Geleneksel pazarlama  en köklü pazarlama yöntemlerini barındırır. Dijital pazarlama ise son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza hızlı bir giriş yapmıştır. Geleneksel müşteri kitlesi için geleneksel pazarlama faaliyetleri önemliyken, birçok işletme de dijital pazarlama faaliyetlerine başlamıştır.

Önemini yitirdiği düşünülse de geleneksel pazarlama da hala firmalar için çok etkili bir pazarlama stratejisidir. Dijital pazarlama da birçok avantajlı yönüyle özellikle küçük işletmelerin yöneldiği bir pazarlama şeklidir.

Günümüzde büyük bir mücadele içinde olan geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasındaki farklar;

 • Maliyet

Geleneksel pazarlamada geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Geleneksel pazarlamada görsel ya da yazılı basını seçebilirsiniz. Ancak bu durumda reklam bütçesi maliyetli olacaktır. Dijital pazarlamada ücretsiz şekilde kısa süre içinde her yerde insanlara ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlama ücretsiz faaliyetler yürütebilirsiniz.  Geleneksel pazarlama hala çok etkili olsa da maliyeti yüzünden küçük işletmeleri zora sokar. Dijital pazarlama ise kısa sürede viral olabilme özelliği sayesinde küçük işletmelerin dahi çok uygun maliyetlerle geniş kitlelere ulaşılabilmeyi mümkün kılar.

 • İletişim

Geleneksel pazarlama faaliyetlerinde satıcılardan tüketicilere yönelik bir iletişim vardır. Yani iletişim tek yönlüdür.  Tüketici kitlesi reklamları sadece izler ya da dinler.  Bir televizyon kanalında yer alan reklamı potansiyel müşteri olmayan kişiler de izleyecektir. Geleneksel pazarlama sürecinde bir geri bildirim alınamaz.

Dijital pazarlama stratejilerinde iletişim çift yönlü hale gelir. Yani reklamları izleyen kişiler geri bildirimde bulunma fırsatı yakalar. Ürün ve hizmetler hakkında sorular sorabilir ve satın alma davranışını gerçekleştirebilir. Dijital pazarlamada direkt olarak potansiyel müşterilerle iletişime geçilebilir. Aynı zamanda tüketiciler de reklamı paylaşarak firmaya yarar sağlayabilir.

 • Kampanya Oluşturmada Zaman

Geleneksel pazarlama sürecinde kampanyanızı oluşturmak uzun bir süreçtir.  Ayrıca kampanya sırasında bir yanlış yapıldığı anda telafisi de uzun bir zaman ve emek gerektirmektedir. Dijital pazarlamada kampanyalarınıza kısa sürede müdahale edebilirsiniz. Dijital pazarlama kampanya kurgusunun da çok daha kısa sürede yapıldığı bir süreçtir.  Dijital pazarlama stratejileriyle viral olan paylaşımlarla kısa sürede dikkat çekebilirsiniz. 

 • Hedef Kitleye Erişim

Geleneksel pazarlama kampanyalarında tüketicilere mail, mektup, telefon gibi araçlarla ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlamada ise tüketiciler reklamları gördüğü anda sosyal medya üzerinden yorum yapabilir.  Geleneksel pazarlamada iletişim sadece müşteri ile marka arasında kalırken dijital pazarlamada aynı anda birden fazla kişiye ulaşmak mümkündür.

Geleneksel pazarlamada hedef kitleye erişmek zor ve yüksek maliyet gerektiren bir süreçtir. Dijital pazarlamada hedef kitleye kolayca ve uygun maliyetlerle ulaşabilirsiniz. 

 • Kapsam

Geleneksel pazarlamayla müşterilere sadece reklamı izledikleri zaman ulaşabilirsiniz. Ancak dijital pazarlama çok daha kapsamlı ve geniş bir pazarlama disiplinidir. Dijital pazarlama ile zaman ve mekandan bağımsız olarak her dakika her mekanda potansiyel müşterilere ulaşmak mümkündür.

 • Kurallar

Geleneksel pazarlama faaliyetleri yürütürken belli kalıpların dışına çıkmanız zordur. Geleneksel pazarlama ilkeleri sizleri kısıtlar. Ancak dijital pazarlamada birçok yeniliği kolayca denemeye başlayabilirsiniz.  Dijital pazarlamada sürecinde farklı kurgular ve kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Ayrıca dijital pazarlamanın etki alanı da son derece geniştir.  Dijital pazarlamada hiç beklemediğiniz insanlara ulaşabilir ve bir anda gündeme gelebilirsiniz.

 • Marka İtibarını Koruma

Geleneksel pazarlama faaliyeti yürüten firmalar tüketicileri korumak zorundadır. Burada bir sorunu müşteriye iletmek zor olacaktır. Ancak dijital pazarlamada süreç çok daha farklıdır. İnsanlarla farklı yollardan iletişim kurabilirsiniz.  Sosyal medya üzerinden tüketicilere yanlışlarını çok sorunsuz bir şekilde iletebilirsiniz. Geleneksel pazarlamada marka itibarını korumak zorken, dijital pazarlamada çok daha kolay bir süreçtir.

 • Pazarlamada Zaman Kavramı

Geleneksel pazarlama faaliyetlerinde zaman kavramı belirgin olacaktır. Yani insanlar sadece belli saatlerde satış yapabilirsiniz. Dijital pazarlama stratejilerinde internetin etkisi sayesinde 7 gün 24 saat satış yapabilirsiniz.

 • İletişim Dili

Geleneksel pazarlamada tüketicilerle iletişim kurarken mesafenizi korumalı ve resmi bir dil kullanmalısınız. Bu durum geleneksel pazarlamada marka bağlılığını oluşturmayı zorlu bir süreç haline getirir. Dijital pazarlamada samimi ve sıcak bir iletişim kanalı kurabilirsiniz.  Böylece insanlar markaya karşı duygusal bir bağ geliştirebilirler. Dijital pazarlamada insanları eğlendirecek bir iletişim serüveni oluşturmak çok kolaydır.

 • İş Tanımları

Geleneksel pazarlama faaliyeti yürüten markalarda halkla ilişkiler, pazarlama gibi departmanlar bulunur. Personeller bu departmanlarda görev alırlar ve fiili olarak çalışmalarını yürütürler. Dijital pazarlamada sosyal medya, dijital pazarlama uzmanı, SEO danışmanı, reklam danışmanı gibi farklı iş kolları vardır. Bu bölümde firmalar dijital reklam ve pazarlama ajanslarından destek alırlar. Tüm çalışmalar dijital ortamda yürütülür. Personel giderini değil sadece hizmet bedelini ödersiniz.

 • Geri Bildirim

Geleneksel pazarlamada hedef kitleye ulaşma stratejinizi ölçemezsiniz. Bir sayısal değer ya da bir sonuç veren rapor almanız imkansızdır. Dijital pazarlama kampanyalarınızın hedef kitlede yarattığı etkiyi, etkileşim sıklığını ve dönüşüm oranlarını tek bir araçla ölçebilirsiniz. Böylece aldığınız geri bildirimlerle yeni kampanyalarınızı hemen optimize edebilirsiniz.  Süreç içindeki raporlamalar sayesinde hemen gerekli iyileştirmeler yapılabilir.

 • Aktörler

Geleneksel pazarlama sürecinde ünlülerden destek almanız gerekir. Dijital pazarlamada ise sosyal medya fenomenleri yani tavsiye veren kullanıcılar aktördür.  Kullanıcılar dijital pazarlamada stratejiye dahil edilir.  Dijital pazarlamada büyük rekabet içinde kullanıcı odaklı bir pazarlama faaliyeti söz konusudur.

Kaynaklar;

https://pazarlamaturkiye.com/7-adimda-geleneksel-ve-dijital-pazarlama-%20arasindaki-farklar/

https://www.dijitalpazarlamaokulu.com/geleneksel-pazarlama-ile-dijital-pazarlama-arasindaki-%2010-fark/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir