gmail reklamları

On yıldan fazla bir süredir e-posta pazarlaması  birçok pazarlama uzmanının marka bilinirliğini ve yatırım getirilerini artırmak için temel unsurlarından biri haline gelmiştir. Şöyle ki  e-mail  pazarlamasının yatırım getirisi ortalama % 3.700 gibi büyük bir orandadır. Benzer şekilde, e-mail pazarlama dönüşüm oranları diğer pazarlama tekniklerini ezip geçen bir üstünlüğe sahiptir. Örneğin tüketicilerin e-posta listenize kaydolma olasılığı sosyal medya hesaplarınızla etkileşime girme olasılıklarından iki kat daha fazladır. E-mail pazarlaması, sosyal medya ve Google ads’in toplamından daha yüksek dönüşüm oranlarına da sahiptir.  Günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının % 88’i e-postalarını telefonlarından kontrol ettiği için mobil bir kitleye kolayca ulaşabileceğinizden bahsetmiyorum bile.

Peki ya size bu aynı kitleye, benzer sonuçlar verecek şekilde ve rakiplerinizin çoğunun kullanmadığı bir kanal aracılığıyla ulaşmanın yeni bir yolu olduğunu söyleseydik? Gmail reklamları bunun için harika bir seçenek. Üstelik aylık bir milyarı aşkın kullanıcısıyla da hitap ettiğiniz kitleyi genişletme imkanı sunuyor. Gmail reklamları 2013’ten beri beta biçiminde olsa da, Google 2015’ten beri bunları tüm AdWords hesaplarında kullanıma açtı ve bugün size sunulan güçlü Gmail reklamları için birkaç güncelleme ve geliştirme yaptı. Peki, Gmail reklamları tam olarak nedir ve işinizi pazarlamak için neden  kullanmalısınız? Hemen temel bilgilerle başlayalım.

Gmail Sponsored Promotions (GSP) Nedir?

Gmail reklamları, e-mail pazarlama kampanyalarını yürütebileceğiniz, çeşitli hedefleme yöntemleriyle daha geniş bir kitleye ulaşabileceğiniz bir reklam türüdür. Reklamlar, standart bir Gmail hesabının Sosyal ve Tanıtımlar gelen kutularının en üstünde yer almaktadır.

Gmail bir milyardan fazla aktif kullanıcısıyla sizlere büyük bir kitle yaratmaktadır. Gmail kullanan insanların günde en az 2 kere e-maillerini  kontrol ettiğini düşünürsek parmaklarımızın ucunda çok sağlam bir tüketici havuzu olduğunu görebiliriz. Belki de bugüne kadar pazarlamanızın eksik bileşenlerinden biri bile olabilir.

Gmail reklamları bir genişletilebilir reklam biçimidir. Daraltılmış reklam sürümü, normal bir e-posta gibi, bir konu satırı ve kısa bir açıklama ile görüntülenir. Daraltılmış bir Gmail reklamı ile normal bir e-posta arasındaki tek görünüm farkı, tıpkı Google reklamlarında gördüğümüz gibi Gmail reklamlarının yanında da “Ad veyahut Reklam” isimli bir kutucuk vardır. Gmail reklamına bir kez tıklandığında tam reklamı gösterecek şekilde genişler; resimler, metin, reklamveren bilgileri, bir harekete geçirme ifadesi ve tüketicilerin reklamı kaydetmesine yarayan bir kutucuk bulunmaktadır. Üstelik Gmail reklamlarını veren kişiler reklamın görünümünü tamamen özelleştirilebilmektedir.

 Gmail Reklamları Nasıl Kullanılır?

Gmail reklamları, reklam verenlerin hem yeni müşteriler bulmalarına hem de halihazırda etkileşimde bulundukları müşterileri yeniden hedeflemelerine olanak tanır. Gmail reklamları yeniden hedefleme özelliği, siteyi daha önce ziyaret etmiş kullanıcıları temel alan tüm olağan AdWords yeniden hedefleme yöntemlerini kullanır, ancak reklam verenler ayrıca mevcut e-posta listelerini yükleyebilir ve  müşterilerini yeniden hedefleyebilirler. Bu, reklam verenlerin, veri tabanlarının abonelikten çıkma oranlarını artırma riski olmadan müşterilerini hedeflemelerine olanak tanır.

Reklam verenlerin yeni müşteriler bulmasına yardımcı olmak için Gmail reklamlarının dört ana yöntemi vardır:

Anahtar Kelime Hedefleme

Anahtar kelime hedefleme ile belirlediğiniz kelimeler doğrultusunda kullanıcının mailleri kontrol edilmektedir. Anahtar kelimelerin eşleşmesiyle reklamınız kullanıcıya gösterilmektedir. Hedef kitleniz uygun anahtar kelimeler de seçebilirsiniz veyahut rakip firmalarınızın isimlerini de seçebilirsiniz

Konu Hedefleme

Hedef kitlenizi daraltmak için bir etken olan konu hedefleme Gmail reklam kampanyanıza için  değerli bir strateji olabilmektedir. Bu konular kullanıcı arama geçmişine veya Gmail gelen kutusunun içeriğine dayalı olarak, Gmail reklamlarınızı daha tanımlı kitlelere filtrelemek için kullanılabilecek geniş endüstri konularıdır.

Kitle Hedefleme

Konu hedeflemeye benzer şekilde,  kitle hedefleme, reklamverenlerin kendilerininkine benzer ürün ve hizmetleri aktif olarak araştıran ve karşılaştıran müşterilere ulaşmasına olanak tanır. Google, bir tüketiciyi bu taktikle nitelendirmek için, ziyaret edilen sayfaların içeriği, bir tüketicinin bu sayfaları ziyaret etme sıklığı, ilgili reklamlara yapılan tıklamalar, bu reklamlara sonraki dönüşümler vb. Dahil olmak üzere çeşitli veriler kullanır.

İlgi Alanı Kitlesi Hedefleme

Bu strateji, reklamverenlerin uzun vadeli ilgi alanlarına göre çok sayıda tüketiciye ulaşmasına olanak tanır. Yine, önceki taktikler gibi  ilgi alanı kitle hedeflemesi, ilgi alanlarına göre daha geniş bir kitleyle başlamanıza , birkaç farklı kriter ve niteleyici katmanını kullanarak onu daraltmanıza olanak tanır.

Taktik ne olursa olsun, Gmail reklamları cinsiyet, cihaz, dil, coğrafya ve yaşa göre daha da fazla segmentasyona izin verir. Bu segmentasyon, kampanyalarınızı gerçekten hassaslaştırmamıza ve dönüşüm getiren demografik özelliklere odaklanmamıza olanak tanır. Sadece bu değil, aynı zamanda reklamverenlere sürekli değişen bir ortamda esnek olma yeteneği vererek, stratejinizi daha da fazla başarı sağlayan bir stratejiye kaydıran hızlı optimizasyonlara olanak tanır.

Gmail Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Gmail reklamları daha önce de dile getirdiğimiz gibi Google Ads üzerinden yapılmaktadır. Öncelikle varsa hesabınıza bağlanarak yoksa yeni bir hesap oluşturarak Google Ads’e giriş yapın. Gezinme panelinden görüntülü reklam ağı kampanyalarını seçin. Soldaki sayfa menüsünde reklamlar ve uzantılara tıklayın ve daha sonra  mavi art düğmesine tıklayın. Gmail reklamlarını seçin ve reklamı oluşturmak için gerekli bilgileri girin.

 Neden Gmail Reklamlarını Kullanmalıyım?

Pazarlama karışımınıza Gmail reklamları eklemenin birçok avantajı olsa da, bu değerli aracı kullanmanız gereken ana nedenlerden bazılarını vurgulayacağız.

Uygun maliyetli dönüşümler oluşturmak için idealdirler.

Gmail reklamları, bir “push(itme)” taktiği olarak bilindikleri için, genel marka bilinirliğini artırmak için harikadır.  Sitenize daha nitelikli tüketiciler göndererek yüksek bir dönüşüm oranı sağlayabilirler. Tüketiciler, nihayetinde sitenize ulaşmak için reklam içinde birden çok tıklama yapmak zorundadır, bu nedenle açılış sayfanıza direkt olarak ulaşmaları dönüşüm olasılıklarını  çok daha yükseltecektir.

Yaratıcı biçimde özelleştirilebilir.

Gmail reklamlarınızın görünümünü oluştururken seçim yapabileceğiniz bir dizi farklı seçeneğiniz vardır. Tek bir reklam şablonu, bir çoklu ürün şablonu, bir katalog şablonu arasından seçim yapabilir ve hatta kendi şablonunuzu bile oluşturabilirsiniz.

Tıklama başına maliyetleri (CPC) nispeten düşüktür.

Dijital pazarlama dünyasında, Gmail reklamları hala çok yeni bir pazarlama taktiği. Bu, genel olarak nispeten düşük rekabete dönüşür ve sonuçta daha düşük bir maliyetle yüksek oranlarda geri dönüşlerinizi arttırabilir.

Güçlü hedefleme seçeneklerine sahiptirler.

Yukarıda açıklandığı gibi, Gmail reklamlarının hedefleme taktiklerinden yararlanmanın birçok farklı yolu vardır. Bu yenilikçi aracı yönlendiren akıllı bir strateji ile Gmail reklamları, pazarlama karışımınız için çok büyük bir seçenek olabilir.

Sonuç

Dijital pazarlama dünyası fazlasıyla rekabetin olduğu bir dünyadır. Bu dünyada ayakta kalmak için yenilikçi pazarlama stratejileri oluşturmak zorunda olabilirsiniz. Tam da bu noktada sizlere ilaç gibi gelen tek şey Gmail reklamlarıdır. Gmail reklamları, hedeflenen bir kitleyle geleneksel arama çabalarınızın ötesinde etkileşim kurmanın son derece etkili bir yoludur, çünkü potansiyel müşterilere zamanlarının büyük bir kısmını harcadıkları yerde, yani gelen kutularına ulaşmanıza olanak tanır. Üstelik bütçenizi de yormayan Gmail reklamları teknik olarak Google AdWords’ün bir parçası olduğundan, reklamverenler yalnızca  kullanıcı bir Gmail reklamını tıklayıp açtığında ücretlendirilir bu da Gmail reklamlarının öneml bir artısıdır. Şimdi sizler de Gmail reklamlarıyla bütçenize oranla yüksek dönüşler alabilir,  etkileyici metin ve görsellerle kısa sürede insanlara ulaşabilir ,onlara markanızın tanıtımını yapabilir ve hatta özel hedef kitlenizi oluşturup bu yeni pazarlama modeline ilk adımınızı atabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir