Google indexinden site ve içerik nasıl silinebileceği birçok web adresi sahibi için merak ettiği noktalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Web adresi sahipleri bazı durumlarda bazı indexlenmiş bilgileri ve içerikleri silmek istenebilir. Bu silme işlemini de oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda içeriklerin silinmesi birçok noktada avantaj sağladığını da unutmamakta fayda var.

Arama motorları herhangi bir web adresi üzerinde gördüğüm bütün sayfaları indexlemektedir. İnternet sitesi sahiplerine bakıldığında ise bazı içeriklerin, sayfaların indexlenmesi dezavantaj olabilmektedir. Bu gibi durumlarda web adresinin çizgisini korumak ve bir adım daha ileri taşımak için o içeriğim arama motoru sonuçlarının kaldırılması gerekmektedir. Genellikle bu işlemleri yeni web adresi satın alan bireyler gerçekleştirmekte veya web adresinin çizgisini yeniden oluşturmak isteyen bireyler gerçekleştirmektedir. Bu sayede arama motorundan daha fazla verim alabilmek mümkün olacaktır.

Hangi Durumlarda İçerik Temizlenmektedir

İçeriklerin temizlenmesi bazı durumlarda gerçekleşmesi sağlıklı olmaktadır. Sitenizin sıralamasını bir adım daha ileri taşımak veya sitenize zarar veren içeriklerden kurtulmak için ilk uygulanması gereken işlemlerden birisidir. İçeriklerin hangi durumlarda temizlenmesi gerektiğini şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Öncesinde sitede yüklü olan fakat sonradan silinmiş olan içerikler
  • Web adresinde yer almayan sayfalara verilmiş link adresleri
  • Web adresinin herhangi başka bir adrese taşınması durumunda, eski web adresindeki indexlerin silinerek yeni siteye aktarılması durumunda

Genel olarak bu durumlarda içerik temizlenmektedir. Elbette ki bu detayların ve listenin farklı nedenlere bağlı olarak uzatılabileceğini unutmamakta fayda var. 

Hangi Yöntemlerle İndex Silinir?

İndex silmenin çeşitli yöntemlerinin olduğunu bilmekte fayda var. Farklı seçeneklerin her birinde amaç aynıdır herhangi bir avantaj sağlanmadığını söyleyebiliriz. Sadece farklı alternatif yollar bulunmaktadır. Genel olarak indexleri silebileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

  • Google Search Console 

Google Search Console geniş bir olanak sağlayan sistemdir. Arama motorları üzerinden elde edilen çeşitli verileri arama ve tarama gibi önemli bilgilendirmeleri de buradan alabilmek olanağı sağlamaktadır. Aynı zamanda web adresinizin çeşitli indexlemelerini de buralardan silebilmektesiniz. Web adresini Google Search Console ile eşlemenizin arından ‘’Site yapılandırma Bölümü’’ kısmına gitmeniz gerekir. Buradan ‘’Robots.txt’’ oluşturun sekmesi ile web adresinizin tüm içeriğinin Google tarafından görülmesini veya 2. Seçenek ile tüm sitenin Google arama sonuçları üzerinden kaldırılmasını sağlayabilmektesiniz. Şayet tüm web adresinin içeriğini index üzerinden kaldırılmasını istiyorsanız, ‘’Tarayıcı Erişim URL’’ kısmında kaldırmak istediğiniz adresi girerek değerlendirme talebinde bulunmaktasınız. 

  • Robots.txt Düzenlemesi

Bir üstte belirttiğimiz gibi Google Search Console sayesinde Robots.txt’yi düzenleyerek tüm site içeriğine müdahale edebilme olanağına sahipsiniz. Fakat Robots.txt dosyasını manuel olarak kaldırılmasını talep ettiğiniz sayfa, dizin, kategori veya tüm site içeriğini arama motorları üzerinden silebilmektesiniz. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir