Google AMP Nedir ? 1

Amp, mobil sayfalarınızın daha hızlı şekilde açılmasını sağlayan bir kodlama tekniğidir.

Google tarafından 2015 yılında geliştirilmiş Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelen Accelerated Mobile Pages adı uygulamadır.  Arama motoru sonuç sayfası (SERP) üzerinde gösterilen, açık kaynak koduna sahip, sayfaların daha hızlı açılmasına imkan veren bir mobil teknolojidir. Bu sayfalar Google AMP ikonu ile işaretlenmektedir.

Google Amp yönergelerine uygun olarak doğrulanan sayfalar Google ön belleğinde saklanmaktadır. Kullanıcılar bu sayfalara girdiklerinde mobil kullanıcılar için sayfalar çok daha hızlı yüklenir. Böylece kullanıcı deneyimi de artmaktadır. 

Amp sadeleştirilmiş bir HTML formu olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden de açık kaynağı olan bir proje olduğundan da bu alanda uzmanlaşan kişiler bu komutlara uygun sayfalar oluşturabilir. 2016 yılından beri 25 milyonun üzerinde domain ve 1.5 milyardan fazla Amp sayfası yayına alınmıştır. Şimdi gelelim mobil kullanıcı deneyimini iyileştiren bu uygulamanın SEO açısından avantajlarına.

SEO Açısından Amp’nin Avantajı Nedir?

Amp, arama motoru optimizasyonu çalışmalarınızda tek başına bir kriter değildir. Ancak hız özellikle Google ve diğer arama motorları için önemli bir kriterdir. Bu yüzden Amp uyumlu sayfalarınız tabii ki de SEO açısından sizlere avantajlar sağlar.

AMP uygulaması web sitenizin açılmasını hızlandırmaktadır. Yapılan analizler 3 saniye kuralını ortaya koymaktadır. Bu kural bir internet kullanıcısının 3 saniyede açılmayan bir web sitesinden çıktığını ortaya koymaktadır. 

Site hızı web sitelerinin arama motorlarında sıralanmasında ve kullanıcı deneyimlerinin iyileştirilmesinde önemli bir etkendir. Bu yüzden mobil hızı tek başına bir SEO kriteri olmamakla birlikte web siteniz için yaptığınız optimizasyon çalışmalarını olumlu etkileyecek bir detaydır. Sizlere Amp ile ilgili bazı araştırma sonuçlarını vererek SEO’ya olacak etkinizi daha iyi analiz etmenizi sağlayalım;

 • Amp belgesine sahip olan internet sitelerinin kullanıcıların bekleme süresinin %10 arttırdığı ortaya konmuştur.
 • Amerika Birleşik Devletlerinde internetteki trafik oranının %7’sinin Amp sayfalarında olduğu belirtilmektedir. Ancak bu ülkemizde daha önemi yeni anlaşılan bir işlemdir. Bu konuda uzman sayısı da son derece sınırlıdır.
 • Amp yayıncılarının tamamına yakını bu uygulamadan sonra görüntülenebilirlik oranlarının bariz şekilde arttığını belirtmektedir.

SEO çalışmalarının en büyük amacı kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesidir. Bu yüzden sizlere mobil kullanım hakkında bazı beklenti ve araştırmaları paylaşalım;

 • 2020 yılında mobil veri trafiğinin %80’inin akıllı telefonlardan yapılması beklenmektedir.
 • 2016 yılındaki bir araştırmada internet aramalarının %60 kadarı mobil cihazlar üzerinden yapıldığı ortaya konulmuştur. Günümüzde bu oran her geçen gün artmaktadır.
 • Üç saniyeden daha uzun sürede yüklenen web sayfalarından kullanıcıların hemen çıkma oranı %55’ten fazladır. Amp ile web sayfalarınız 2 kata kadar daha hızlı açılabilir.
 • Web sayfanızdaki bir saniyelik bir yükleme gecikmesi %10’a kadar dönüşümleri azaltabilmektedir.

Tüm bahsettiğimiz bu detaylar Amp uygulamalarının SEO’ya etkisini açıkça ortaya koymaktadır. Şimdi de Amp uygulamasının çalışma mantığına gelelim;

Amp Çalışma Mantığı Nedir?

Amp çalışma mantığı aslında çok basit bir süreçtir. Google Amp olan sayfalarınızdaki içerikleri ön belleğinde yedeklemektedir. Sonrasında bir kullanıcı arama motorunda sonuçlarda Amp bağlantısına tıkladığı an Google önbelleğinde bulunan sayfa hemen açılır. Yani başka bir server üzerinden çağrıya gerek kalmadan sayfanız açılmaktadır.  Böylece Amp özelliği olan sayfalarınız kısa süre içinde açılır ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi açısından çok önemlidir. 

Ülkemizdeki SEO uzmanları Google Amp uygulamasının arama motoru sıralamalarına etki etmesi konusunda ikilem içindedir. Google arama sonuçlarının SEO çalışmalarına dolaylı etkisi ortada. Ayrıca Google arama sonuçlarında Amp sayfalarına öncelik verildiği konusunda da hemfikirler. Şimdi Amp olan sayfaların Google sıralamalarına etki edip etmediğine bakalım;

Amp Google Sıralamalarına Etki Eder Mi?

Amp’nin SEO çalışmalarınıza olumlu katkı yaptığını ortaya koyduk. Öncelikle arama motorlarının belli kriterlere göre sıralama yaptığını belirtelim. Google algoritmasına uygun web siteleri daha ön sıralarda yer almaktadır. Ancak Amp teriminin direkt bir Google sıralama faktörü olmadığını belirtelim. Ancak Google bu uygulamaya destek vermektedir ve web sayfalarının hızlanmasını sağladığı için önemli bir sıralama avantajı sağlamaktadır.

Tüm şartları eşit olan iki web sitesi içinden Amp özelliği olan büyük ihtimalle SERP üzerinde daha önde yer alacaktır.

Site hızı, Google tarafından önemli bir faktördür. Ayrıca Google son yıllarda mobil uyumlu web sitelerini daha ön sıralara geçirmektedir. Ancak mobil uygulama bulunan sitelerde de daha hızlı olan web siteleri tabii ki de önde yer alacaktır. Sitenizde mobil tasarım yer alıyorsa ve temanız hızlıysa Amp kullanmanıza gerek yoktur.  Ancak mobil tasarım olmayan web sitelerinde hız faktörünü dikkate alarak Amp kullanmanız önerilmektedir.

Google sıralama kriterleri içinde en önemli faktörler kullanıcı deneyimleridir. Buradan yola çıkarak hemen çıkma oranı sıralamaya büyük etki etmektedir. Bu yüzden Amp kullanılan siteler hemen çıkma oranını sizden yana etkileyecektir. Bu yüzden de Google hemen çıkma oranınıza bakarak sizleri daha öne çıkarabilir. Yani amp Google sıralamalarında doğrudan etki etmese de birkaç sıralama faktörüne  etki ettiği için sıralama sonuçlarına dolaylı da olsa etkisi vardır.

Google Amp Testi Nasıl Yapılır?

Google Amp testi yapabilmeniz için birden fazla seçenek vardır. Bu test yöntemlerinin hepsi son derece pratiktir. Biz sizlere temel test seçeneklerini sunalım;

 • Google Chrome 

Google Chrome tarayıcısı üzerinden manuel şekilde Google AMP testi yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Google Chrome tarayışında bir sayfa açarak işe başlayın. Sonrasında F12 fonksiyon tuşuna tıklayın. Karşınıza gelen ekranda console simgesine tıklayın.  Adres satırına kontrol etmek istediğiniz URL girişini yapın. Sonuna ise “#development=1” ifadesini de ekleyin. Sayfanızda AMP geçerliliği olması durumunda “AMP validation successful” bildirimi ekrana gelir. Sayfanızdaki hataları da bu ekrandan görebilirsiniz. 

 • Google AMP Testi

Google tarafından oluşturulmuş AMP testi üzerinden de bu kontrolleri yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle https://search.google.com/test/amp adresine giriş yapın.  Test etmek adına URL bölümüne AMP kontrol edeceğiniz sayfanın linkini yapıştırın.  Google AMP testi yapıldıktan sonra ekrana web sitenizle ilgili bir rapor gelir. Ekrana “Google AMP Sayfası- Sayfa, Google Arama sonuçlarında AMP arama özellikleri için uygun” bildirimi geldiği anda sayfanızda AMP geçerliliği olduğunu anlayabilirsiniz. Bu araç AMP konusundaki hatalarınızı gidermek için uzmanlar bu pratik aracı önermektedir. 

 • Google Search Console

Google Search Console aracı web sitenizi birçok parametre üzerinde detaylı olarak taramanızı sağlar. Burada gösterilen hataların çözümü için de sizlere öneriler sunulur.  Bu araç üzerinden bakabileceğiniz parametrelerden biri de Google AMP uyumudur.

WordPress Google Amp Eklentileri 

WordPress tabanlı web siteniz varsa Google AMP hazırlamak sizler için çok kolay bir uygulamadır. Kodlama bilgisine gerek kalmadan mobil web sitenizi hızlandırabilirsiniz. İşte web siteniz için en hızlı Google AMP eklentileri;

 • AMP

WordPress için ortaya çıkan ilk AMP eklentisidir. Aoutomattic tarafından geliştirilmiştir. Eklentiyi etkin hale getirdikten sonra sayfalarınızı otomatik şekilde oluşturur. Sonrasında sayfalarınız arama sonuçlarında direkt olarak hazır olur. Sistem size özelleştirme seçenekleri de sunar.  Bu eklentinin kötü yanı Adsense kodu ya da Analytic kodu yerleştirmenize imkan tanımaması. Yani bu eklenti üzerinden web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları analiz etme şansınız yok.  

 • Yoast SEO & AMP

Yoast SEO tarafından ücretsiz olarak sunulan bir eklentidir. AMP eklentisinden farkı ise Google Analytics ve Adsense kodları koymanıza izin verir. Bu sayede web sitenizi kolayca ölçebilirsiniz. Ayrıca uzmanlar AMP ve Yoas AMP eklentisini bir arada kullanmanızı önermektedir. Bu uygulamanın kötü yanı da ana sayfa için AMP oluşturmamasıdır.

 • AMP Supermacy

Bu eklentide AMP eklentisinde olmayan bazı özellikler de vardır. Buradan hangi sayfa türlerinde AMP oluşturacağınızı belirleme şansınız vardır. Ayrıca site logosunu ekleyebilir ya da renk seçeneklerini belirleyebilirsiniz. Yani sizlere birçok özelleştirme sunmaktadır.

 • WP AMP Ninja

Bu eklentinin en önemli farkı Analytics kodunu içinde barındırmasıdır. Yani izleme kodunu girerek ziyaretçilerinizi analiz edebilirsiniz. Logo ekleme ve kaldırma şansınız da var. 

Sonuç

Amp; mobil uyumlu web sayfanızın Google ön belleğine eklenerek iki kata kadar hızlanmasını sağlayan bir mobil teknolojidir. Google arama motoru sonuçlarında Amp ikonu olan siteler 2 kata kadar daha hızlı açılmaktadır.

Amp özelliği SEO çalışmalarına dolaylı olarak etki eder. Çünkü sitenizin daha hızlı olmasını sağlar. Mobil siteler Google üzerinde daha ön sıralarda yer alır. Ancak mobil uyumlu siteler üzerinde site hızı da önemlidir. 

Amp ile web sitenizin hızını arttırarak hemen çıkma oranını da düşürebilirsiniz. Kullanıcı deneyimini arttırdığı için dolaylı yoldan çok etkili bir sıralama yükseltme uygulamaları arasındadır. Ancak ülkemizde daha önemi anlaşılmadığı için profesyonel bir SEO uzmanından bu konuda destek almanız şarttır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir