Dünya genelinde en çok tercih edilen web tarayıcısı olarak bilinen Crome, hem fonksiyonelliği hem yüksek hızıyla pek çok internet kullanıcısının beklentilerini en iyi şekilde karşılamaktadır. Bu kullanım yaygınlığı beraberinde pek çok SEO uzmanının Crome özelinde yeni ve etkili eklentiler arayışına girmesini getirmekte, tüm önemli Google Crome SEO eklentileri ise bu rehberimizde sizin için detaylarıyla açıklanmaktadır.

Google; kendi araçlarını da sunduğu Crome uygulama havuzunda, profesyoneller ve amatör site sahipleri için bazı araçlar sunar. Google Chrome SEO Eklentileri, basit analizlerden, kapsamlı SEO uygulamalarına kadar geniş kullanım alanı olabilen araçlardır. Etkin kullanılmaları halinde son derece efektif olabilirler. 

En Etkili Google Chrome SEO Eklentileri

Web siteniz için yapacağınız analizlerde farklı SEO toollarına yani araçlara ihtiyaç duyar, tool aracılığıyla analiz çalışmalarınızı pek çoğunu son derece pratik bir şekilde Chrome web mağazası tarafından sunulan eklentilerle saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz. SEO çalışmalarında ihtiyacınız olabilecek önemli bilgileri sunan ve böylece rahatlıkla optimizasyonu geliştirmenize yardımcı olabilecek etkili eklentileri sizin için derlemiş bulunuyoruz.

1-Mozbar

Moz firması geliştirilen bir Chrome eklentisi olan Mozbar, tarayıcısından çıkmanıza gerek kalmadan diğer web siteleri ya da arama motoru sonuçlarındaki SEO bilgilerinizin görüntülenmesini sağlamakta, backlink metriklerini de değerlendirerek bağlantı ilişkili alan adı yetkilisini ve web sayfası yetkilisini de gösterebilmektedir. Meta etiketlerinin detaylarını, Moz’un kendi içindeki sıralamanızı veya domainin otoriterliğini gösteren bu eklenti, hızlı veri sunumunun yanı sıra tek bir tıklamayla web sayfasının güvenirliliğini de göstermesiyle oldukça avantajlı bulunmaktadır.

2-Check My Link

SEO uzmanları için en önemli çalışma alanlarından biri olan linkler, Check My Link sayesinde web sayfası için doğru şekilde çalışıp çalışmadığı hakkında kontrol edilebilirler. İçerik yazarları dahil SEO çalışmalarında görev alan herkes için son derece işlevsel olan bu eklenti, sayfa içindeki bağlantının doğru şekilde çalışmadığını değerlendirmeye yaramakta, kırık bağlantı analizi veya hızlı tarama gibi vaatleri aynı anda yerine getirmektedir.

3- SEO Quake

Google’da indexlenen sayfa sayılarını, Pagerank değerlerini ve Alexa sıralamasını gösteren bu eklenti, ayrıca SEO çalışmalarının olmazsa olmaz yapı taşlarından biri olan SEMrush’ın etkinliği için de varlığı önemli bir eklenti olmaktadır. Çok yönlü SEO analizleri için gerekli olan SEOQuake, backlink, site içi veya sosyal medya sayfaları için aynı anda farklı alanlardaki SEO verilerini gösterebilmektedir. Alexa sıralaması, Google arama motorunda indekslenmiş olan sayfa sayısı ve P SEMrush agerank değerlerinin bulunması için gerekli olan bir eklentidir.

4-Mangools

Web sayfasına ilişkin neredeyse tüm bilgileri önünüze sunan Mangools, ücretsiz olmasının yanı sıra kendi hesabınızı oluşturmanız halinde ek bilgiler sunan bir eklentidir. SEO metriklerini genel anlamda gösteren, sayfaya ait backlinkleri listeleyen, sayfanın hızını ve SEO uyumluluğunu analiz eden bu eklenti, web tarayıcınızda kendisine yer açmanız için pek çok neden sunmaktadır.

5-SEO Minion

Web sayfaları için SEO analizi yapmakla kalmayıp SERP ön izlemesi için de araç sunan ve Hreflang etiketini kontrol eden bu eklenti güncel konumlarınızı göstermede etkili bir bilgi aracıdır. Google aramalarını tek bir sorguda iki farklı konumdan gerçekleştirmenize olanak sağlayan bu eklenti, haliyle karşılaştırma yapmanızı da sağlamaktadır.

Mutlaka Bilmeniz Gereken Google Chrome SEO Eklentileri

Bahsedilen popüler ve öne çıkan eklentilerin haricinde yine Chrome mağazası aracılığıyla hizmet veren ve SEO sektöründe sıkça kullanılan pek çok eklenti bulunmaktadır:

Redirect Path Checker: Farklı http kodlarına göre yönlendirilen sayfanın içerisinde yer alan farklı linklerin listelenerek görüntülenmesi için kullanılmaktadır.

Web Devoloper: Ropup gibi ek kodlama işlemlerini durdurmak için kullanılabilen bu eklenti, web sayfalarına hızlı yüklenme ve hızlı açılma vaatleri sunmaktadır.

SEO For Crome: Sitelerin SEO açısından kriterlere uygunluğunu değerlendiren ve elde edilen verileri bir liste şeklinde sunan bu etkili, alanının en pratiklerinden ve en etkililerinden biri olarak görülmektedir.

Shareaholic For Crome: Web sitesinde ‘’Paylaş’’ ibaresinin yer almadığı durumlarda, farklı sosyal medya platformlarına ait linklerin web siteniz için kullanılmasını sağlayan bir eklentidir.

Fat Rank: Herhangi bir kullanıcı araması sonuçlarında sitenizin kaçıncı sırada görüntülendiğini gösteren eklenti türüdür.

Her biri küresel ölçekli kriterler çerçevesinde gün geçtikçe ağını genişleten Chrome aramalarında etkili SEO çalışmaları yapabilmeniz yenilikçi, farklı ve önemli avantajlar sunan eklentiler sayesinde detayları verileri elde ederek mükemmel işleyen yol haritaları oluşturabilirsiniz. Yalnızca web sitenizin güncel durumunu değil, ilgili olduğunuz anahtar kelimeleri, bunların arama hacmini, rekabet düzeyini ve ilişkili konuları da görmenize yardımcı olacak eklentilerle web sitenizin istenen seviyeye gelmesini bir hayli hızlandırabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir