzerinden işletmenizin reklamını verebilirsiniz. İnsanlar buradan sizin profilinizi görüntüler ve sonrasında sizi tanıyarak markanızı bilirler. Ayrıca reklamlar da ya insanlar profilinizi ziyaret ettiğinde ya da mağazanızı ziyaret ettiğinde ödeme yaparsınız. Başarı hikayelerinizden burada bahsedebilirsiniz. Ayrıca Foursquare uygulamasının tüm promosyon seçeneklerini iyi öğrenin. Ayrıca doğru anahtar kelimelerle bölgenizdeki insanlara reklam çalışmalarınızla kolayca ulaşın.

 • Foursquare Analytics Verilerini ullanın

Foursquare uygulaması da diğer dijital sosyal medya uygulamaları gibi sizlere birçok veriyi analiz etme şansı sağlar. Foursquare Analytics uygulamasını kullanarak hedef kitlenizi çok kolayca tanıyabilirsiniz. Hedef kitlenizi ne kadar doğru tanırsanız insanların size olan ilgisini o derece diri tutabilirsiniz.

Burada potansiyel müşterilerinizi çeşitli durumlarda tanıyın. İnsanların ne zaman size geldiğini analiz ederek bu durumda personel durumunuzu ayarlayabilir ya da insanları boş olan saatlerde de çekmek için özel kampanyalar ortaya çıkarabilirsiniz.

Sonuç

B2B pazarlamada Foursquare size çok şey katacak bir sosyal ağdır. Özellikle yerel bilinirlik ve görünürlük olarak hedefleriniz varsa bu uygulamayı kullanın ve kısa süre içinde sonuçları alın. Tek yapmanız gereken profilinizi oluşturmak ve güncellemek. Sonrası tamamen insanlarla etkileşime girerek müşterilerinize aradığını vermektir.

S.S.S

Pinpoint / Audiences Avantajları Nelerdir?

 • Hedef kitle analizini çok daha kolay yapma – bulma – erişme imkanı tanır.
 • Hedef kitlelere doğru zamanlarda ulaşmayı sağlar.
 • Hedef kitlelerin dikkatini çekmek için zengin etkileşim imkanı sunar.
 • Reklam birimi kıyaslaması yapar.
 • Oluşturulan kampanyaların etki – tepki ve analizlerini grafiksel olarak gözlemleme imkanı sunar.

Placed Powered By Foursquare (Atfetme) Avantajları Nelerdir?

 • Verilen reklamların kullanıcıları nasıl etkileyebildiğiniz anlık olarak raporlama – grafiksel olarak görüntüleme imkanı sunar.
 • Derin analiz ve raporlama yeteneklerine sahiptir. Reklamları izleyen kullanıcıların sadece internet trafiği ve cookie geçmişine bakmaz. Kullanıcıların sosyal ağlardan, uygulama kullanımına, tv – radyo gibi etkileşimli özelliklere dek her bir veriyi ayrı ayrı analiz ederek, en uygun bütçelerle maksimum hedef kitle ulaşılabilirliği sunar.

Mekan Api’sinin Avantajları Nelerdir?

 • Kullanıcıların mekanlarını öğrenme imkanı sunar.
 • Mekanlara göre hedef kitlelere ulaşmayı sağlar.
 • Mekana göre ayrı reklam türleri ve reklam yayınlama imkanı tanır.
 • Mekanlara göre detaylı etkileşim analizleri oluşturur.

Pilgrim SDK Foursquare Avantajları Nelerdir?

 • İOS ya da Android olarak geliştirilen uygulamalarınızda kullanıcılara, kitlelere, mekanlara özel farklı ve anlık bildirimlerde bulunma imkanı sağlar.
 • Önceden saptanan konumlarda yer alan kullanıcılara bildirim gönderme fırsatı sunar.
 • Kullanıcılarınızın zamansal grafiklerini analiz etme fırsatı sunar. Kullanıcılarınızın uygulamanızı kullandığı müddetçe ne tür kategorileri ziyaret ettiğini, detaylı tercihlerini, mekanları, derecelendirmeleri bilmenizi ve bu analizlere uygun yöntemler – reklamlar geliştirmenizi sağlar.

Foursquare SDK Ücretli mi?

 • Ücretsiz ve istenildiği zaman iptal edilebilen bir hizmettir. Tak çalıştır olarak hizmet sunar. Entegre işlemleri yaptırılmak istenirse ek ücret talep edilir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir