Gerçek zamanlı pazarlama günümüzde sıklıkla yapılan ticari işlerden birisidir. Bu alanı biraz detaylandırmak gerekirse; pazarlama markaların gündemdeki haberleri ve güncel olayları takip ederek bu doğrultular içerisinde reklam ve ürün yerleştirme işlemi yaparak hedef kitlesine ulaşma anlamına gelmektir.

Gerçek zamanlı pazarlama diğer bir adıyla ‘’Real – Time Marketing’’ olarak da geçmektedir. Bu pazarlama tekniğinde müşterilerinizle veya takipçilerinizle anlık olarak bilgi temelli etkileşimde bulunmalıdır. Gerçek zamanlı pazarlama herhangi markanın hedef kitlesinin sık kullandığı platformlar üzerinden aktif olarak katılım ile doğrudan iletişimin gerçekleştiği pazarlama taktiği olarak da nitelendirilmektedir. Bu pazarlama taktiğini diğerler pazarlama tekniklerinden ayıran özelliklerden birisi herhangi bir ürünü veya hizmeti tam da ihtiyaç duyulan ilgili alan üzerinden doğru kişiye ulaştırmasıdır.

Gerçek zamanlı pazarlama adında anlaşılacağı üzere anlık olarak gerçekleşen bir pazarlama taktiğidir. Dakikalar, saatler hatta saniyeler dahi oldukça önemlidir. Bundan kaynaklı olarak şirketler müşterilerinden veya belirledikleri hedef kitlerinin geri dönüşlerine bağlı olarak hareket etmektedir. Bu geri dönüşlere bağlı kalarak anın içerik geliştirmek, gerekirse yapılan hizmet üzerinde güncelleme yapılmasıdır.

Pazarlama taktiğini uygulayarak anlık etkinliklerde öne çıkabilir ve ilgili mesajı doğru kişiye ulaşabilirsiniz. Fakat bu noktada Sosyal medyayı gerektiği gibi kullanmak bu noktada mühimdir. Doğru kullanmanız noktasında binler kişiye ulaşmanız gayet olasıdır.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Nasıl Yapılmalıdır?

Gerçek zamanlı pazarlamayı yapabilmek için bireyin çeşitli donanımsal bilgisinin olması gerekmektedir. Örneğin güçlü bir mizah yeteneği bulunuyor, hazır cevapsa ve pratikse bu ona birçok noktada avantaj sağlayacaktır. Çünkü gerçek zamanlama pazarlama, anlık bir pazarlama tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Örnek olarak son dönemlerdeki Belediyelerin Twitter’ı oldukça etkili kullanması diye ekleyebiliriz. Belediyeler ağırlıklı olarak mizah noktasından ele alarak etkileşim içerisine girmektedir. Keza bunu laikiyle yerine getiren hesaplar olduğunu söyleyebiliriz. Gerçek zamanlı pazarlama nasıl yapılmalıdır? Sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

  •  Strateji Değil Taktiktir

Gerçek zamanlı pazarlama hakkında bilmeniz gereken ilk detay; bu alanın bir strateji değil, taktik olduğudur. Bu taktiği gerçekleştirmek için şirketinizin veya kurumunuzun tüm stratejisini, planlamasını değiştirmenize gerek yoktur. Hali hazırda stratejinizi ve planlamanızı gerçekleştirerek, gerçek zamanlı pazarlama ile güçlendirebilirsiniz.

Gerçek zamanlı pazarlama adında anlaşılacağı üzere anlık olarak gerçekleşen pazarlamadır. Yani dakikalık bir hareket binlerce insanı sizlere kazandırabilmektedir. Bunu gerçekleştirmek içinde sosyal medyayı aktif olarak kullanmanız son derece mühimdir. Aksi takdirde rakiplerinizden geri kalabilirsiniz.

  • Farklı Bakış Açısı

Gerçek zamanlı pazarlama işlemini gerçekleştiren bireylerin farklı bir pencereden işlemlerini yapıyor olması oldukça önemlidir. Mesela ülkede yaşanan uzun süreli bir elektrik kesintisinde, Durex markasının yaptığı ‘’karanlığı, fırsata çevirin’’ güçlü bir pazarlama örneğidir.

Genel olarak gerçek zamanlı pazarlama işlemleri içerisinde bu detaylar bulunmaktadır. Elbette ki bu listenin daha fazla uzaması ve detaylandırması oldukça mümkündür. Bunu bu şekilde gerçekleşmesi ise kurum veya bireyin kendisine kalmıştır.

Kaynakça:

https://www.dijitalajanslar.com/gercek-zamanli-pazarlama-nedir-ve-nasil-yapilir/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir