google panda algoritması

Google Panda, arama motoru üzerinden yapılmakta olan sonuç algoritması değişikliğidir. Panda güncellemesi ilk defa bir duyuru ile Şubat 2011 tarihinde yapılmıştır. Belirli aralıklarla tekrar tekrar güncellenerek bugünkü halini almıştır. Google Panda güncellemesi ile hedeflenen asıl nokta; düşük kalitede içerik üreten ve zayıf yapıda olan siteleri daha aşağılarda göstermek, yüksek kalitede içerik üreten ve güçlü yapıda olan siteleri daha yukarıda göstermektir.

Google Panda adını, bu algoritmayı geliştiren Google mühendisi Navneet Panda’dan almıştır ve panda ile de ikonlaştırılmıştır. Panda güncellemesi ile birlikte yapılan değişikliklerle sosyal medyayı aktif halde kullanan ve kaliteli içerik üreten web siteleri daha üst sıralarda yer alarak ön plana çıkarılmıştır.

Google Panda Nedir?

Google Panda, 23 Şubat 2011 tarihinde yayınlanan, kaliteli içerik üreten siteleri üst sıralara taşımak, kaliteli içerik üretmeyen siteleri alt sıralara göndermek amacıyla oluşturulmuş içerik ağırlıklı bir algoritmadır. Google Panda algoritması, ilk defa yayınlanmaya başladığı dönemde henüz bir adı yoktu ve kullanıcılar tarafından “farmer” olarak adlandırılmaktaydı. Farmer, birçok siteden bilgi alıp kendi sitelerinde yayınlayan sitelere verilen genel isimdir. Eskiden bu türde olan siteler Google sıralamasında üst sıralarda yer alabilmekteydi. Herkesin farmer olarak adlandırıldığı bu algoritma daha sonra Google tarafından Panda olarak değiştirildi. Panda ismi, algoritmayı geliştiren kişinin (Navneet Panda) soyadından gelmektedir. Algoritmanın uygulanmasından sonra zayıf içerik üreten web sitelerinin domainleri büyük zarar görmüştür. Bu da Google sıralamasını değiştirmeye yetmiştir.

Eskiden web sitelerinde içerik yoğunluğu daha az olan çok sayıda içerik yayınlanmaktaydı. Bu içerikler birebir İngilizce çeviri olabildiği gibi, başka içeriklerin az bir kısmının değiştirilmesinden de oluşabilmekteydi. Bu tür kullanımlar, kullanıcı deneyimlerine zarar vermektedir ve Google Panda algoritmasıyla bu sorun aşılmıştır. Yani Panda, kaliteli içeriği zayıf içerikten ayırarak daha üst sıralara taşımayı başarmaktadır.

Tekrar eden içerikler, kötü kullanıcı deneyimi yaşatan sayfalar, kopya içerikler, mimari spamlar, zayıf içerikler Panda açısından tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle içeriklerinizi oluştururken bu unsurlara dikkat etmenizde büyük fayda vardır.

Google Düşük Kaliteyi Nasıl Tanımlamaktadır?

Panda algoritmasından sonra kaliteli içerikler ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu nedenle düşük kaliteli içeriklerin bir tanımlaması da yapılması gerekmektedir. Bir tanımlama yapmak gerekirse burada üç ana unsur ortaya çıkmaktadır. Bunlar şu şekilde listelenebilir.

Kısa İçerik: Yapılan araştırmalar sonucunda Google’ın uzun içerik sevdiği belirlendi. İlk on arama sonucunda yapılan incelemelere göre içerikler yaklaşık 2000 kelimeden oluşmaktadır. İçerikler kesinlikle bu sayıdaki kelime yapısına göre oluşturulmak zorunda olmasa da görünen o ki Google uzun içerikleri sevmekte ve daha üst sıralara taşımaktadır.

Kopya İçerik: Google Panda’da kopya içerik cezası bulunmasa da başka siteden kopyaladığınız bir içeriği sitenizde paylaşmanız ya da bir içeriği sitede farklı sayfalarda aynen paylaşmanız sıralamanızı olumsuz etkileyecektir. Eğer ki içeriğiniz tamamen kopya ise sıralamalardan silinme riskiniz bile mevcuttur.

İçeriğin Aşırı Optimize Edilmesi: Anahtar kelime yoğunluğunun makul oranlarda olması gerekmektedir. Anahtar kelimenin çok olması aşırı optimizasyon olarak ifade edilse de sıralama açısından olumsuz etkileri olabilmektedir. Aynı zamanda içerikleriniz de kalitesiz hale gelecektir. Bu nedenle aşırı optimize edilmiş içeriklerin sizin için faydadan çok zararı bulunmaktadır.

Panda Açısından Güvenli Olmak İçin Neler Gereklidir?

Panda gözünde güvenli olmak için farklı çalışmalar yapabilirsiniz. Bu çalışmaları şu şekilde liste halinde özetleyebiliriz.

  • Öncelikle site içerisinde yer alan tekrar eden içerikleri kontrol etmek durumundasınız. Sitede farkında olmasanız da tekrar eden içerik oluşabilmektedir. Bütün bu tekrar eden içerikleri kontrol etmek ve ilgili kontrollerden sonra gerekli düzeltmeleri yapmak zorundasınız.
  • Google’ın en çok dikkat ettiği konulardan birisi de tekrar eden başlıklar, meta açıklamalarıdır. Bütün bunları ücretsiz olarak ScreamingFrog, Zenu gibi araçlar üzerinden kontrol edebileceğiniz gibi, ücretli olarak SemRush ve DeepCrawl gibi araçlar üzerinden de kontrol edebilirsiniz. Sitenin devamlı olarak kontrol edilip ilgili düzeltmelerin yapılması çok önemli bir husustur. Sayfa başlıkları ve meta açıklamaları birbirinden farklı olmak zorundadır.
  • Panda açısından güven sağlamak için kopya içerik kontrolü yapmanız gerekmektedir. Site içerisindeki editörlerden veya sizin gözünüzden kaçacak şekilde bir kopya içerik yayınlamış olabilirsiniz. Panda açısından bu durum risk taşımaktadır. Bütün bu içerikleri manuel arama şeklinde Google aracılığı ile bulabileceğiniz gibi Copyscape gibi araçlar sayesinde de rahatlıkla bulabilirsiniz. Birçok sektörde genel olarak yapılan açıklamalar aynı olsa da sizler burada özgün içerikler yaratarak rakiplerinizden pozitif olarak ayrılabilirsiniz.
  • Sitenizde zayıf içerik bırakmamanız gerekmektedir.
  • Keywords stuffing olarak adlandırılan, anahtar kelimeleri her yere doldurma şeklinde karşımıza çıkan spam modeli en tehlikeli yapılardan birisidir. Panda keywords stuffing yapan siteleri cezalandırmaktadır.
  • Diğer bir unsur ise mimari spamlardır. Content cloacing vb. unsurların gizlenerek yapılmasıyla oluşan spam türüdür. Panda, on-page tarafta mimari spamlara yönelik geliştirildiği için bu durum önemli olmaktadır. Mimari spam, habersiz bir şekilde yapılamaz. Bu durum kötü niyet belirtisi olduğu için Panda tarafından anında cezalandırılmaktadır.
  • Kötü kullanıcı deneyimi yaşatan sayfalar da Panda tarafından cezalandırılabilmektedir. Kötü kullanıcı deneyimi yaşatan sayfalar, Panda’nın özellikle üzerinde durduğu bir konudur. Kötü kullanıcı deneyimi SEO tarafında düşük sıralamaya neden olabilir, Panda tarafında ise cezalandırılmanıza neden olabilmektedir. Kullanıcı hareketlerini sürekli olarak kontrol ve analiz etmenizde fayda var. Bunu Google Analytics ile gerçekleştirebilirsiniz. Bütün unsurları gözden geçirerek en iyi kullanıcı deneyimini sağlamanız gerekmektedir.

Panda Cezalarından Nasıl Uzak Durulur?

Bu sorunun cevabı net bir şekilde bellidir. Kaliteli içerik üretmek. Kaliteli içerikler üreterek Panda cezalarından uzak durabileceğiniz gibi, sıralama bazında da üst sıralarda yer almayı kolaylaştırabilirsiniz. Derin, özgün ve optimize edilmiş içerikleri yaratarak daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Bununla birlikte cezalardan uzak durmak için kopya içerik, tekrar eden içerik, tekrar eden başlıklar gibi gerekli kontrolleri ve düzeltmeleri yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde Panda cezalarından uzak durabilirsiniz.

Panda Algoritmasında Karıştırılan 3 Kavram

Zayıf içerik, yinelenen içerik, kalitesiz içerik kavramları birbirine çok karıştırılmaktadır. Bu karışıklığı gidermek için kavramları ayrı ayrı açıklamakta fayda var.

1) Zayıf İçerik

Zayıf içerik problemini aşmak için kaliteli içerik üretmek zorundasınız. Kaliteli içerik bilgi, deneyim ve uğraş isteyen bir konudur. Kaliteli içerik oluştururken videolardan, görsellerden, metinlerden alıntı yapmakta fayda vardır. İçerikler ne kadar zengin ve çeşitli olursa, zayıf içerikten o kadar uzak olursunuz. Google Panda algoritması zayıf içerikleri sevmemektedir ve sıralama bazında alt sıralarda konumlanmanızı sağlayabilir.

2) Yinelenen İçerik

Yinelenen içerik konusu iki farklı şekilde ele alınabilir. Birincisi çalıntı içerik, ikincisi site içi yinelenen içerik. Çalıştı içerik, başkasının oluşturmuş olduğu bir içeriği sitenizde izinsiz olarak kopyalamanızı yani çalmanızı ifade etmektedir. Bu tarz bir içerik ile başarı sağlanması nerede imkânsızdır. O nedenle başarı istiyorsanız kesinlikle kendi içeriklerinizi kendiniz oluşturmak zorundasınız. Bir diğer ise site içi yinelenen içeriktir. Farkında olmadan site içerisinde yinelenmiş bir içerik paylaşabilirsiniz. Bu durumun farkına varır varmaz hemen kontrol edip gerekli düzeltmeleri yapmanız gerekmektedir.

3) Kalitesiz İçerik

Kalitesiz içerik, yayınladığınız içeriğin yalan yanlış bilgiler içerdiğini, o içerik üzerinde fazla özenilmediğini göstermektedir. Kalitesiz içeriğin site açısından yarattığı en büyük tehlike, site itibarının zedelenmesi olacaktır. Kısaca özenle oluşturduğunuz birçok içerikle elde ettiğiniz itibar, tek bir kalitesiz içerikle yok olabilir. Buna dikkat etmelisiniz. Bunun yanında sadece anahtar kelimelere odaklanıp, ziyaretçilere bilgi vermeden yayınladığınız içerikler de kalitesiz içeriklere örnektir. Bu durum her ne kadar sıralamada üst sıralara çıkmak için yapılsa da, sonuç öyle olmayabilir.

Bonus: Eski Bir İçerik Nasıl Geliştirilir?

Anlam Bütünlüğü: İçerikte bahsedilen konu bir anlam bütünlüğü içerisinde verilmelidir. Bu içeriklerinizi daha kaliteli hale getirerek içerik geliştirmede bir katkı sağlayacaktır.

Doğru Bilgi: İçerikte verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol edin. Doğru olmayan bilgiler kalitesiz içerik oluşmasına neden olur ve bu haliyle siteniz gereken sıralamayı almayacaktır.

İstatistiki Bilgi Ekleme: İçerikte yer alan bilgilerin istatistiksel olarak verilmesi, o içeriği kaliteli hale getiren unsurlardan birisidir. İstatistik, bilginin daha anlamlı hale gelmesini sağlayarak içerik geliştirmede önemli bir katkı sağlayacaktır.

Detaylı Açıklama: İçerikte bahsetmiş olduğunuz konu hakkında üstün körü açıklamalar yapmamanız gerekmektedir. Bir konu detaylıca açıklanarak derinlemesine işlenmeli, olabildiğince tekrara düşmeden uzun tutulmalıdır.

Açıkladığınız Konu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenleri Ekleme: Açıklamış olduğunuz konu hakkında dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmezseniz, o konu yarım kalacak ve gereken bilgiyi vermemiş olacaktır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken hususları detaylıca belirtmenizde fayda var.

Dilbilgisi Kurallarına Dikkat Edin: İçerikte dilbilgisi kurallarına ve noktalama işaretlerine gereken önemi vermeniz gerekmektedir. Böylece anlatım bozukluğu yapmamış olursunuz ve vermek istediğiniz mesaj net biçimde ortaya çıkar. Bu konuda bir eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız bu eksikliği gidermek üzere harekete geçebilirsiniz.

İçeriğe Uygun Görseller Ekleme: İçeriğinizle birebir örtüşecek görseller ekleyerek içeriğinizi zenginleştirebilir, geliştirebilir ve daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

Özgünlük: İçerik geliştirilirken özgünlük mutlaka kontrol edilmelidir. Özgün olmayan yazılar içerik kalitesini düşürerek sitenize zarar verir.

Fayda Sağlama Unsuru: Yazınız okuyuculara mutlaka fayda sağlamak zorundadır. Okuyucular, onlara fayda sağlamayan içerikleri okumazlar. Google’da bunun farkında olduğu için fayda sağlamayan yazıları üst sıralara taşımamaktadır. Bu nedenle faydalı ve doğru bilgilerin yer aldığı bir içerik oluşturmanız, içerik geliştirmek açısından olumlu bir etkiye sahiptir.

Kaynakça:

  1. https://moz.com/learn/seo/google-panda
  2. https://tr.wikipedia.org/wiki/Google_Panda
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir