Google Adwords

Google Adwords, yeni adıyla Google Ads, arama motoru hizmetinin işletmeler için sunduğu, kullanıcıların aradığı kelime sorguları baz alınarak uygulanan reklamcılık türüdür. Bu reklamcılık türü metin bazlıdır. Google Adwords, reklamcılık sektöründe en çok kullanılan reklam çeşitlerinden birisidir. Google Ads ile sunulacak reklam genellikle bazı sınırlamalar içermektedir. İlgi çekici başlık, açıklama satırı ve site linki ile bu reklam türü başarı ile uygulanabilmektedir.

Google Adwords reklam sisteminde reklamlar görüntülendiğinde değil, tıklandığında ücret ödersiniz. Google Adwords reklamlarınızın üst sıralarda yer almasının koşulu sadece TBM’ler(Tık Başına Maliyet) değildir. Google reklam bütçesi konusunda kullanıcılarını özgür bırakmakta. Birkaç yüz TL bütçe ayırabileceğiniz gibi birkaç bin TL’de reklam bütçesi olarak ayrılabilir.

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

Google Adwords’ü kullanmaya başlamadan önce bütçenizi saptamalısınız. Ardından yapacağınız ilk iş en doğru ve en etkili anahtar kelimeleri kullanmaktır. Sonrasında daha fazla ziyaretçi yani potansiyel müşteri çekebilmek için sıralanan kriterleri bütçenizle doğru orantılı olarak seçiniz. Özetle hedef kitlelerinizi iyi belirleyiniz. Sonrasında kullanacağını reklam modellerinizi seçiniz. Modelleri seçerken sitenize uygun olabilecek birden fazla modeli tercih edebilirsiniz. Adwords reklamlarınızın sonuçlarınızı takip etmeli ve yer hedeflemeyi de kullanmalısınız.

Google Adwords Reklam Modelleri Nelerdir?

  1. Arama Ağı Reklamları: Sadece firmanıza ait ürün – hizmetleri arayan ziyaretçilere ulaşabilmek için tercih edilen reklam modelidir.
  2. Metin Reklamlar: Sadece metin bakımından ifade edilen, bir adet başlık ve iki adet alt metin satırından meydana gelen reklam modelidir.
  3. Resim Reklamları: Bütün bir reklam bloğunu kapsayacak şekilde yerleştirilmiş statik resimlerden oluşturulan reklam modelidir.
  4. Zengin Medya Reklamları: Özetle hareketli, değişken görsellerden oluşturulmuş reklam modelidir. Bir animasyondan da oluşturulabilirler.
  5. Video Reklamlar: 20’den fazla boyutta video reklamı oluşturabileceğiniz reklam modelidir. Google Ads Görüntülü Arama Reklamcılığı modeli olarak da bilinir.
  6. Alışveriş Reklamları: Arama sonuçları sayfasının en üst kısmında yer alan bir reklamdır. Bu reklamda hem fiyat, hem marka fiyat ve web sitesi linkiyle birlikte konumlandırılır.
  7. Evrensel Uygulama Reklamları: Uygulamalar için geliştirilmiş reklam modelidir. Google Play Store ya da App Store’da uygulamanın yüklü olması gereklidir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir