Google Play Store SEO

Teknolojinin gelişmesi ve büyümesi ile hayatımıza giren cep telefonları öncelikle basit ihtiyaçlarımızı giderirken şuan da her ihtiyacımızı giderir hale gelmiştir. Günlük hava durumundan tutun attığımız adımlara görebildiğimiz bu yeni nesil cep telefonları hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Hayatımızı kolaylaştırmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri de hiç kuşkusuz mobil uygulamalardır. Mobil uygulamalar bazen bayiye gitmeden cep telefonundan gazete okumanıza yemek gibi önemli ihtiyaçlarınıza çeşitli biçimlerde yararlar sağlamaktadır.

Günümüz cep telefonlarının en önemli etkeni olan uygulamalar dijital dünyada  büyük bir pazar alanını işgal etmektedir. Bu uygulamaları kullanıcılarla buluşturan Google Play Store ise bu pazarın en büyük ortaklarındandır. Üretici ve yazılımcılar ürettikleri Android tabanlı uygulamaları bu mağaza üzerinden görüntülemektedir. Haliyle büyük olan bu pazarda benzer uygulamalar arasında bir rekabet oluşmaktadır. Peki bu rekabetten nasıl sağ kalacaksınız? Google Play Store SEO’su nasıl yapılır ?

APP STORE OPTİMİZASYONU (ASO) NEDİR?

Temel olarak ASO, uygulama mağazalarında maksimum görünürlük ve en yüksek dönüşüm oranını elde etmek için bir mobil uygulamayı optimize etme sürecidir. Dolayısıyla, ASO yalnızca veri trafiğiyle ilgili değildir, aynı zamanda dönüşümle de ilgilidir. Bazı insanlar, web SEO ile benzerliğinden dolayı buna “App Store SEO” da demektedir.

Play Store SEO (ASO) Stratejileri

App Store Optimizasyonu stratejisi temel anlamda 2 ana başlıktan oluşmaktadır:

  • Anahtar kelime araştırması ve pazar araştırması
  • Google Play Store  optimizasyonu

Anahtar Kelime Araştırması ve Pazar Araştırması

Bu, ASO stratejinizi uygulamadan ve hatta uygulamanızı veya oyununuzu yayınlamadan önce yapmanız gereken temel analizdir . Yeni uygulamaların anahtar kelimeleri için en iyi arama sonuçlarına girmek oldukça zordur. Zor olması imkansız olduğu anlamına gelmeyeceği gibi çok fazla çaba, zaman ve emek gerektirecektir. Bu nedenle başlangıçtaki en iyi strateji  anahtar kelimelerden biraz daha spesifik olan ve daha düşük rekabete sahip anahtar kelime kombinasyonları oluşturmaktır .

Uygulamanız için anahtar kelimeler ve anahtar kelime kombinasyonları nasıl seçilir?

Öncelikle, anahtar kelimeler üzerinde beyin fırtınası yapın. Aklınıza gelen, uygulamanızla ve gerçekleştirdiği görevlerle veya ana özellikleriyle ilgili herhangi bir şey anahtar kelimeniz olabilir. Rakiplerinizin de orada ne yaptığını kontrol edin.  Listeler üzerinde hangi anahtar kelimeler üzerinde çalıştıklarını, hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptıklarını ve nerede bulunduklarını analiz edin. Diğer bir iyi strateji ise  rakip uygulamanızın yorumlarını okumak ve kullanıcıların bahsettiği anahtar kelimeleri belirlemeye çalışmaktır. Tavsiye olarak mümkün olduğunca çok sayıda farklı anahtar kelime toplayın ve ardından listeyi uzun anahtar kelimelerle genişleterek size en uygun seçeneği bulun

 

Google Play Store Optimizasyonu

Google Play için bir SEO veya diğer bir adıyla ASO stratejisi uygulamak, uygulamanızın meta verileri ve meta dışı verilerinin optimizasyonunu birleştiren bir süreçtir. Meta veri faktörleri; geliştiricinin kontrolü altında olan faktörlerdir: başlık, geliştirici adı, açıklama, simge, ekran görüntüleri, özellik grafiği vb. Meta veri dışı faktörler; kontrolünüz dışında olan faktörlerdir yükleme hacmi, derecelendirmeler ve kullanıcı incelemeleri vb.  Bu gibi faktörleri ele alarak Google Play Store optimizasyonu yapmalısınız. Öncelikle anlamanız gereken bir nokta olarak optimizasyonun bir seferlik bir işlem değil bir süreç olduğunu vurgulamak isteriz.

Google Play Store Optimizasyon süreci asla durmaz, hem pazar hem de Google Play Store’un kendisi değişir, bu nedenle bir geliştiricinin mevcut pazar durumundan her zaman haberdar olması gerekir. İyi uygulama, uygulamanızın veya oyununuzun haftalık yükleme hacminizi, anahtar kelime sıralamalarını, en iyi grafik sıralamalarını derecelendirmelerini ve incelemelerini izlemesi gerekmektedir. Performans göstermeyen anahtar kelimeleri kaldırarak, analiz edin ve yeni anahtar kelimeler ekleyin böylelikle Google Play Store’da en iyi dönüşüm sağlayan unsurları bulmanız sizin için yararlı olacaktır.

Kullanıcı incelemeleri , tamamen sizin kontrolünüz altında olmayan bir bölümdür, ancak onu sürekli izliyorsanız, ürününüz, anahtar kelimeleriniz ve ürününüzün zayıf noktaları ve / veya kullanıcılarla iletişim stratejiniz hakkında değerli bilgiler elde edeceksiniz. Google Play’de kullanıcılarla etkileşim kurabilir, onların yorumlarını yanıtlayabilir, bu da güven oluşturmaya ve uygulamanın genel puanını yükseltmeye yardımcı olur. İyi bir kullanıcı duyarlılığı yalnızca yüklenecek dönüşüm oranını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda Google daha fazla ve daha iyi kullanıcı incelemeleriyle uygulamaları daha üst sıralarda yer aldığından Google Play Store optimizasyonu için de uygundur.

 

Google Play Store SEO Çalışmaları Nelerdir ?

Mükemmel bir Google Play Store optimizasyonu , anahtar kelime sıralamalarını iyileştirebilir, dönüşüm oranlarını iyileştirebilir ve organik indirmeler sağlayabilir. Uygulamanızı Google Play Store için optimize etmenin yanı sıra ,uygulamanızın Google web arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına da yardımcı olacaktır.

Mükemmel Google Play Store için uygulama ve oyunlarınızın ana anatomisine daha yakından bakalım:

URL’nizi anahtar kelimeye uygun hale getirin.

Düşünmeniz gereken ilk şey URL’dir, çünkü bir kez ayarlandıktan sonra daha sonra değiştirilemez. Google Play Store’da, Google web aramasında olduğu gibi URL’ye dahil edilen anahtar kelimeler, uygulama araması için güçlü bir sıralama faktörü görevi görür. Gereken en iyi anahtar kelimeleri girerek uygulamanızı bir adım öne taşıyın.

Geliştirici adınızı uygulamanıza anahtar kelimelerine uyarlanacak şekilde seçin.

Geliştirici adı, uygulamanızın arama sonuçlarında sıralanmasına da yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra Google, olumlu bir geçmişe sahip bir geliştiricinin uygulamalarını tercih eder ve bunları aramalarda daha yüksek sıralar. Geliştirici adına bazı anahtar kelimeler ekleyerek daha uygun sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Başlık

Google Play Store’daki bir uygulamanın başlığı, akılda tutulması gereken bir başka önemli üst veri faktörüdür. Her şeyden önce arama sonuçlarını etkiler, ancak yüklenecek dönüşüm oranını da etkiler.

Google, geliştiricilerin Uygulama Başlığına (YENİ: bağlantı ) 50 karakter eklemelerine izin verir , bu nedenle bunları akıllıca kullanın. Kullanıcıları için marka adınız kısa, hecelenmesi ve ezberlemesi kolay olsun. Marka adınızın yanına en alakalı anahtar kelimelerinizi ekleyin. Bu, uygulama anahtar kelime sıralamanızı önemli ölçüde artırabilir!

Kısa Açıklama

Google Play Store’da, bir uygulamanın kısa açıklaması, anahtar kelime sıralamasında ve dönüşüm oranında optimizasyon üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.

Google, geliştiricilerin kısa açıklama için 80 karaktere kadar eklemelerine izin verir ve kullanıcılar daha fazlasını öğrenmek isterlerse, mobil uygulamanızın veya oyununuzun tam açıklamasını görüntülemek için kısa açıklamayı genişletebilirler.

İyi oluşturulmuş kısa bir açıklama, uygulamanız veya oyununuzla ilgili en iyi şeylerin vurgulanmasıdır ve bir geliştiricinin bu alana verebileceği en iyi kullanım, temel anahtar kelimeleri ve uygulamanızın ana amacını eklemektir. Kısa açıklamanıza emoji eklemek ise  kesinlikle kullanıcıların dikkatini çeker.

Açıklama

Google Play’deki açıklamanın üst meta verileri üzerindeki faktör olduğu için özellikle önemlidir. Bu alana, güçlü bir harekete geçirici mesajla birlikte uygulamanızın veya oyununuzun tüm anahtar kelimelerini eklemeniz gerekir.

Her şeyden önce, açıklama, uygulamanızın Google Play Store arama algoritmasındaki konumunu iyileştirme amacına hizmet eder, dolayısıyla aranabilir olması gerekir. İkincisi, potansiyel kullanıcılarınızı uygulamanızı yüklemeye ikna etmeye yardımcı olur, bu yüzden eyleme geçirilebilir olması gerekir.

Küçük görsel veya simge

Simge, uygulamanızın kullanıcı üzerinde yaratacağı ilk görsel etkidir ve uygulamanızın özüdür. Google Play’de arama isteğini yaptıktan hemen sonra, kullanıcıların gördüğü şey, farklı adlara ve simgelere sahip çok sayıda uygulama listesidir ve bu noktada kullanıcılar, hangi uygulamayı kontrol edip yükleyeceğine karar verir. Çarpıcı, çekici bir simge, uygulamanızın görünümünün önemli bir parçasıdır ve dönüşüm Oranını doğrudan etkiler. Bir görüntü bin kelimeye bedeldir!

SONUÇ

Google Play Optimizasyonu hiç bitmeyen bir süreçtir, bu nedenle yeni şeyler denemeye ve Google Play Store uygulama veya oyununuzu optimize etmeye devam edin. Uygulamanızın ve rakiplerinizin gelişimini izlemek sizlere fazlasıyla artılar sağlayacaktır. Her şeyi test edin ve hiçbir eğilimi kaçırmamak için Google Play Store haberleri ve değişiklikleriyle güncel kalın. Güncel kaldıkça Google Play Store’da ilk sıralarda olacağınızı unutmayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir