google nedir, araçları nelerdir

Google, internet üzerinden çevrimiçi olarak bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve kullanıcı deneyimleri adına yatırımlarıyla bilinen çok uluslu bir firmadır. Alphabet çatısı altında Google arama, Youtube, Google reklamları, Google Apps, Gmail, Google Haritalar gibi farklı çalışma alanlarını barındıran bir teknoloji firmasıdır.

Google günümüzde insanların en çok giriş yaptığı ve günde en az bir defa ziyaret ettiği bir arama motorudur. Dünya üzerinde yapılan internet aramaların %92’inden fazlasını bünyesinde barındıran bir şirkettir. Bununla birlikte kendisi sürekli güncelleyen ve web siteleri için arama motoru optimizasyonu çalışmalarına yön veren bir firmadır. Bu yüzden her web sitesi kullanıcılarına doğal trafik çekebilmek için Google kriterlerine dikkat eder ve arama sonuçlarında en üste çıkmaya çalışır. 

Bu firma arama motoru olmanın yanında da içinde çok sayıda araçlar olan internet teknolojileri grubudur.  Kullanıcılara interaktif deneyimler sunan Google, birçok işlemlerini yapmalarına da yardımcı olur. Şimdi de Google arama motorunun ortaya çıkış hikayesinden bahsedelim;

Google’ın Tarihçesi

Google 4  Eylül 1998 yılından Stanford Üniversitesi doktora öğrencileri Sergey Brin ve Larry Page tarafından kurulmuştur. Sonrasında kısa süre içinde dünyanın en prestijli firmalarından biri haline gelmiştir. 200 yılı itibariyle halka açılarak çok sayıda hissedara sahip çok uluslu bir firma olmuştur. En büyük hissedarlar hala kurucularıdır. Google’ın kurucusu Alphabet’in 1,38 trilyon doları aşkın piyasa değeri ve 53 binden fazla çalışanı vardır. 

Karşıdan baktığınızda Google tarihi 2020 itibariyle 22 yıllık bir şirkettir. Yolun başında Yahoo ve AOL firmalarının Google’ı arama ortağı yapması yıldızını parlatan hamleler oldu. 2000 yılında Google araç çubuğunun devreye girmesiyle kullanıcı deneyimleri büyük bir artış gösterdi. Günümüzde arama motoru özelliği dışında çok sayıda farklı hizmet de sunmaktadır.

Google Arama Nasıl Çalışır?

Google arama motorunda yaptığınız her aramada işinize yarayacak binlerce web sitesi karşınıza çıkar. Bu aramalarda sonuçlar belli bir teknik üzerinden sıralanır. Google arama çalışma sistemi;

 • Arama sayfasına yazdığınız kelimeye yönelik tüm kavramlar, dil ve kelimeyi aratan insanların en ortak amacına yönelik bir algoritma belirlenir.
 • Arama kutusuna yazılan kavramı karşılayan web siteleri bulunur.  Anahtar kelimeler burada yazının bulunmasını sağlayan ana esastır.  Yoğunluğu dengeli ve yüksek sayfalar daha ön sıralarda yer bulur.
 • Sonuçlar karşınıza gelmeden önce web sayfalarında bilgilerin oluşturulma şekli dikkate alınır. Daha geniş ve kapsamlı bilgiler içeren web siteleri daha öne çıkar. Çünkü arama botları bu sitelerin işinizi göreceğine inanır. Sayfanın geniş ve kaliteli bir içerik olmasına özen gösterir. Kapsamlı ve doygun içerikler olan siteler daha öne çıkar.
 • Google kullanıcı deneyimlerine göre çalışan bir firmadır. Arama yaparken olduğunuz konum, arama yaparken oluşturduğunuz ayarlar, geçmiş aramalarınız, geçmişte sık giriş yaptığınız web siteleri gibi detaylar dikkate alınarak sonuç sayfası belirlenir. Burada temel amaç sizlerin web tam istediğiniz siteye girmeniz ve alışkın olduğunuz şekilde işlem yapmanızdır.

Google Araçları  Nelerdir?

Google günümüzde sadece sizlere bilgi veren bir arama motoru değildir. Yani insanlar sadece arama sonuçları üzerinden bir web sitesine girmek için Google’ı kullanmaz. Bu uygulama insanların hayatına çok yönlü katkı sağlamayı amaçlayan bir teknoloji grubudur. Bu yüzden kullanıcı deneyimleri için çok farklı araçlara sahiptir. Bu araçlar genel manasıyla;

 • Google Haritalar

Google tarafından ortaya çıkarılmış çevrimiçi şeklinde olan bir haritalama servisi olarak karşımıza çıkar. Ayrıca tamamen ücretsiz bir uygulamadır.

Bu araç tüm web sitelerinin kullanımına açıktır. Yani web siteleri ya da firmalar haritalar üzerinde yerlerini kaydederek özellikle bölgesel SEO sonuçlarında daha üst sıralara çıkmaya çalışabilirler. Çünkü Google arama sonuçlarında konuma önem verir.

Yapısında API destekli bir sistem vardır. Bu sayede tüm web sitelerine eklenti olarak indirmek mümkündür. Böylece web sitenizin iletişim sayfasında etkili şekilde kullanabilirsiniz. Amaç kullanıcılara ulaşılabilirlik kazanmak ve kullanıcı deneyimini kolaylaştırmaktır.

 • Google Translate Nedir ?

Google tarafından geliştirilen bir çeviri sistemidir. Ayrıca firmanın en çok tercih edilen araçları arasında yer almaktadır.

Dünyada konuşulan 51 dil Google Translate sisteminde yer almaktadır. BU diller arasında Türkçe de vardır. Kullanıcılar bir dilden  başka bir dile çeviri yaparak işlem gerçekleştirir.

Siteye eklenen ses algılama özelliği kullanım oranını yükseltmişti. Sesli olarak metni sunarsanız size istediğiniz dilde sonuçları verecektir. Ancak teknik çeviriler konusunda yetersiz kalan bir uygulamadır.

 •  Google Play Nedir ?

Mobil cihazlarda yer alan Android işletim sistemine ait resmi uygulama mağazası olarak hizmet verir.  Akıllı telefon sahipleri bu kanal üzerinden cihazlarına birçok uygulamayı indirebilirler.

Servis içinde elektronik medya dağıtımı ve satış platformu yer alır. Buradan çeşitli firmalar, mobil oyun üreticileri yayın evleri, dergiler, haber siteleri ya da kurumlar uygulama yükleyerek kullanıcılara hitap ederler.

Android işletim sistemine sahip cihaz sahipleri buradan tüm uygulamalara kolayca ulaşabilir. Ancak Apple marka cihaz sahipleri IOS işletim sistemine sahip olduğu için bu aracı kullanamazlar. Uygulamalara tamamen oluşturan kişiye göre ücretli ve ücretsiz olarak ulaşılabilir. 

 • Google Drive Nedir ?

Google tarafından ortaya çıkarılan büyük bir depolama ve senkronizasyon servisi olarak hizmet verir. Büyük çaplı depolama ihtiyaçlarınızı kolayca giderebilirsiniz.  

Bu servis üzerinden yazılı ya da görsel olan tüm dokümanlarınız depolanabilir. Ayrıca isterseniz başka kullanıcılarla da paylaşabilirsiniz. İsterseniz düzenleme işlemlerini de yapabilirsiniz.

 •  Google News Nedir ?

 Google tarafından oluşturulmuş en eski araçlardandır. En çok kullanılan araçlar arasında olduğunu söyleyebiliriz. 2002 yılının Eylül ayından bu yana faaliyet göstermektedir. 

5000’in üzerinde farklı haber kaynağı üzerinden alınan tüm güncel haberleri sistem üzerinde bulabilirsiniz. Araç yerel ve global haberleri alabilmenizi sağlar.

İsterseniz haberleri sınıflara ayırabilirsiniz. İlgi alanınıza yönelik haber kategorisi ya da bölge gibi filtrelemelerle sadece özel haberleri takip edebilirsiniz. En geniş haber kaynakları arasındadır.

 • Google Takvim Nedir ?

 2006 yılının Nisan ayından bu yana hizmet vermektedir Kullanıcılar burada takvim ve ajanda hizmeti alabilirler. 

Sistemi  kullanmanız için Google üyesi olmanız şarttır. Üye girişi yapmadan size özel oluşturulan takvimi kullanamazsınız. Dijital alemde en pratik takvim ve ajanda uygulamalarından biridir. Farklı alanlarda sizlere hizmet verir.

 • Google Gmail Nedir ?

Gmail, Google tarafından oluşturulmuş ücretsiz olarak hizmet veren bir e posta hizmetidir.  2004 yılından bu yana çalışmalarını yürütür. 

Servis üzerinde reklam destekli uygulamalar vardır. Ayrıca dünyada en çok kullanılan mail sistemi olarak kayıtlara geçmiştir. Kişisel ya da kurumsal olarak mail hesabı alabilirsiniz.

Gmail uygulaması üzerinden  geniş bir depolama alanı bulabilirsiniz. Ayrıca POP3 ve IMAP4 protokolleri sayesinde tüm postalarınız güvenli şekilde ulaştırabilirsiniz. Son derece pratik bir kullanıma sahiptir.

 •  Google Ads  Nedir ?

 Google tarafından geliştirilmiş reklamcılık servisidir. 2000 yılından bu yana gelişerek hizmetini sürdürmektedir. Ads uygulamasını kullanarak reklam verdiğinizde belirlediğiniz anahtar kelimeler üzerinden arama yapan kullanıcılar ile reklamlar eşleştirilir.

Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilirsiniz.  Web sitelerinin trafiğini arttırmak ya da gelir elde etmek için en etkili yöntemlerden biridir.

Satışını yaptığınız ürün ve hizmetleri hedef kitlenize doğrudan ulaştırabilirsiniz. En uygun maliyetlerle istediğiniz saatte en etkili tanıtım ve reklam çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

 • Google Analytics Nedir ?

Çok sayıda firma tarafından kullanılan bir uygulamadır. Urchin’in 2005 yılında satın alınmasıyla Analytics hizmete girmiştir Ücretsiz olarak kullanılan bir analiz aracıdır.

Web sitenizin performansını istediğiniz başlıklarda detaylı olarak analiz edebilirsiniz. Web sitesi analizi yapan site sahipleri ve SEO uzmanlarının büyük bölümü bu uygulamayı kullanmaktadır. Hem kişisel bloglar hem de kurumsal markalar bu uygulama üzerinden analizlerini gerçekleştirmektedir.

 • Google Search Console Nedir ?

 Google tarafından internet kullanıcılarına sunulmuş ücretsiz bir hizmet aracıdır. Bu aracı kullanmak için bir web sitesi sahibi olmanız gerekmektedir. Aksi halde kullanımınıza açılmaz.

Search Console uygulaması ile web sitenizi Google dizinine ekleme işlemini kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca bu dizin üzerinde yer alan tüm verilere analiz edebilirsiniz. Bununla birlikte farklı optimizasyon çalışmalarını yürütebilirsiniz.

 • Google AdSense  Nedir ?

 Google üzerinden web sitesi sahiplerinin para kazanması için kullanılan bir araçtır. Kullanıcı odaklı üretilen kaliteli içerikler ile web sitesi sahipleri gelir elde edebilirler.

AdSense oluşturduğunuz içeriğe uygun olarak yazılı ya da görüntülü olarak web sitenize reklam entegre eder Söz konusu reklamları reklam veren kurumlar oluşturur ve ücreti de bu kişiler tarafından ödenir.

Web sitenizde yer alan reklamları boyutu, önceliği ve sıralaması değişik olabilir. Bu yüzden kazanacağınız tutar da belli detaylara göre farklı olacaktır. Kaliteli bir optimizasyon yaparsanız yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Google Yayınları Nelerdir? 

Ülkemizde çok bilinmese de Google’ın web dünyasında oluşturarak kullanıcılara sunduğu çok sayıda blog bulunmaktadır. Google yayınlar üzerinde her birinde farklı hedef kitle için bilgiler yer almaktadır. 

googleblog

googleblog

Google tarafından oluşturulmuş genel blog olarak hizmet vermektedir. Arama motoru üzerinde yer alan tüm duyurular buradan yapılır. 

Google tarafından hayata geçirilen yeni hizmetleri, tanıtılan ürünleri, piyasaya çıkan teknolojileri buradan öğrenebilirsiniz. Kısacası internet kullanıcılarına hedef kitle ayırmaksızın Google hakkında tüm yenilikleri bildirir.

Google kültürü ve algoritma değişiklikleri gibi tüm detaylar hakkında bu blog üzerinde bilgiler bulabilirsiniz. Kısacası Google arama motoru hakkında bilgi edinmek ve Google’ı anlamak için bu blog tam size göredir.

webmaster blog

webmaster blog

Google arama motoru dizinindeki tüm sitelerin taramasını buradan yapabilirsiniz. Ayrıca Google dizine eklene işlemleri için duyurulan tüm haberleri buradan öğrenebilirsiniz.

Dünyanın birçok yerinde web masterler algoritmalarda yapılan güncellemeleri, oluşturulan en son değişiklikleri buradan öğrenilirler. Ülkemiz dışında çok popüler bir web master bloğudur. Ülkemizde de kaliteli web masterlar tarafından tercih edilmektedir.

Google tarafından yapılan değişiklikler ve en son haberler ile ilgili internet yöneticileriyle iletişim kurabilirsiniz. Bu uzmanlar size SEO çalışmalarınızı geliştirme yolları hakkında etkili bilgiler ve öneriler verebilirler.

googledevelopers blog

googledevelopers blog

Google araçları, etkinlikleri ve platformları hakkında tüm bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. Kodlama, flash ve HTML gibi web masterların işine yarayacak birçok güncel bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

SEO ve web geliştirme alanında araştırma yapıyorsanız ya da bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız teknik bilgileri bulabilirsiniz.  Bloğun tamamı Google bünyesinde çalışan geliştiriciler tarafından hazırlanmaktadır.

Uygulama oluşturmak isteyen geliştiriciler burada aradıkları tüm bilgileri bulabilirler. Dünyada ve ülkemizde mobil kullanımın her geçen gün artması mobil uyumlu sitelere büyük avantaj sağlamaktadır. Bir uygulama geliştirmek istiyorsanız blog üzerinde vakit geçirmeniz yararlı olacaktır.

Dünyada yaşanan gelişmeler ve şirketlerin bilmesi gereken temel uygulama geliştirme çalışmalarıyla ilgili tüm haberleri blog üzerinden öğrenebilirsiniz.

googlesearch blog

googlesearch blog

Google araştırmalarla ilgili en güncel haberleri burada bulabilirsiniz. Google APS ve Google Developers bloğunda buradaki tüm içeriler eş zamanlı olarak oluşturulur. Diğer iki bloğa göre daha ilgi çekicidir.

Google tarafından araştırılan tüm detayları ve üzerinde çalışma yapılan alanları öğrenebilirsiniz.  Google’ın getireceği tüm yenilikleri buradan öğrenebilirsiniz. Üzerinde çalışılan çalışmalar üzerinde kendinizi bu blogda geliştirebilirsiniz.

google chrome blog

google chrome blog

Google Chrome uygulaması hakkında en son haberleri öğrenebileceğiniz bir blogdur. Ancak pek fazla popüler değildir ve birçok dijital uzman tarafından bilinmez.

Google Chrome uygulamasına eklenen yeni özellikleri ve uygulamaları buradan kolayca öğrenebilirsiniz.  Chromebook hakkında bilgi edinmek ve kendinizi geliştirmek için en ideal yerdir. Buradaki içerikler Google Education Blog üzerinde de bulabilirsiniz.

google education blog

google education blog

Google tarafından eğitimle ilgili gelişmeleri paylaşmak amacıyla oluşturulan bir blogdur. Resmi bir kaynak olarak görülebilir. Google Bilim Fuarı kazananları hakkında tüm yayınları burada bulabilirsiniz.

Eğitim adına ortaya çıkarılan tüm uygulamaları ve araştırmaları buradan öğrenebilirsiniz.  Burada Google tarafından oluşturulan ve bilinirliği az olan uygulamalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.  Eğitim boyutunu dikkate alanlar için çok verimli bir çalışma ortamıdır.

googlework blog

google work blog

İşletmeler tarafından mutlaka tercih edilmesi gereken bir blogdur. Pek bilinmese de çalışma adına duyabileceğiniz tüm detayları barındırmaktadır.

İşletme konusunda karar verme, müşterilerin bu deneyimleri nasıl kullanacağı gibi konuları öğrenebilirsiniz.  Bazı bloglarla çapraz olarak paylaşılan içerikleri ve haberleri de bulabilirsiniz.

sivil toplum blog

sivil toplum blog

Kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarının çalışma sistemi farklıdır.  Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını buradan eş zamanlı olarak öğrenebilirsiniz.

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar hayata geçirdiği uygulamaları ve çalışmaları buradan duyururlar. Bu kuruluşların bilgi paylaşımı için çok verimli bir blogdur.

youtube blog

youtube blog

Google, Youtube video paylaşım platformunu satın aldıktan sonra büyük bir gelişme göstermiştir.  Youtube hakkında en detaylı bilgileri öğrenebilmeniz için Google Youtube resmi bloğu en doğru yerdir.

Video alanındaki taleplerin her geçen gün artması ve pazarlama stratejilerinde büyük yer edinmesiyle birlikte daha da verimli ve önemli hale gelmiştir. Youtube uygulaması üzerinde yaşanan gelişmeleri buradan öğrenebilirsiniz. 

 

Özetle

Google, ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan arama motorudur. İnternet kullanıcılar ulaşmak istedikleri ürün, hizmet ve bilgilere arama motorları üzerinden ulaşırlar. Bu yüzden Google hem web sitesi sahipleri hem e ticaret siteleri hem de tüm kurumlar için önemli bir çalışma alanıdır.

1998 yılında kurulmuş olan firma, günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinden biridir. Halka açık olarak hizmet vermektedir. En büyük hisseleri hala kurucuları Sergey Brin ve Larry Page adlı kişilere aittir. 

Google arama motoru, internet kullanıcılarının belli anahtar kelimeler ya da kelime grupları üzerinden yaptıkları arama sonuçlarına göre çalışır. Bu kelimelerde en kaliteli içeriği oluşturan firmalar ön sıralarda çıkar. Kaliteli ve kapsamlı içeriklere sahip web sitelerinin şansı daha yüksektir.

Farklı araçlar üzerinden hem web sitesi sahiplerine hem kurumlara  hem de internet kullanıcılarına hizmet verir. Bu araçlar üzerinden SEO optimizasyonu çalışmaları yürüterek hem arama motorunda üst sıralara çıkabilir hem de hedef kitlenize kolayca ulaşarak gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

Kaynakça:

 • https://www.google.com/search/howsearchworks/?fg=1
 • https://abc.xyz/
 • https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share
 • https://tr.wikipedia.org/wiki/Sergey_Brin
 • https://tr.wikipedia.org/wiki/Larry_Page
 • https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/dunyanin-en-degerli-10-sirketinden-7si-teknoloji-sirketi/1708989
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir