google e-a-t algoritması

Bu yazımızda Google’ın geliştirmiş olduğu EAT algoritmasını ele aldık. EAT algoritması nedir, ne işe yarar, yönergeleri nasıl takip edilir gibi soruların yanıtlarını aradık.

Google EAT Nedir?

Google EAT, Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness kelimelerinin birleşiminden ve baş harflerinden oluşan bir algoritmadır. Bu kelimeler sırasıyla uzmanlık, yetkinlik, güvenilirlik anlamına gelmektedir.

Uzmanlık (Expertise): Site sahibi veya içerik yazarının kendi alanında uzman olduğu anlamına gelmektedir. Böylelikle Google, alanında uzman olacak şekilde içerikler üreterek oluşturulan kaliteli içeriğe önem vermektedir.

Yetkinlik (Authoritativeness): Site sahibinin veya içerik yazarının yetkinliğini kontrol eden bir kavramdır. Dolayısıyla bu unsurlar site yetkinliğini de etkileyerek kaliteli içerik üretilmesi konusunda etkili olmaktadır.

Güvenilirlik (Trustworthiness): Sitenin ne kadar güvenilir olduğunu incelemektedir. Bu maddede genel site güvenliği ve kalitesi akla gelmektedir. Bu unsurları inceleyerek daha güvenilir bir web sitesinin oluşmasını amaçlamaktadır.

Özetle EAT algoritması, içeriklerin uzman tarafından yazıldığını, yetkinlik sahibi olduğunu ve sitenin güvenilirliğini kontrol eden bir algoritmadır. Bu unsurlar ön plana çıktığı için bir sitenin bu özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özelliğe sahip siteler sıralamada daha üst sıralara çıkartılmıştır.

Google EAT algoritması ile bazı yenilikler getirmiştir. Her ne kadar bu yenilikleri ne olduğu tam olarak açıklanmasa da şu bir gerçek ki arama motoru kalitesinde gözle görülür bir artış yaşanmıştır. Google’ın web sitesi sahibi kişilere içeriklere odaklanmaları gerektiğini de vurgulamıştır. Unutmayın, bir içeriğin nasıl olduğu, yapısı, EAT algoritmasını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.

Google EAT Ne İşe Yarar?

Google bir web sitesini değerlendirirken yukarıda sayılan üç unsura bakmaktadır. Bu da sayfa kalitelerinin tek tek artması anlamına gelmektedir. Yani Google alanınızda yetkin, uzman ve güvenilir olmanızı önermektedir. Dolayısıyla Google EAT, web sitesi içeriklerinin bu unsurlara uygun olup olmadığını kontrol ederek bir sıralama yapmaktadır. Unsurlara uygun olan web siteleri daha yukarıya taşınırken, uygun olmayan, kalitesiz içerikler üreten web siteleri daha aşağıda konumlanmaktadır.

Google, EAT algoritması ile birlikte kullanıcıların karşısına daha kaliteli içerikler getirmeyi amaçlamıştır. Alanında uzman kişilerin yazdığı içerikler, yetkinliğe sahip olan içerikler ve güvenilirliği sağlayan siteler daha önemli kabul edilip kullanıcılara üst sıralarda sunulmuştur.

Google EAT Neden Önemlidir?

Bu algoritmanın ismi geçmiş yıllarda duyulmaya başlansa da o dönem için bu uygulama tam olarak net anlaşılamadığından dolayı önemi kavranamamıştı. Ancak günümüzde EAT algoritmasının önemi sadece uzmanlar tarafından değil, herkes tarafından görülmeye başlanmıştır. Google, EAT algoritması ile bir sitenin güvenilir olup olmadığını ölçmektedir. Günümüzde internetten alışveriş yapmaya imkân tanıyan sitelerin çok olduğu düşünüldüğünde bu önemli bir özelliktir. Bir kullanıcı siteden alışveriş yapma konusunda güvenli olup olmadığına dair tereddütler yaşayabilir. Tam da bu noktada Google EAT algoritması devreye girerek daha güvenilir siteleri ilk sıralara taşımaktadır. Bütün bu nedenlerden dolayı Google EAT algoritması, oldukça önem arz etmektedir.

Google EAT Puanı Nedir Ve Nasıl Arttırılır?

Google, EAT algoritması ile web sitelerini ve sahiplerini bir değerlendirmeye tutmaktadır. Değerlendirme yaparken uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik gibi unsurları dikkate almaktadır. Bu değerlendirme sonucunda da bir puan verilmektedir. Özellikle kredi kartı bilgilerini isteyen siteler için EAT puanı çok önemli olmaktadır. E-ticaret sitelerinin EAT puanına gereken önemi ve dikkati vermeleri gerekmektedir. Bu puan sayesinde güvenilir olup olmadığınız anlaşılmaktadır. Dolayısıyla Google EAT algoritması ile internet dünyası daha güvenilir hale gelmektedir.

Peki, EAT puanı nasıl arttırılır? Özellikle e-ticaret siteleri için EAT puanını arttırmak çok önemlidir. Bu puan artışı onların güvenilir olduğu anlamına gelmektedir. Puan arttırmak için önerilerden ilki bir SSL sertifikası almak olabilir. Bununla beraber sitedeki içeriklerin alanında uzman kişiler tarafından hazırlanması da EAT puanı açısından oldukça önemlidir. Güvenilirliği artırmak için bir başka öneri ise HTTP ‘den HTTPS ‘ye geçilmesidir. Bunun sonucunda web sitenizin güvenilirliği artmış olacaktır. Bütün bu unsurlar EAT puanını arttırmak için oldukça önemlidir.

Google EAT Algoritmasının Önerilerini Nasıl Uygulayabilirsiniz?

Google, EAT algoritması ile birlikte pek çok değişiklik yapmıştır. Bu değişikliğe nasıl ayak uydurabileceğiniz konusunda özet bilgilere yer vereceğiz.

 • Ne Yaptığınıza Bakın

SEO hususunda vurgulanması gereken bir nokta varsa o da arama motorlarını trafik göndermesi için kandırmamanız gerektiğidir. Sonuç olarak Google, kullanıcılara en alakalı ve kaliteli sonuç vermek için çabalamaktadır. Siz de aynı misyonu edinebilirsiniz. Bunu başarmak için yapmanız gereken ilk iş ne yaptığınıza bakmak olacaktır. Her şeyi ile harika bir web sitesine sahipseniz trafik çekmek konusunda zaten sıkıntınız olmayacaktır. Ancak, durum böyle değilse ve çok sayıda müşteriyi merakta bırakıyorsanız, ne kadar SEO yaparsanız yapın arama sonuçlarında iyi bir performans gösteremeyeceksiniz. Bu nedenle ilk aşamada kendi sitenizi inceleyerek, ne yaptığınıza bakarak ilgili kontrolleri ve düzeltmeleri yapmanız gerekmektedir. Bu, site kalitenizi de olumlu yönde etkileyerek sonuç sayfasında daha fazla performans göstermenizi sağlayacaktır.

 • Hakkında Sayfasını Optimize Edin

Google kurallarının açıkça söylemiş olduğu bir konu var. O da web sitenizden kimin sorumlu olduğunun başka bir sayfada açıkça belirtilmesidir. Bu aynı zamanda kullanıcılar içinde önem arz eden bir konudur. Çünkü kullanıcılar güvenebilmek için sitenin arkasında kim var, bunu bilmek istemektedirler. Bunu sağlıklı bir şekilde yürütmenin en kolay yolu “Hakkında” sayfası oluşturmaktır. Bu sayfa, aynı zamanda EAT algoritmasının belirlemiş olduğu üç unsuru göstermenin de bir yoludur. Hakkında sayfasını iyi bir şekilde hazırlamak, hazırladıysanız optimize etmek durumundasınız.

 • Sitenizde Yer Alan Herkesin Uzmanlığını Gösterin

Siteniz için geçerli olan şeyler, üzerinde çalışan kişiler için de aynen geçerlidir. İçerik oluşturan kişilerin kim olduğuna dair bir profilin oluşturulması gerekmektedir. Bunu yapmanın birçok yolu var. Eğer WordPress sistemi kullanıyorsanız sağ üst köşede kullanıcı adına tıklayarak bunu düzenleyebilirsiniz. Böylelikle EAT açısından siteniz iyi bir performans gösterecektir.

 • İtibarınızı Yönetin

EAT sadece site içeriğine değil site ortamına da bakmaktadır. Bu durum, webdeki itibarınızın oldukça iyi olması ile alakalı bir konudur. İşte bunun için bazı önemli faktörler vardır. Bu faktörleri liste halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Basın Kapsamı: Eğer ki saygın, herkes tarafından bilinen, güvenilir haber sitelerinde öne çıkmanızın bir yolu varsa, bunu gerçekleştirebilirsiniz.
  • İncelemeler: Basın kapsamı ile aynı özelliklere sahiptir. Sektörünüzdeki sitelerde ön plana çıkın ve itibarınızı sağlıklı bir şekilde yönetin. Sunduklarınızı diğer kişilerin incelemesini sağlayın. Bu sunumların olumlu olması durumunda itibarınız da olumlu bir şekilde oluşmuş olacaktır.
  • Misafir Paylaşımları: Yüksek itibarlı diğer sitelerde yer alın. Bunu doğru yapabildiğiniz takdirde, size yansıması olumlu olacaktır.
  • Görüşler: Sitenizdeki kullanıcıların veya müşterilerin görüşleri de oldukça önemlidir. Geri bildirim toplamak için sitenizde ayrı bir alan oluşturabilirsiniz.
 • İçeriğinizi Geliştirin

İlk olarak içeriğinizin yetkin, uzman kişi tarafından yazılmış ve güvenilir olduğuna dikkat etmek durumundasınız. Söz konusu misafir yazarlar olsa bile aynı şeyler geçerlidir. Sitenizdeki yayınlar bu standartlara uymazsa uzun vadede sitenize zarar verecektir. Özellikle eski içerikler itibarınızı zedeleyebilir, bu içerikleri çeşitli yollarla geliştirebilirsiniz. Örneğin içerikleri istatistiki bilgilerle destekleyerek, görseller katarak, dilbilgisi kurallarına dikkat ederek, anlam bütünlüğü sağlayarak geliştirebilirsiniz. Böylelikle EAT algoritmasına uygun bir şekilde içeriğinizi oluşturmuş olursunuz.

Kaynakça:

 1. https://digitalgeckos.com/seo-blog/googles-eat-algorithm-in-2020/
 2. https://ahrefs.com/blog/eat-seo/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir