global seo

Bölgesel olarak gelişmiş bir SEO stratejisine sahip bir web sitesi global alanda vasat bir arama sonucuna ulaşabilmektedir. Bu sonuçları fark ettiğiniz anda Dünya pazarında bir etkiniz olmadığını fark edebilirsiniz. İşte tam da burada web siteniz için global SEO stratejisi akıllara gelmektedir. Normal SEO’dan tamamen farklı olarak işleyen bir süreç söz konusu olmasa da anahtar kelimelerinizi hedef kitlelerinizin dili ve ülkesine göre optimize etmekten fazlasını yapmanız gerekir.

Global SEO nedir?

Global SEO, web sitenizdeki içeriği dünyanın dört bir yanındaki birden fazla konum ve kitle için optimize etme yöntemidir . Hedef kitlenizi farklı ülke ve dillere göre optimize etmek için en öncelikli ihtiyacınız herhangi bir anahtar kelimenizi dillere göre optimize etmek ve daha sonra hangi ülkede hangi arama motoru daha çok kullanılıyor bunu öğrenmeniz gerekmektedir. Çin Baidu adlı tarayıcıyı daha çok kullanırken Rusya Yandex’i daha çok kullanmaktadır.

Özellikle arama sonuçları ve arama motorlarındaki bu farklılıklar , Google’ın dünya çapında lider arama motoru olmasına rağmen, global SEO stratejilerinizin yalnızca web sitenizi Google için optimize etmeye odaklanmaması gerektiği anlamına gelir . Ancak, SEO planınız hedef kitlenizin diline, bölgesine veya ülkesine bağlı olması gerektiğinden mevcut tüm arama motorlarının algoritmalarını öğrenmek zorunda kalmaktan korkmayın. Diyelim ki çevrimiçi kavrulmuş fıstık satıyorsunuz ve  işinizi Japonya, Rusya, Fransa ve İspanya’da işletiyorsunuz, ancak yerel pazarınız Türkiye’de. Uluslararası SEO stratejiniz esas olarak ilgili ülkeler için optimizasyonun yanı sıra kendi dillerinde “kavrulmuş fıstık” anahtar kelimesini optimize etmeyi içermelidir Özetle, küresel SEO, web sitenizi ve içeriğinizi optimize etme yöntemidir, böylece arama motorlarında hangi ülkeleri hedeflediğinizi ,ürünleriniz ve hizmetleriniz için hangi dilleri kullandığınızı hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz .

Global SEO Nasıl Yapılır ?

Önce Hedeflemek İstediğiniz Ülkeleri veya Dilleri Belirleyin

Uluslararası SEO çalışmalarınızı başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için önce araştırmanızı yapmanız gerekir . Ürünleriniz veya hizmetleriniz en çok nerede aranıyor? Bulamadınız mı o zaman Google Analytics hesabınızdaki Coğrafi seçeneğine tıklayıp dil ve konum sekmelerine bakarak başlayabilirsiniz. Özellikle halihazırda uluslararası iş yapıyorsanız, web sitenizde iyi dönüşüm sağlayan dilleri ve ülkeleri not edebilirsiniz. Ancak henüz küresel olarak işlem yapmıyorsanız, Dil ve Konum sekmelerindeki bilgileri yine de kullanabilirsiniz. Elde etmeniz gereken  hedef kitle bilgilerini elde ettiğinize göre 2. aşamaya  geçebiliriz.

Global SEO’nuz için Sitenizin URL Yapısını Planlayın

Hedeflenecek doğru ülkeleri belirledikten sonra alanınıza ve hedeflerinize göre birkaç URL yapısını kullanabilirsiniz.

Global SEO URL yapıları genellikle şunları içerir:

 • ccTLD (Ülke Koduna Göre Üst Düzey Domain)
 • Subdomain
 • Subdirectory/Subfolder
 • gTLD (Genel Üst Düzey Domain) dil parametreleri ile

ccTLD: ccTLD, Google tarafından açıklandığı gibi, arama motorlarına ve site ziyaretçilerine bir sitenin hangi ülkede kayıtlı olduğunu bildirmek için iki harfli kodlar kullanır.

Subdomain: URL yapınızda bir alt etki alanı uyguladığınızda, web içeriğiniz, kök veya birincil etki alanına “link juice” alabilen veya aktaramayan farklı bir “üçüncül domain” yerleştirilir.

Subdirectories: URL yapınızda alt dizinler kullandığınızda, web sayfası içeriğiniz kök veya ana etki alanındaki belirli bir alt klasör veya alt dizinin altına yerleştirilecektir.

Dil Parametreli gTLD : .Org, .info, .com, .edu, .biz ve .net gibi Genel Üst Düzey domainler , çoğunlukla konuştukları dile bağlı olarak farklı küresel hedef kitle türlerini hedeflemek için kullanılır. Bu nedenle, gTLD’ye genellikle dil parametreleri eklenir.

Global SEO Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Global SEO stratejiniz için anahtar kelime araştırması yaptığınızda, birkaç anahtar kelimenin bir dilde popüler olması, her zaman farklı dillerde de popüler oldukları anlamına gelmediğini unutmayın .

İşletmeniz Türkiye, Japonya, Rusya, Fransa ve İspanya gibi çeşitli ülkelerde faaliyet gösteriyorsa, optimize etmeniz gereken farklı arama terimleri olduğunu  hatırlıyor musunuz? Görünüşe göre aynı dili konuşmuyorlar ve büyük olasılıkla tarayıcı aramasında ve sesli aramada aynı arama terimlerini kullanmıyorlar. Bu anahtar kelimelerini bulmak ve ona göre içeriğiniz optimize etmek için farklı çevrimiçi araçlar bulunmaktadır. Google Keyword Planner ve Ubersuggest gibi araçlar bunlardan bazılarıdır.

Hedeflemek İstediğiniz Bölgelere Ulaşmak için Web Sayfanızın İçeriğini Yerelleştirin

“Diğer diller hakkında konuşmaya devam et ama ben sadece Türkçe konuşuyorum!” gibi bir yargı ile yaklaştığınız zaman global alanda tutunamayacağınızın belirtilerini göstermiş oluyorsunuz. Eğer global SEO planınızın başarılı olmasını istiyorsanız içeriğinizi hedeflemek istediğiniz her ülke veya dile göre çevirmek ve ayarlamak bir zorunluluktur .

Bunları yaparken içeriğinizi bir çeviri aracı ile çevirmek yerine bir tercüman veyahut o dili konuşan bir editör ile çalışmanız sizi bir adım daha ileri götürecektir. Satış yapacağınız veya hizmet götüreceğiniz herhangi bir yer söz konusu olduğunda o ülkenin dini dili ve kültürü hakkında da bilgi edinmeniz gerekmektedir. Size normal gelen şeyler o ülkede anormal hatta ayıp ve uğursuz karşılanabilir. Bunlara dikkat ederek optimizasyonu sağlarsanız daha da başarılı olabilirsiniz.

Diğer Arama Motorlarını da  Global SEO Planınıza Dahil Edin

Global SEO stratejinizi yalnızca Google için optimize ediyorsanız, çok fazla trafik ve dönüşüm kaçırıyorsunuz demektir. Aslında, Google dünyanın önde gelen arama motorudur ancak dünya çapında birçok değerli arama motoru vardır. Hedef kitlenizi tanımanın bir parçası olarak tercih ettikleri arama motorunu belirlemek büyük bir önem taşımaktadır. Özünde, Çin, Rusya, Güney Kore ve Japonya gibi kalabalık ülkeler sırasıyla Baidu, Yandex, Naver ve Yahoo gibi diğer arama motorlarını kullanıyor. Bu nedenle, global SEO stratejinizde diğer arama motorlarını düşünürken şu ipuçlarını göz önünde bulundurun :

 • Çevirmenlerinizin , belirli arama motoru için yapılmış araçlar üzerinde doğru anahtar kelime araştırması yapabilmesini sağlayın . Örneğin, Rusya’daki potansiyel müşteriler için içerik oluşturuyorsanız, Google Keyword Planner yerine Yandex Wordstat kullanılmalıdır.
 • Araştırmanızı, hedef bölgenizdeki veya ülkenizdeki en popüler arama motorunun nasıl çalıştığını anlayarak yapmanız gerekmektedir. Bölgedeki popüler arama motorunun algoritması nasıl işliyor, sıralama kriterleri neler, neyi yaparsanız daha önde olursunuz gibi soruları cevaplandırarak  analizlerini yapmanız sizi diğer global rakiplerinizin bir adım daha önüne geçirecektir.

Unutmamanız Gereken Daha Fazla Global SEO İpuçları

 • Paylaşılabilir URL’ler oluşturun , başka bir dilden kullanıcıları bulun ve web sitenizdeki bağlantıları e-posta veya sosyal medya aracılığıyla paylaşmaya teşvik edin.
 • Özellikle farklı ülkelerde mağazalarınız veya ofisleriniz varsa NAP’lerinizi (Numara, Adres, Telefon) güncelleyin.
 • Özellikle sayfa hızının yavaş olabileceği bölgelerde AMP’den (Accelerated Mobile Pages) yararlanın.
 • Hedef bölgenizde yerel SEO gerçekleştirin.
 • Web sitesi verilerinizi ve gizlilik politikanızı güncelleyin.
 • Global SEO stratejiniz üzerinde çalışırken her zaman içeriğin alaka düzeyini düşünün.
 • Potansiyel müşterilerinizle güven oluşturun.
 • Hedef kitlenizden farklı dilleri konuşan ve farklı ülkelerden veya bölgelerden gelen birden fazla topluluk oluşturun.
 • Küresel SEO stratejinizin sonuçlarını ölçün. Neyin işe yaradığını görün ve güçlendirin, neyin çalışmadığını bulun ve SEO stratejinizi geliştirin.

Sonuç

Bu yeni dijitale odaklı Dünya  globalleşmeyi daha da güçlendirdi ve  göründüğü üzere e-ticareti ve stoksuz satış endüstrilerini, küresel nakliyeyi ve satın almayı mobil ekranınıza dokunmak kadar kolay hale getirdi. Bu kadar kolay bir endüstride globalleşmek daha da kolay hale geldi . Bu nedenle, SEO stratejiniz yalnızca web sitenizi bir ülkede sıralamaya veya sadece Türkçe , İngilizce gibi dilleri konuşan ülkeler için optimize etmeye odaklanmamalıdır. Hedef kitlenizi ne kadar geniş tutar ve globalde o kadar kişiye erişirseniz bu sizin için büyük bir artı olmakla beraber Dünya pazarında adını duyuran işletme veya şirketler arasına girmenizi de sağlayacaktır. Bu pazarda sizde yerinizi almak için global SEO’nuzu daha iyi yapmalı ,uzun vadede daha fazla zaman ve paradan tasarruf ederek doğru global SEO uzmanınızla çalışmaya başlamalısınız.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir