Dünyamız her geçen gün tüketim alanında adımlar atıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse tüketim toplumu sıfatı her geçen gün etkisini arttırıyor. Gerilla pazarlama çeşitleri de bu döngü içerisinde yeri ve işlevi bakımından önemli pazarlama araçlarındandır.

Gerilla pazarlama terimi “Guerilla Marketing teriminin karşılığı olarak kullanılıyor. Yani pazarlama ve reklam konusunda alışılmışın dışına çıkarak farklı yöntem ve düşük bütçelerle tüketiciye ulaşmaya gerilla pazarlama türleri denir. Bu tarz çalışmalarda amaç genellikle müşteri odaklıdır.

Doğal ve samimi yollar ile müşteriye ulaşmak amaçlanırken farklı olmanın avantajı da kullanılmak istenir. Hayal gücü ve analitik düşüncenin temelini oluşturduğu gerilla pazarlama yöntemi düşük bütçeli firmalar tarafından tercih edildiği kadar büyük sermayelere sahip olan şirket ve firmalar tarafından da tercih edilebilmektedir.

Dijital pazarlama gibi yeni alanların ve pazarların açıldığı günümüz dünyasında gerilla pazarlamanın etkisini halen koruduğunu söyleyebiliriz. AVM, meydanlar, sokaklar ve parklar gibi halka açık alanlarda karşılaşabileceğimiz bu pazarlama şeklinde aslında ana konu müşteriye doğrudan temas etmek ve rekabet halinde olunan firmaların bir adım önüne geçmektir. İşte küçük büyük her türlü firmanın bilmek isteyeceği gerilla pazarlama türleri.

Gerilla Pazarlama Çeşitleri

Gerilla pazarlama üzerinde hassas ve titiz bir şekilde çalışılması gereken bir konudur. Özellikle hedef kitlenin doğru seçilmesi ve zaman sermayesinin boşa harcanmaması burada en önemli kriteriniz olmalı. Aşağıda listelediğimiz pazarlama çeşitleri de uygulanış biçimi ve uygulandığı alanlara göre farklılık gösteren türlerdir. Gelin hep birlikte bunları öğrenelim.

  • Sokak Pazarlama

Adından da anlaşılacağı üzere sizlere sokakları eviniz yapmanızı tavsiye eden pazarlama yöntemi sokak pazarlamadır. Bu türün temelini oluşturan konu ise ürünün sokakta hedef kitle tarafından görülmesi ve hedeflenen kitle üzerinde iyi bir izlenim bırakmasıdır. Buna ürünün dağıtımı veya test amaçlı müşterilere sunulması örnek olarak gösterilebilir. Veya sokağa çıktığınızda her hangi bir ticari araçta görebileceğiniz reklamlarda bu yöntem içerisine girmektedir.

  • Viral Pazarlama

Bu pazarlama yöntemini de son zamanların popüler ve maalesef kötü bir konusu olan Koronavirüs’e benzetebiliriz. Tabi ki burada virüsten daha masum bir yayılma göreceğiz. Viral pazarlama da amaç pazarlama öğelerinin, mesajların veya sloganların toplum içinde kendiliğinde yayılmasıdır. Buna kulaktan kulağa da diyebiliriz. Bu şekilde hem doğal yollardan hedef kitlenin potansiyeli büyüyecektir hem de firmanın tanınırlığı ile ürünün güvenilirliği konusunda pozitif bir artma meydana gelecektir. Tabi bu yayılmanın olumlu anlamda ilerlemesini sağlama görevi de yöntemi hayata geçiren firmaya düşüyor.

  • Gizli Pazarlama

Gizli pazarlama yöntemi adından da anlaşılacağı üzere gizlilikle yönetilmesi gereken bir çalışma şeklidir. Biraz daha açmak gerekirse; bu pazarlama çeşidinde planlanan yöntem gizli ve saklı tutulmalı, plan gizli bir şekilde kendiliğinden gerçekleşmelidir. Yani tüketici sizin bir pazarlama eylemi içinde olduğunuzu ve belli bir yöntem dahlinde planınızın olduğunu anlamamalı. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki bir pazarlama yönteminin parçası olduğunu fark eden veya o izlenime kapılan müşteriler ürün almaktan veya firma ile iletişimde olmaktan geri duruyor. Bu yüzden bu yöntem hassas ve titiz bir biçimde yönetilmelidir.

  • Sinsi Pazarlama

Yazımızda biraz benzetmeler üzerinden gittik. Burada da bir benzetme yaparak daha akılda kalıcı hale getirebiliriz. Sinsi pazarlama yönteminde de dolaylı anlatım ile benzerlik gösterilebilir. Yani burada planın içerisinde marka veya firma olmaz. Bununla birlikte etkinliğe değer katmak için çaba sarf eder. İyi niyet ve farkında olma gibi olgular da bu pazarlama yönteminde başlıca kullanılan unsurlardır.

  • Çevre Pazarlama

Gerilla pazarlama türleri içerisinde en esnek olarak nitelendirebileceğimiz yöntem çevre pazarlama yöntemidir. Bu yöntemde amaç çevreyi, çevredeki etmenleri, varlıkları ve çok daha fazlasını en doğru şekilde kullanarak müşteriye temas etmektir. Bu yöntem de kırmızı çizginiz çevresel varlıkların en doğru şekilde kullanılması olmalıdır. Çok geniş bir alana sahip olduğu için akılda kalıcı ve farklı pazarlama şekilleri kolaylıkla ortay çıkarılabilir.

Bu yazımızda gerilla pazarlama çeşitleri nelerdir bunlara baktık. Her hangi bir firmanın pazarlama kolundaysanız veya kendi bütçeniz ile firmanızı yükseltmeyi amaçlıyorsanız bu yöntemler size oldukça yarar sağlayacaktır. Burada unutmamanız gereken birkaç şey var. Bunlardan bir tanesi hayal gücünüzü çok iyi kullanıp en farklı şekilde planınızı oluşturmanız.

Bu sizi bir adım öne taşıyacaktır. Diğeri ise ürününüzü iyi kategorize etmiş olmanız. Bu da size hedef kitlenizi seçmeniz konusunda yardımcı olacaktır. Evet, artık sizde bu yöntemleri bildiğinize göre sokakta yürürken daha dikkatli olabilirsiniz. Bu yöntemleri kimlerin uyguladığını artık rahatlıkla görebilir, analiz yapabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir