google my business

Firmalar müşterilerine erişim sağlamak için internet dünyasını çok sıkı bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Web siteniz üzerinden insanlara kolayca ulaşabilir, ürün ve hizmetlerinizi anlatabilir ve şirketiniz hakkında detaylı bilgi verebilirsiniz. Özellikle Google ve diğer arama motorları bu konuda işletme sahiplerine büyük kolaylıklar sunmaktadır. Burada birçok uygulama üzerinden müşterilerinizle etkileşim kurabilir ve işletmeniz hakkında tüm detayları buradan sunabilirsiniz. Google tarafından geliştirilmiş ve işletmeler tarafından sıklıkla kullanılan hizmetlerden biri de Google my business ismiyle bilinmektedir.

Google My Business Nedir?

Bu uygulama birkaç yıl önce hayatımıza Google Rehber olarak girmiştir. Daha sonra da bu ismi alarak belli güncellemeler geçirmiştir. Google my business, Google üretimi olan bir servistir. Bu servis müşterilerin işletmeleri daha kolay bulabilmesini sağlayan özel detayları veren bir servistir. Kullanıcılar bu uygulama sayesinde işletmenizin çalışma saatlerine, açık adresine, mekan içinden ve dışından paylaşılan görsellere, müşteri yorumlarına ve diğer tüm detaylara ulaşabilirler. Yani buradan hem müşterilerinize ulaşabilir hem de müşterilerinizin size olan geri dönüşlerini öğrenebilirsiniz.

Bu uygulama Google aramaları ve Google Haritalar uygulamasına entegre edilmiş bir sistemdir. İşletmeniz tarafından eklenerek yönetilen bilgiler sizinle ilgili aramalarda listelenmektedir. Ancak Google my business kaydığınızı yapmadan buradan müşterileriniz size ulaşamazlar. İşletmenizin haritalar uygulamasına ekleyerek işletmenizi daha bilinir hale getirebilirsiniz ve bölgesel olarak rakiplerinizden daha ulaşılabilir bir firma haline gelebilirsiniz.

Google My Business Ne İşe Yarar? 

Google My Business uygulamasının en etkili yanı işletmenizin haritalar ve arama sorguları üzerinden ücretsiz şekilde tanıtılmasıdır. Bu uygulamanın etkisi ülkemizde daha yeni yeni anlaşılmaktadır. Yapılan istatistik araştırmalar sonucunda bu uygulama üzerinden müşteri dönüşlerinin çok yüksek olduğunu görebiliriz. Bu hizmet sayesinde kapsamlı ve pratik bir şekilde işletmenizi ekleyerek kendinizi ulaşılabilir hale getirebilirsiniz.

Google üzerinden arama hizmetini kullanan ziyaretçiler Google My Business üzerinden kolayca sizlere ulaşabilir. Web siteniz olmasa da bu uygulamaya firmanızı eklediğinizde ücretsiz bir web sitesi açabilirsiniz.  Ancak sitenin ücretsiz olması müdahale şansınızı kısıtlamaktadır.

İşletmenizi eklerken doğrulama yaptıktan sonra süreci başlatabilirsiniz. Ancak bu işlem biraz uzun sürebilir. Bu servis web siteniz için yaptığınız SEO çalışmaları için de çok önemli bir yere sahiptir.  Yüksek maliyetli yükselme çalışmaları yerine ücretsiz olarak firmanızın tanıtılmasını sağlamaktadır. Sizin yaptığınız tanıtımdan sonra Google da doğru bilgiyi kullanıcılarına sunabilmek adına firmanız için bir doğrulama yapmaktadır.

Google My Business Nasıl Kullanılır?

Bu uygulamanın kullanımı son derece pratiktir. Az düzeyde internet bilgisine sahip olan herkes kolayca kullanabilir. Ancak işletmenizi eklerken doğru şekilde giriş yapmanız önemlidir. Bu servise öncelikle firmanızın tüm bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Bu uygulamayı kullanmak için öncelikle kendinize bir hesap oluşturmanız gerekir. Bir Gmali hesabınız varsa hesap açmanız çok kolaydır.  Hesabınızı oluşturduktan sonra kolayca kullanabilirsiniz. İşletme adınızı girdikten sonra karşınıza adres bilgileriyle ilgili girişler çıkar. Burada işletme adresinizi doğru şekilde girmelisiniz. Sonrasında ise diğer bölümler üzerinden işletmeniz hakkında diğer bilgileri girebilirsiniz.

Google My Business Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İnternet kullanıcılarının konum bilgisi sayesinde arama yapabildikleri, dijital pazarlama alanında başarı elde etmek isteyen işlemelerin en büyük gözdelerinden biri olan Google My Business uygulaması yerel SEO çalışmaları için çok önem verilen bir servis haline gelmiştir. Ancak firmaların salt buraya üye olması yeterli gelmez, Google My Business optimizasyonu çalışmalarının da doğru şekilde yürütülmesi gerekmektedir. 

Bunun için bir hesap açtıktan sonra hesabınızı doğru şekilde yöneterek haritalarda üst sıralara gelebilirsiniz. Burada güncellik ve müşteri dönüşleri çok önemlidir. Sizlere doğru optimizasyon çalışmaları için rehber niteliğinde önerilerimizi sunalım;

 • Google My Business Hesabı İçin Gönderi Ekleme: Buradaki işletme hesabınızla ilgili tüm bilgileri ve blog bilgilerinizi Google İşletme Sayfanıza ekleyin. Böylece Google My Business gönderileri bölümüne girerek ortalama 1500 kelimeyi kapsayan bir içerik oluşturabilirsiniz. Buradan görsel kullanarak bir sayfanın bağlantısını da vererek yayına alabilirsiniz. 
 • Dolgun Profil Oluşturma: Bu uygulama üzerinden sonuç almak istiyorsanız profilinizde yer alan alanlardan en yüksek oranda doluluk sağlamalısınız. Daha üst sıralarda bulunmak için detaylı bir açıklamaya ihtiyacınız var. Burada her gerekli ayrıntıdan bahsetmeye çalışın. Adres ve ürün gibi müşterilerinizi size yönlendirecek tüm detaylarla dolgun bir profil oluşturun.  Adınız, adresiniz, iletişim numaranız, kategori, web sitesi, çalışma saatleri ve fotoğraf bölümlerini doldurun.
 • Anahtar Kelime Seçimi: Doğru anahtar kelimeler yerel haritalarda ve arama sonuçlarında çok önemlidir. bu yüzden anahtar kelimelerin kaliteli seçilmesi firmanızı üst sıralara taşıyacaktır. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı üzerinden anahtar kelime araştırması yapın. Anahtar kelimeye işletme adınızı da ekleyerek sağlam bir içerik oluşturun ve müşterileriniz üzerinde etki oluşturun.
 • Google Haritaya Kategori Ekleme: Google işletme hesabınızda kategori eklemesi yapmalısınız. Böylece müşterilerinize yaptığınız işin detayları hakkında bilgi verebilir. Kategori girişi yaptığınızda işletmeniz tanımlanır ve ziyaretçilerle doğru şekilde bağlantı kurabilirsiniz.  Kategoriler yerel sıralamalar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.
 • Düzenli Kaliteli Fotoğraf Paylaşımı: Sayfanızla ilgili görsellere yer vermezseniz Google İşletme sayfanız eksik olarak algılanacaktır. Müşteriler burada firmanızla ilgili iç ve dış mekan detaylarını görürse sizi tercih etme ihtimali artacaktır. Düzenli olarak kaliteli görseller paylaşmanız etkileşimi arttıracaktır. İşletmenizle ilgili farklı açılardan çözünürlüğü yüksek, işletmenizi en iyi şekilde yansıtan görseller ekleyebilirsiniz.
 • Yorum Etkileşimlerini Yönetme: Google işletme hesabınız üzerinde müşteriler sizlere yorumlar yapabilir. Buradan gelen yorumlara cevap vermeniz büyük önem taşır. Müşterilerinizin yorumlarınıza cevap verirseniz güven duygusu verirsiniz. Böylece sizinle tanışmamış olanlar işletmenizle ilgili detayları öğrenebilir. Ayrıca bir yorum yapan müşteri dikkate alındığında sizi tekrar ziyaret edebilir.
 • Firmanızla İlgili Detaylı Bilgiler Oluşturma: Yapacağınız Google My Business çalışmalarında en önemli detaylardan biri de firmanızla ilgili detaylı bilgiler oluşturmaktır. Kullanıcılar telefon numaranızı ve çalışma saatlerinizi mutlaka bilmelidir. Ayrıca buradan size ulaşan müşteriler için ücretsiz otopark hizmetinizi, servis sürenizi ve gönderim hizmetlerinizde aynı gün teslimat ya da paket servislerde sipariş ulaştırma ortalama süresi onlara güven verecektir.

Google My Business optimizasyon çalışmalarında güncellik, doğru bilgi ve etkileşim çok önemlidir. Özellikle yerel olarak rakiplerinizin önüne geçmek ve bölgenizdeki potansiyel müşterilerinize ulaşmak için optimizasyon çalışmalarını tamamlamalısınız. Bu konuda daha etkili bir çalışma yapmak istiyorsanız size tüm konularda destek olacak bir uzmana başvurabilirsiniz.

Google My Business İşletme Kaydı Nasıl Yapılır?

Buraya kadar sizlere Google My Business uygulamasının ne olduğunu anlattık. Ayrıca ne işe yaradığını ve optimizasyon çalışmalarının nasıl yapılacağını belirttik. Ancak işletme kaydı yapmadan bu çalışmaların hiçbirine başlayamazsınız. Google My Business işletme kaydı yapmak için şu adımları izlemelisiniz;

 • Yapmanız gereken ilk adım işletme bilgilerinizi Google yerel işletme sayfasına eklemektir. Bunun için Google My Business adresine giriş yapın.
 • Sonrasında giriş sayfası üzerinden “Hemen Başlayın” bölümü sağ üstte yer alır. Hemen buraya tıklayın. Karşınıza gelen açıklamaları ve hizmet şartlarını onayladıktan sonra işleminize devam edebilirsiniz.
 • Karşınıza gelen bölümden işletme adı, adres, posta kodu, ilçe, il,  işletme telefonu, kategori gibi başlıkları doldurun. Sonrasında ise “Bu işletmeyi yönetmeye yetkiliyim ve Hizmet Şartları hükümlerini kabul ediyorum.” Kutucuğuna tik koyarak devam edin.
 • Bu aşamada sizden onaylama yapmanız istenecek. Telefon ya da e posta adresinizi bunun için kullanabilirsiniz. Seçiminize göre telefonla bir arama gerçekleşecek ya da e postanıza bir kod gönderilecek. Bu kodu doğrulama sayfasına girerek kayıt ekleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kayıt ekleme işlemi sonrasında onay için beklemeniz gerekir. Sonrasında hesap yönetim sayfanızdan istediğiniz bilgileri güncelleyebilirsiniz. Bu başvurunuz bir süre sonra onaylanır. Sonrasında arama sonuçlarında ve haritalarda görünür hale gelirsiniz. 

Kaynakça:

https://www.moradam.com/20180211204219/google-my-business-nedir-nasil-%20kullanilir/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir