Google dünyadaki en çok kullanılan arama motorlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Elde edilen veriler ışığında Google, dünyadaki arama görevinin %70’inden fazlasını karşılamaktadır. Bu sayıda oldukça fazla olduğunu söylemek mümkündür. Bundan kaynaklı olarak hiç kimse Google üzerinden ban yemek istememektedir.

Domain banı hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; herhangi bir alan adının daha önce yaptığı illegal işlemlerden kaynaklı olarak Google veya farklı arama motorları üzerinden engellenmesidir. Ban (engel) yiyen bir domain genellikle tekrardan aktifleştirilmez. Bundan kaynaklı olarak dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde hassasiyet ile yaklaşılması gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen durumların yaşanması gayet mümkündür.

Satın Alacağınız Domain Banlı Olup, Olmadığını Denetlemek

Satın alacağınız yeni alan adının banlı olup, olmadığını denetlemek oldukça akıllıca bir davarız olacaktır. İlk olarak siteniz üzerinden sorgulama yaparak belirtilen alan adını almaya karar verin. Ardından; http://www.iwebtool.com/google_banned adresine gidiniz. Belirtilen sayfa sizin indexlenmiş sayfa sayınızı verecektir. Eğer ki arama sonucu dönmezse site banlı olma ihtimali yüksektir. Bu durumda da sitenizin indexlenmemiş olma ihtimalini göz ardı etmeyiniz.

Google web adresinizi tekrardan indexliyor da olabilir. Ayrıca robot.txt yanlış yazılmış, link verilmiş sitelerin kaldırılmış olması gibi detaylar bulunmaktadır. Bunları mutlaka kontrol etmelisiniz. Bunlarda da istediğiniz verileri elde edemiyorsanız, domain banlanmış olabilir. Bu durumda domaini almak yerine farklı seçenekler yönelmelisiniz.

Domain BTK Sorgulaması

Yeni bir domain almayı düşünüyorsanız mutlaka BTK sorgulamasını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. BTK üzerinden domaininizin geçmişine  dair çeşitli bilgileri elde edebilirsiniz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olan BTK web adresine ziyaret ediniz. Web adresi üzerinden gerekli noktalara alan adını yazınız ve gelen bilgileri kontrol ediniz. BTK engelleri sadece Türkiye sınırları içerisindedir. Yabancı ülkelerde bu domainin bansız olma ihtimalini unutmamakta fayda var.

Site Banlanmasının Sebepleri

Web adresleri çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak banlanmaktadırlar. Bu ban uzun bir emeği ve zamanı boşa düşürmektedir. Bundan kaynaklı olarak web işleri ile ilgilenen bireylerin bazı detaylara hassasiyet içerisinde yaklaşmaları kendi faydalarına olacaktır. Genel olarak site banlanmasın sebepleri şu şekildedir:

Genel olarak Google ve diğer arama motorları üzerinden engellenmenin en popüler gerekçeleri bunlardır. Web adresinize içerik atarken ve çizgisini çizerken farklı metotları denememekte fayda var. Keza SEO uzmanı ile çalışmak sizlere birçok noktada fayda sağlayacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir