google hummingbird

Google Hummingbird, 2013 yılında gerçekleştirilen Google Aramada yapılan önemli bir algoritma değişikliğine verilen kod adıdır. Adı sinek kuşunun doğruluğu ve hızından gelmektedir. Google Hummingbird, tek tek her bir anahtar kelimeler üzerindeki bağlamı ve anlamı göz önünde bulundurarak doğal dil sorgularına daha fazla önem vermektedir. Ayrıca bir web sitesinin ana sayfasından ziyade kullanıcıları doğrudan en uygun sayfaya yönlendirmek için geliştirilmiş bir yetenekle, bir web sitesinin tek tek sayfalarındaki içeriğine daha derin ve detaylı bakar.

Google Hummingbird, arama motorunun anahtar kelimeler arasındaki kavramları ve ilişkileri anlama yeteneğine sahiptir. Bu sayede etkileşimleri daha insani hale getirmeyi amaçlamaktadır ve sayfa içeriğine daha fazla önem vermektedir.

Google Hummingbird Nedir?

Google Hummingbird, arama yapılırken ve ziyaretçilere geri dönüş yapılırken sahip olunan tüm bilgileri sıralamak için kullanılmaktadır. 2013 yılında, Google Arama’da yapılan önemli değişikliklerin genel olarak adı Hummingbird’dür.  Algoritmanın hassas ve hızlı olması, Hummingbird isminin verilmesine neden olmuştur.

Hummingbird, yapılan aramalardaki anlamsal bütünlük üzerinde durmaktadır.  Bu sayede doğal dil aramalarına daha çok önem vermektedir.  Ayrıca ana sayfadan ziyade, alakalı en uygun sayfaya yönlendirmek için tasarlanmıştır. Böylelikle sonuç sayfasında alakalı sonuçlar yer almaktadır. Yeni sürüme geçiş, daha fazla arama etkileşimi ve anlam üzerine çok daha yoğun bir odaklanma ile yıllar içinde Google aramasında çok önemli değişikliklere işaret etmiştir. Bu nedenle web geliştiricileri ve yazarları, sitelerini anahtar kelime ile doldurmak yerine doğal yazı ile optimize etmeye başlamıştır.

Google Hummingbird algoritması ile arama sonuçları daha anlamsal hale getirilmiştir. Anahtar kelimelerden farklı olarak anlam içeren sorguların ön plana çıkarıldığı Hummingbird, anlamsal sonuçlarda etkili olmaktadır.

Google Hummingbird Ne İşe Yarar?

Bu algoritma, internet kullanıcılarına daha etkili ve anlamsal sonuçlar verebilmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu nedenle aranan anahtar kelimelerden çok anlamsal bütünlüğe odaklanmaktadır. Genel olarak kullanıcılar internette aradıklarını bulmak için uzun anahtar kelime kullanırlar. Böylelikle daha alakalı sonuçlar çıkabilmesi için bu algoritmanın gereken işlemleri tek tek yapması gerekmektedir. Sadece anahtar kelimelere yoğunlaşmanın yanı sıra site içeriğine de önem veren Hummingbird sayesinde ihtiyaca en uygun sonuçlar çıkarılabilmektedir. İnternet sitelerinizi tam olarak optimize etmek ve kaliteli içerikler ile desteklemek, siteniz açınızdan faydalı olacaktır.

Google Hummingbird İle Yapılan SEO Değişiklikleri

Hummingbird ile bazı SEO kuralları değişiklik göstermiştir. Hummingbird, web geliştiricileri ve yazarları anahtar kelimeleri sıkça kullanmak yerine web sitelerine yazı yazarken doğal dili kullanmaya teşvik etmiştir. Ayrıca sayfa bağlama, başlık etiketleri, URL adresleri ve HTML etiketleri gibi sayfa içi ögelerden etkili bir şekilde yararlanmaları ve yüksek kaliteli, alakalı içerik yazmaları tavsiye edilmiştir. Bununla beraber sorgudaki anahtar kelimeler hala önemini korurken, Hummingbird uzun kuyruklu anahtar kelimelere daha fazla önem vermektedir.

Google Hummingbird Algoritmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu algoritmada dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmakla beraber biz bunları özet halde ve liste şeklinde vereceğiz.

  • Kullanıcı odaklı bir web siteye sahip olmanız gerekmektedir. Sitenizde yorum, soru – cevap, forum gibi özelliklerin bulunması ile kullanıcılara cevap verme fırsatı vererek içeriğin daha da geliştirilmesi sağlanmalıdır.
  • Anahtar kelime odaklı olmamanız gerekmektedir. Anahtar kelime odaklı olmak içerik kalitesini düşürebilirken spam riskini de meydana getirir.
  • Sosyal medya paylaşımlarını mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Sosyal medya üzerinden konuşulabilir içerikler üretin ve bu konuşmalara dâhil olun.
  • Sektörünüz içerisindeki uzman kişilerle irtibata geçin ve onlarla bağlantı kurarak konunuzdaki uzmanlığınızın gelişmesini ve pekişmesini sağlayın.
  • Siteye koyacağınız resimler ve yazılar birbiri ile uyum içerisinde olmak zorundadır. Video ve infografik gibi görsel materyallerle içeriğinizi destekleyin.

Google, Hummingbird İle Neleri Amaçlamaktadır?

Google Hummingbird’ün algoritması, iş zekâsı uygulamalarında da ezber bozmaktadır. Elde edilen verilerden en doğru analizleri yapmak gibi bir amacı üstlenen Hummingbird, arama motoruna paralel olarak şekillendirilmiş iş zekâsı çözümleri de kurumsal bir öncelik halini almıştır. Böylece şirketler Google’da işlerinin sürekliliğini sağlamak adına net, güncel ve doğru bilgilerle yol alabilmektedir. Semantik arama motoruyla ortaya çıkan yenilikler ile sadece büyük ölçekli şirketlerin değil, web sitesi sahibi küçük ve orta boy işletmelerin de doğru kullanımları sonucunda avantajlar elde etmesini sağlamaktadır. Böylelikle Google’ın keyword ve description bazlı arama mimarisi kendini yenilemekte ve bu yapı SEO’ya farklı bakış açıları getirmektedir.

Google Hummingbird Ve Sesli Arama

Geriye dönük olarak, Hummingbird güncellemesi Google’ın sesli aramanın kaçınılmaz yükselişine hâkim olma yolunda bir adımı olarak görülebilmektedir. Anlamsal arama ve Hummingbird gibi bir güncelleme, doğal dil dünyasında etkili bir şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Sesli arama özelliğinin yükselişte olduğu düşünüldüğünde Hummingbird ile gelen anlamsal arama özelliği bu noktada etkilidir diyebiliriz. Çünkü aramalar artık sesli arama şeklinde ve bir anlam içerek şekilde yapılmaktadır. Hummingbird ile bu aramalara en uygun sonuçlar verilmesi amaçlanmıştır.

Google Hummingbird ve Anlamsal Arama

Hummingbird uygulamasının özünde anlam kavramı yatmaktadır. Anlamsal arama,  kullanıcı amacına ve bir arama konusunun daha geniş anlamda diğer bilgilerle nasıl ilişkilendirildiğine veya içeriğe uygunluğuna odaklanarak arama sonuçlarını iyileştirme kavramını ifade etmektedir. Anlamsal arama, bir dizi anahtar kelime yerine, bir kullanıcının aratmış olduğu kelimenin gerçekten ne anlama geldiğini belirlemeye ve ardından alakalı sonuçları getirmeye odaklanmaktadır.

Örneğin bir kullanıcı hava durumu şeklinde bir arama yaparsa meteoroloji biliminin veya tarihinin bir açıklamasını değil, bir bölgedeki tahmin bilgilerini araması daha olası gözükmektedir. Hummingbird işte bu anlamı algılayarak daha iyi sonuçlar getirmektedir. Tabii ki Google aradığımız kelimeden tam emin olamamakta ve bu yüzden bir dizi sonuçlar önümüze getirmektedir. Bu nedenle anlamsal bütünlüğü kavrayarak en alakalı sonuçtan en alakasız sonuca doğru bir sıralama yapmaktadır ve bu sıralama kullanıcılara sunulmaktadır.

Kaynakça:

  1. https://searchengineland.com/google-hummingbird-172816
  2. https://www.wordstream.com/blog/ws/2014/06/23/google-hummingbird

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir