GittiGidiyor SEO

Günümüzde insanlar mağazaları gezmeyi yorucu bulmakta ve aradıkları şeyleri kısa süre içinde bulamamaktadırlar. Buna karşılık geliştirilmiş olan sistemler bulunmaktadır. Bunlardan biri ise dijital pazarlamadır. Dijital pazarlama günümüz koşullarında çok fazla öneme sahip olmakla beraber hayatımıza e-ticaret adlı bir alt başlıkla girmektedir.

E-ticaret günümüzde yapmış olduğumu alım satım işlerinin internete taşınmış halidir diyebilmekteyiz. İlk önce siteler tarafından başlatılan e-ticaret ilk zamanlarında insanların güvenmediği bir seçenekti fakat daha sonra internetin yaygınlaşması mobile taşınması itibariyle bu sorunlar da çözüme kavuşmuş bulunmaktadır.

Binlerce e-ticaret sitesi bulunurken bunlar arasında oldukça sıkı bir rekabet bulunmaktadır. Bu sıkı rekabete girmek istemeyenlerin tercihi olan e-ticaret altyapıları veya pazaryerleri olarak adlandırdığımız bir çok şirket ve  şirket grubu vardır. Bu pazaryerleri üreticileri, satıcıları ve müşterileri bir site veya platform altında toplamaktadır. Bu platform sayesinde insanlar e-ticaret sitesi kurup bu büyük rekabet alanına girmeyip daha az riskli bir yolu tercih ederek günümüzdeki pazaryerlerini kullanmaktadır.  Bugün bahsedeceğimiz pazaryerlerinden biri olan GittiGidiyor’dur. Gelin beraber GittiGidiyor’da nasıl bir mağaza kurabiliriz , bu mağazamızı Google ve GittiGidiyor sitesi içinde nasıl öne çıkarabileceğinizi inceleyelim.

GittiGidiyor’da Satış Yapmak

Pazaryeri adı geçtiği zaman ilk akla gelen firmalardan biri olan GittiGidiyor 2001 yılında kurulmuş olup 10 sene sonra yani 2011 yılında da eBay tarafından satın alınmasıyla beraber dünyada en çok kullanılan e-ticaret pazaryerlerinden birisi olmuştur. 18 milyondan fazla kullanıcı ve aylık ortalama 60 milyon ziyaretçisi olan GittiGidiyor Türkiye ve Dünyada en önemli pazaryerlerinden biri haline gelmiştir. Siz de bu büyük  pazaryerlerinden biri olan GittiGidiyor’da satış yapabilmek için önce satıcı hesabı yani mağaza açmanız gerekmektedir.

GittiGidiyor Satıcı Hesabı Nasıl Açılır ?

Her e-ticaret altyapılarında ve pazaryerlerinde olduğu gibi öncelikle bir üyelik oluşturmalısınız. Mevcut herhangi bir tarayıcımızdan gittigidiyor.com adresine giriyoruz. Üst kısımda bulunan seçeneklerden mağaza aç seçeneğine tıklıyoruz. Bir üyelik isteyecek sizlerden GittiGidiyar’a üye olduktan sonra mağazamı aç sayfasına yönlendirileceksiniz. Öncelikle sizden mağazanızın adını ve 300 karakterden oluşan bir tanıtım istenecektir bu alanları özenle doldurup geriye kalan bilgileri de girerek mağazanızı oluşturabilirsiniz.

Bu e-ticaret sistemi ise şöyle işlemektedir kullanıcı , satıcı veyahut herhangi bir firma öncelikle ürününü GittiGidiyor sitesine ayrıntılarıyla beraber yükler. Müşterilerden herhangi biri ürünü beğenerek önce sepetine ekler daha sonra da alışverişi bitince satın alma işlemini gerçekleştirir. Satıcı ürünün satıldığını görerek gelen bilgiler doğrultusunda ürününü hazırlayarak kargolar. Üründen alınan ücret önce GittiGidiyor havuz hesabına aktarılır. Kargo alıcının eline ulaştığında alıcı onay vererek işlem gerçekleşir. Daha sonra alıcı ürüne yorumunu ve puanını belirterek satıcının ana puanını oluşturur.

GittiGidiyor SEO Nasıl Yapılır ?

SEO nedir? Mağazamız için SEO  süreçleri nasıl işlemektedir? Başlıkları altında önemli bir konuyla sizlerleyiz. Öncelikle SEO nedir? Sorusuna cevap bulmak daha sonra da GittiGidiyorda nasıl bir SEO süreci izlemeliyiz birlikte gözden geçirelim.

  • SEO Nedir ?

SEO, “Search Engine Optimization”  yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Basit bir ifadeyle, sitenizin alakalı aramalar için görünürlüğünü artırmak için iyileştirme süreci anlamına gelir. Sayfalarınızın arama sonuçlarında görünürlüğü ne kadar yüksek olursa, dikkat çekme ve potansiyel veya mevcut müşterileri işletmenize çekme olasılığınız o kadar artar.

Google ve çeşitli  arama motorları , webdeki sayfaları taramak, siteden siteye gitmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bunları bir dizine eklemek için botları kullanır. Daha sonra algoritmalar, belirli bir sorgu için arama sonuçlarında hangi sayfalarının görünmesi gerektiğini belirlemek için yüzlerce sıralama faktörünü veya sinyali dikkate alarak dizindeki sayfaları analiz eder. En uygun içeriği sizlere göstermek üzere sonuçları karşınıza getirir. İşte bu süreçte arama motorlarının bazı kriterleri vardır bu kriterler sizin arama motorlarında öne çıkmanızı sağlayacak en önemli faktörlerden biridir.

Sitelerde olduğu gibi pazaryerlerinde de öne çıkmak çok büyük önem taşımaktadır. Ürününüz diğer ürünler arasından sıyrılıp ne kadar öne çıkarsa satışlarınız da o oranla bir hayli artış gösterecektir. İşte tam de burada SEO süreçleri devreye girmektedir. GittiGidiyor’un da satışlarınızı arttırmakta en önemli bulduğu ve önerdiği şeylerden biri de yine SEO’dur. Gelin şimdi mağazamızın en başından itibaren nasıl SEO uygularız beraber inceleyelim.

  • GittiGidiyor SEO Süreci

Birçok pazaryerinde olduğu gibi GittiGidiyor pazaryerinde de en  önemli şeylerden birisi SEO’dur. Adım adım mağazamızda nasıl SEO sürecini işleriz gelin beraber görelim.

Dükkan Adı Ve Tanım Yazısını SEO Uyumlu Yazın: En önemli konulardan biri olan dükkan adı ve tanıtım yazısı pek çok kullanıcı tarafından yanlış bir şekilde değerlendirilmektedir. Uyarmamız gereken noktalardan birisi dükkan tanıtım yazısına sürekli olarak ürün markaları veyahut ürün adları girmemeniz eğer bu şekilde ürün adları veya markalarını girerseniz Google sizleri anahtar kelime doldurma yapan kişi olarak spamlar. Böyle bir şeyin olmasını kesinlikle istemeyiz bu yüzden önceliğimizi yine marka isimleri ve ürün adlarını kullanarak güzel ve anlamlı cümlelerle süslemek olacaktır. Güzel ve anlamlı cümlelerle süslediğiniz tanıtım yazısı spama düşmeyerek sizi arama motorlarında üst seviyelere çekecektir.

Kategorilerinizi SEO Uyumlu Adlandırın :  Ürünlerinizi yükledikten sonra ürünlerinizi kategorilere ayırmanız istenecektir. Öncelikle ürünlerinizi tanımanız ve genel tabirler kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Örneğin bir bardak satacaksanız bu bardağın ne olduğuna göre kategorilendirmeniz    fazlasıyla önem arz etmektedir. Örneğin “İsme Özel Kupa Bardak” hem diğer rakiplerinizden ayrılmış hem de ürününüzü net bir şekilde tanımlamış oldunuz. Müşterilerinizin arama motorları üzerinden yapacakları aramalara göre bu kategorileri yaratmanız fazlasıyla önemli bir konudur. Arama motorları kullanıcı deneyimine önem verdikleri için ürünlerinizin başlıklarının hepsini büyük harfle veyahut hepsini küçük harfle yazmanız sizler için  eksi yönde bir geri dönüş oluşturacaktır. Önerimiz her harfin büyük harfle başlamasıdır böylelikle kullanıcıyı yormayan estetik bir görüntü sağlamış olursunuz.

Backlink Almak : Tüm SEO süreçlerinde olduğu gibi Backlink almak en önemli adımlardan biridir diyebiliriz. Burada bakmamız gereken önemli bir nokta var o da arama motorlarının mantığıdır. Arama motorlarının mantığı şöyle çalışmaktadır bir site eğer başka bir siteyi kaynak göstermişse veya  veya link veriyorsa bu site iyi bir sitedir. Burada da daha öne çıkmak için backlinklerinizi büyük site ve forumların sağlaması bir artı olarak hanenize yansımaktadır.

Ürün Başlığı ve Açıklaması : Ürün başlıkları her e-ticaret pazaryerinde büyük bir önem arz etmektedir. Ürününüzü tanımlamanız ve müşterilerinizin ürünlerinizi arama motorlarında nasıl arayacağını bilmeniz gerekmektedir. Bunun için Google’ın servislerinden yararlanabilir, anketler yaparak müşteri bazlı düşünceler elde edebilir rakip firmaların veya dükkanların neler yazdığına hangi başlıkları nasıl eklediklerine dikkat etmeniz sizin için yine büyük bir artıdır. Örnek verecek olursak kimse arama motorlarında “ sağlam bilgisayar “ gibi bir arama gerçekleştirmez. Daha çok “ Monster Dizüstü Bilgisayar ” gibi  bir arama gerçekleştirebilmektedir. Sizlerde ürün marka- model- nitelik şeklinde bir başlık hazırladığınız sürece öne çıkma olasılığınız daha çok artacaktır.  Ürün açıklaması kısmını da doldurmak ve kullanıcılara eksiksiz bilgiler vermek sizler için büyük bir önem arz etmektedir.

SONUÇ

GittiGidiyor pazaryerinde nasıl öne çıkacağımızı nerelerde yanlışlıklar  yaptığımızı bir nebze olsun görmüş olduğumuz bu yazımızda GittiGidiyor pazaryerinde nasıl öne çıkıp satışlarınızı arttırabileceğinizi göstermiş olduk. Bu e-ticaret rekabetinde hayatta kalıp muhteşem gelirlere ulaşmak artık hayal olmaktan çıkmış durumda. Site masrafıyla beraber , GittiGidiyor, Amazon, eBay, Trendyol gibi büyük sitelerle rekabet etmeden kolay bir şekilde satış yapmak daha avantajlı olan bu durumu gözler önüne sermektedir.  Sizler de göstermiş olduğumuz noktalarda iyileştirmeler yapabilir mevcut dükkanınızı bir adım öne çıkarabilirsiniz. Daha çok öne çıkmak ve daha çok satış yapmak isterseniz bir SEO uzmanıyla çalışmanızı tavsiye ediyor bol satışlı günler geçirmenizi diliyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir