gıda ihracatı limanı

Türkiye’nin ihracat kalemleri arasında gıda çok önemli bir yere sahiptir. 2019 Yılı gıda ihracat verilerine göz atıldığında 16.21 milyar dolar gelir elde edildiği görülüyor. Bu alanda en fazla ihraç edilen gıda ürünleri fındık içi, buğday unu ve makarna oldu.

Gıda ihracatı yapılmak isteniyorsa, öncelikle dikkate alınması gereken konular şunlardır:

 • İhraç edilmesi planlanan gıdanın türü,
 • İhracat yapılması planlanan ülkenin hangisi olduğu,
 • İhracat yapılacak ülkenin ihracat parametreleri nedir?

Gıda ihracatı yapılırken bu noktaların öncelikle aydınlatılması ve ihracat planının ona göre yapılması sağlanmalıdır.

Neden Gıda İhracatı Yapılmalı?

Gıda ihracatı Türkiye için çok önemli bir gelir kalemidir. Diğer bütün ihracat ürünleri gibi hem ülkeye hem de gıda ihracatı yapan firmaya göz ardı edilemeyecek rakamlarda kar getiren bir alandır. Bu nedenle gıda, ihracatı yapılması gereken temel ihracat türleri arasında yer alır. Türkiye, Dünya piyasalarında tercih edilen gıda ürünlerine sahip alma avantajına sahiptir. Bu avantajın da değerlendirilmesi açısından gıda ihracatı yapılmalıdır.

Gıdayı Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Yurtiçi pazarda ürün satılırken firma kendi ülkesine ait pazarlama uygulamalarını, kendi ülkesinin kültürünü, kendi toplumunun müşteri tercihlerini,  iklim koşullarını hesaplayarak bir pazarlama stratejisi geliştirir. Üretici firmanın bütün bu kriterleri kendi ülkesinde bilmesi ve tahmin etmesi çok kolaydır. Dolayısıyla uygun bir pazarlama stratejisi geliştirmesi de son derece kolaydır.

Fakat bütün bu sayılan parametreleri yurtdışına satış yapılacak ülke için tahmin edebilmek zordur. Bu nedenle gıda ihracatı pazar stratejisi belirlenmeden önce bahse konu ihracat yapılacak ülkede bu  faktörlerin araştırılması gereklidir.

Bu yüzden de yurtdışına satış yapmak, yurtiçine satış yapmaya oranla daha riskli ve zor bir açılıma girişmek anlamına gelir. Bütün bunların karşılığında yurtdışına satış yapmak birim maliyeti aynı ürünün döviz üzerinden satılması anlamına geleceği için çok daha karlı olur.

Gıda İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İhracat yapılacak ülkeye giderek pazar araştırmaları yapılabilir. Uçağa binilir ve müşterilerle birebir yüz yüze görüşmeler yapılarak işletmelere ürünlerin tanıtımı yapılabilir. Bu çalışmanın avantajı ihracatçı firmanın kendi fiyatını birinci elden kendisinin belirleyebilmesidir. Fakat bunun yanı sıra geleneksel tarzda bu tür bir gıda ihracatı pazarlaması yapmanın çeşitli dezavantajları vardır.  Öncelikle bu sistemde ihracat sürecinin bütün sorumluluğu ihracatçı firmaya aittir. Sorumluluk alınması gereken başlıca alanlar şunlardır:

 • Pazarlama, 
 • Satış, 
 • Stok miktarları, 
 • Nakliye faaliyetleri, 
 • Satış sonrası destek çalışmaları, 
 • Ret edilen ürünün iade işlemleri
 • Evrak ve dokümantasyon çalışmalarının tamamı
 • Yerel olmayan bir başka saat diliminde çalışmanın getirdiği zorluklardır.

Bütün bu çalışmalar hem çok masraflı, hem de çok eziyetlidir. Bu nedenle gıda ihracatı dijital pazarlama yöntemlerinin kullanılması gittikçe daha fazla tercih edilmektedir.

Dijital Pazarlama İle Gıda Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama yöntemleri kullanılarak gıda ürününe müşteri bulunabilir. Dijital pazarlama bugün Dünyada küresel bir güç haline gelen internet üzerinden yapılan pazarlama işlemlerinin tamamını kapsamaktadır.

İnternet üzerinden çok fazla sayıda kullanıcıya çok kısa bir zaman içinde ulaşılabilir. Bütün bu tüketicilerle aynı anda bağlantı kurulabilir. Haftanın 7 günü 24 saat boyunca hizmet verilebilir. Yani zamandan bağımsız çalışılabilir.

Üstelik internet üzerinden ihracat pazarlaması yapılması geleneksel yöntemle ihracat pazarlaması yapılması için harcanan maliyetin çok altında bir fiyata mal edilebilir. Geleneksel yöntemle ihracat pazarlaması ile aynı anda bu kadar çok alıcıya ulaşılması mümkün değildir.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Biz dijital pazarlama ajanı olarak size bütün gıda ihracat pazarlaması basamaklarında yardımcı oluyoruz hatta işlemlerin tamamını sizin adınıza biz yürütüyoruz. Böylece ürününüzün toptancılara, ilgili aracılara ve en son tüketiciye en hızlı şekilde ulaşmasını sağlıyoruz.  Bu sayede ürünlerin uzun süre depolanması ( ki bu durum gıda ihracatında önemlidir) gibi bir problem ve çok önemli bir maliyet kalemi ortadan kalkar.

Fakat biz ihracat yapılacak ülke ile ilgili sözleşmeler, yasal yaptırımlar gümrükleme vb. temel kanuni yükümlülükler konusunda herhangi bir çalışma yapmıyoruz. Bir başka deyişle biz ihracat brokerı bir firma olarak çalışmıyoruz. Bizim çalışma alanımız gıda ihracatı dijital pazarlama sürecini sizin için en verimli olacak şekilde yürütmektir.

SEO

Firmamızda çalışan deneyimli ve uzman kadro ile sizin için en uygun web sitesini oluşturuyoruz. Web sitesinde SEO uyumlu metin ve görsellere yer vererek firmanızın Dünya gıda piyasalarında daha görünür hale gelmesini sağlıyoruz. 

Web sitesi oluşturulması önemli bir aşamadır. Söz gelimi klasik olarak yapılan bir hata web sitelerinin ihracat yapılacak ülkenin dili göz önüne alınmadan sadece İngilizce olarak hazırlanmasıdır. Böylece bahse konu web sitesi tüketicinin sempatisini kazanamamak bir yana, bir de ilgili ülkenin Google ağında çok zor görülebilir bir hale gelir. 

Zaman zaman yapılan bir başka hata da web sitesi sayfalarını yarısını bir dilde, kalan yarısının da bir başka dilde düzenlenmesidir. Bu durumda da siteye ulaşan kullanıcı sayfanın yalnızca yarısını anlayabilecek ve doğal olarak da ürüne ilgisini yitirerek bahse konu siteden çabucak ayrılmak isteyecektir. Profesyonel ve deneyimli kadromuzla bütün bu sorunların üstesinden geliyoruz. Söz gelimi böyle bir problemde The Takeaway sistemini düzgün bir şekilde kullanabiliyoruz. Bu yazılım uygun bir şekilde kullanıldığında uluslararası SEO ile uyum sağlar ve web sitenizi bir üst seviyeye çıkarır.

Fakat yine de bu konuda yöresel dilde bir site hazırlanmasını en iyi yöntem olduğunu savunuyoruz ve çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya dijital pazarlama için vazgeçilemeyecek kadar güçlü bir silah haline gelmiş bulunuyor. Uzman sosyal medya yöneticilerimiz sizin ürününüzü en iyi şekilde tüketicilere tanıtarak pazarlamasını yapıyorlar.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Hazırlanan web sitesinde görsel içerikler direk olarak alıcıları çekecek albeni faktörleridir. Video ve görsellerin SEO uyumlu olarak profesyonel bir şekilde bilinçli olarak yerleştirilmesi ürününüzün ve markanızın akıllarda kalıcı yer etmesini sağlar.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Yazılı içerikler doğrudan doğruya tek başına dahi bir uzmanlık alanıdır. Yazılı içerikler ihracat yapılacak ülkenin dilinde ve SEO dostu olarak hazırlanmalıdır. Çok fazla ağır bir dil kullanılmamalıdır. İçerikler anlaşılır, kısa, açık, net ve akılda kalıcı cümleler halinde yazılmalıdır. Etkileyici sloganlar markanın ve ürünün akılda kalmasını sağlayacak, hatta markaya sadakat sağlayacaktır.

Basın Bülteni Gönderimi

Firma olarak basın bülteni hazırlama ve gönderme işini tamamen üstleniyoruz ve basın yayın eğitimi almış personellerimize hazırlattığımız basın bültenlerinin ilgili fuarlara, ticaret pazarlarına, dergilere ve gazetelere ulaştırılmasını organize ediyoruz.

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama, dijital pazarlama içinde nispeten yeni bir alan olmasına karşılık sosyal medyanın devleşen gücü sayesinde çok önemli bir dal haline gelmiştir. Influencer pazarlama tekniklerinin bilinçli bir şekilde kullanılması sayesinde gıda ürünlerinin tamamı dijital alemdeki bütün kullanıcılara olabilecek en kısa sürede ulaştırılır. Bu alanda hazır kitlelerimizi sizin firmanızın, ürününüzün ve markanızın tanıtımı ve pazarlaması için kullanıyoruz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir