Google News Türkiye’de birçok dijital habercilik yapan web adresinin kitlesel büyüme olanaklarını sağlayan bir alandır. Son dönemlerde Türkiye’de haber sitesi sayısı oldukça artmıştır keza bunun yanında da insanlar tarafından da dijital gazeteciliğe olan ilgide yükselmiştir. Bu noktada da Google’nin kendi hizmeti olan ‘’Google News’’ için talep oldukça artmıştır. Çeşitli arama motorları kullanıcı deneyimlerini yükseltmek ve kullanıcıyı tarayıcı üzerinden daha fazla tutmak için çeşitli teknikler oluşturmaktadır. Bunlardan birisi de News olduğunu söylemek gerçekçi olacaktır. Fakat Google News kullanıcılarına birçok alanda konfor sağlamanın yanı sıra çeşitli avantajları da armağan etmektedir. 

Google News Nedir?

‘’Google News nedir?’’ sorusu günümüzdeki birçok dijital yayıncılık yapan bireyler tarafından merak edilmektedir. Google News, adında anlaşılacağı üzere dünya devi arama motoru olan Google’nin bir hizmetidir. News kelimesinin Türkçe anlamına bakıldığında ‘’Haber’’ olarak denk gelmektedir. Yani ‘’Google Haber’’ olarak da telaffuz edilebilmektedir.

Google News kendi içerisinde ‘seçilme’ mantığı olan bir sistemdir. Yani her web adresi, Google News sistemine dahil olamamaktadır. Google News sistemine dahil olabilmek için çeşitli şartları ve gerekliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu gereklikler yerine getirilmesi durumunda web adresine kitlesel girişler olacak birçok noktada avantaj sağlanacaktır.

Google News Avantajları

Google News sistemine dahil olmak isteyen birçok yayıncı bu sistemin getirdiği avantajlar hakkında da meraklı olduğunu söyleyebiliriz. News kendi içeriğinde ela alındığında oldukça geniş avantajları kullanıcılarına sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Haber sitelerinin olmazsa, olmaz kriterlerinden birisidir. Bunun yanı sıra Google News bünyesindeki bir haber sitesi ile bünyeye dahil olmayan herhangi bir haber sitesi arasında oldukça fark olacaktır. News sistemine kayıtlı olan haber sitesi elbette ki avantajlı olacaktır. Genel olarak Google News avantajları şu şekildedir:

 • News onayı almış haber sitesine kitlesel olarak girişler gerçekleşecektir
 • Google Adsense gelirleri üzerinde artış olması beklenir
 • Haber sitesi Google algoritmasında değerli ve güvenilir bir noktada olur
 • Alexa değerlendirme sırası hızla düşer
 • Web adresinin satışında oldukça önemli avantaj olarak görülür ve satışında kolaylaşır
 • İndex hızınızda gözle görülür bir artış gözlemlenir
 • Marka anlamında oldukça önemli bir avantaj sağlanır

Yukarıdaki Google News avantajlarına bakıldığında ne denli bir etkisi olduğunu rahatlıkla görebilmekteyiz. Google News herhangi bir haber sitesine asla zarar vermez aksine birçok noktada avantaj sağlamaktadır. Fakat Google News’in belirlediği gerekli şartları karşılamanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu kriterlere sahip olmazsınız. 

Google News’e Nasıl Başvuru Yapılır?

Google News’e nasıl başvuru yapıldığı da birçok site sahibinin merak ettiği detaylardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Google haberler dizinine ilişkin genel ve teknik yönergelerin yanı sıra web yöneticisi yönergelerinizin uygun olması durumunda News’e başvuru sağlayabilirsiniz. Google News başvuru aşamaları şu şekildedir:

 • Google Haberler Yayıncı Merkezi’nin adresine gidin
 • Google Search Console üzerinden haber sitesi sahibi olduğunuzu doğrulayın
 • Google Haberler kısmında eklenme talebinde bulunma kısmına tıklayın
 • Haber bölümü URL’leri ve etiketleri de dahil olmak üzere sitenizin gerekli bilgilerini girin
 • Ortalama olarak sizlere 7 ila 25 gün arasında geri dönerek onay alıp, almadığınızı kontrol edin

Google News’e başvurunuzun onaylanması durumunda ‘’Dahil Edildi’’ ifadesini görmektesiniz. Web adresinizin ret edilmesi halinde ‘’İnceleme tamamlandı: Site reddedildi’’ ifadesini görürsünüz. Bu bilgilendirmeler dışında herhangi bir özel mesaj görmeniz mümkün değildir. 

Yeni Web Adreslerinin Google News Çalışması Nasıl Olmalıdır?

Yeni web adreslerinin sahipleri hızlı bir şekilde News onayı alarak hızlı para kazanmayı hedeflemektedir. Fakat bu tamamen yanlış ve gerçeği yansıtmayan bir fikir olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Google News kaydını almanız içini ilk şart web adresiniz belirli bir donanımda, belirli bir yaşta olması gerekmektedir. Aksi takdirde onay almanız birçok noktada dezavantajlı bir durumdadır. Sıralama üzerinden yeni web adreslerinin SEO çalışmaları şu şekilde olmalıdır:

 • Yeni web adresine sahipseniz hemen başvuru yapmayın zaman geçmesini bekleyin
 • Web adresinin tüm kategorileri eksiksiz ve özgün içerikler ile dolmalıdır
 • Web adresiniz yeterince hit alması durumunda reklam yerleşimi gerçekleştirin
 • Haber sitenize güçlü bir SEO çalışması yapmanızın ardından başvuru sağlayın
 • Webmaster Tools doğrulamalarını eksiksiz bir şekilde yapın

Yukarıdaki kriterler yeni bir web adresinin Google News sistemine başvuru yapması için temel gerekliklerdir. Elbette bu liste biraz daha uzatılabilir ve gerekli detaylandırmalar yapılabilmektedir. Fakat yukarıdaki gereklikleri taşımayan ve web adresiniz bulunuyorsa Google News özelliği almanız mümkün değildir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir