sandbox nedir

Google Sandbox, Google’ın web sitelerine vermiş olduğu filtre cezası anlamına gelmektedir. Genellikle spam kullanan siteler bu filtreye eklenmektedirler. Bu nedenle Sandbox’a girmiş siteler, arama sonuçlarında çokta iyi yerlerde konumlanamazlar. Dolayısıyla sonuçlarda çok daha geride yer alacaklardır. Bu şekilde Sandbox’a girmiş sitenin hiti de azalış gösterecektir.

Spam, internet dünyasında kullanılan ve web site yapımcıları tarafından kullanılan bir tür hiledir. Bu hileleri en aza indirmek veya engellemek için Sandbox kullanılmaktadır. Google kullanıcıları, bu uygulama sonrasında daha verimli sonuçları görebilmektedirler. Örneğin bir sitenin yeni açılmasına rağmen çok sayıda backlinki kısa sürede alırsa, o site Sandbox’a eklenebilir. Sitelerin Sandbox’a girmesi kolaydır fakat çıkması uzun süreleri bulabilir.

Sandbox Nedir?

Sandbox, Google tarafından geliştirilen, kalitesiz ve doğru bilgi içermeyen web sitelerini olması gerekenden daha geri sıralamalara atmayı sağlayan bir sistemdir. Sandox’a ceza sistemi demek tam olarak doğru olmayabilir. Çünkü Google yeni açılan web sitelerini de kısa süreler içerisinde Sandbox’ta tutar, zamanla hak ettiği sıralamalara gönderir. Fakat Sandbox’a düşmüş web sitelerinin çoğu hatalı SEO uygulamaları sonucunda buralara gelmiştir.

Google Sandbox yeni web sitelerine uygulanan bir filtre niteliğindedir. Bu filtreleme ile ilgili web site belirli anahtar kelimelerde üst sıralara çıkamaz. İyi ve kaliteli içeriklere sahip olsa dahi Sandbox’a düşmüş bir web sitesi üst sıralamalarda yer alamaz. Bu sistemin amacı spam sitelerini önlemek, engellemek veya yükselmemesini sağlamaktır. Google Sandbox’ta işleyen genel kural, Google’ın kaliteli içerikler üreten web sitelerini diğerlerinden ayırarak, arama yapan kişilere kaliteli içerik sunmak ve onlara doğru içerikleri göstermektir.

Sandbox Çeşitleri Nelerdir?

Sandbox uygulamasının kendi içerisinde birden çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar her ne kadar tam olarak açıklanamasa da belli başlı kurallar dahilinde anlaşılabilir birkaç veriye ulaşmak mümkündür. Ancak ilk 100 site içerisinde yer almamak gibi cezalardan tutun da, 5 sıra 10 sıra 15 sıra geride gözükme gibi filtre ve cezalarda mümkün olabilmektedir. Yeni açılmış sitelerde bu cezalandırma olarak değil de geçici olarak bir değerlendirme için bekleme süresi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak 3 veya 6 aylık sürelerden sonra hala gereken yerde yer almıyorsanız bir ceza aldığınızı düşünebilirsiniz.

Sandbox’a Girildiği Nasıl Anlaşılır?

En önemli sorulardan birisi bu olsa da bunun anlaşılabilmesi için belirli bir metot yok. Ancak çıkan sonuçlara göre bir değerlendirme yapabilmek mümkündür. Bunu anlamanın bir yolu Google sıralamasında %100 olarak üstte yer almanız gerektiğini düşündüğünüz bir sonuç için yer aldığınız konumu tespit etmektir. Bunun için internette hiçbir yerde yer almayan bir title belirleyip sonuçlara göz atın.

Eğer sonuç Google’da çıkmıyorsa Sandbox’a girdiğiniz anlaşılabilir. Örneğin olması gereken yerden 5 sıra geride yer alıyorsanız -5 filtresine takılmış olduğunuz anlamına gelecektir. Temel olarak bir URL sayfasının ceza almış olması o sitedeki bütün sayfaların ceza alacağı anlamına gelmese de domain bir bütün olarak bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Tabi bu biraz da hangi işlem sonucunda ceza aldığınız ile de ilgilidir. Bazı işlemlerde tüm domainin ceza almasına yol açabilirsiniz.

Hangi İşlemler Ceza Filtrelerine Veya Sandbox’a Neden Olmaktadır?

Yukarıda yanlış yapılan SEO işlemlerinin Sandbox’a girmeye neden olduğunu belirtmiştik. Web sitenizde yaptığınız bütün doğal olmayan uygulamalar Sandbox’a girmenize neden olacaktır. Bunu bir genelleme olarak düşünerek, sitenizde doğal olmayan uygulamalardan kaçınmanız gerekmektedir. Yapılan SEO yanlışlarını liste halinde verecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Site İçi SEO Hataları
 • İçerikte çok fazla H tagı kullanmak.
 • İçerikte anahtar kelimenin çok fazla kullanılması.
 • Kopya içerik veya otomatik oluşturulmuş içerik kullanımı.
 • Gizli yazı veya gizli linklerin kullanımı.
 • Aynı içeriğin site içerisinde birden fazla kere farklı yerlerde yayınlanması.
 • Yanlış ve aşırı bir şekilde etiket kullanımı.
 • Site Dışı SEO Hataları
 • Yasaklı sitelerden ve kalitesiz sitelerden alınan backlinkler.
 • Çok sayıda linki kısa süre içerisinde almak.
 • Ücretli link davranışı gösteren linkler ve bu linklerin çok olması.

Bu hataların yanı sıra genel olarak yapılan hataları özetleyecek olursak şu şekilde listeleyebiliriz.

 • İçerik tekrarı ve kopya içerik,
 • Site ile alakasız bir şekilde oluşturulan içerikler,
 • Anahtar kelimelerin çok olması,
 • Backlink yoğunluğu olarak ifade edilebilecek türde çok sayıda alınan backlinkler,
 • Sitenin hit sayısı ile orantılı olmayan bir şekilde girilen içerikler,
 • Aşırı reklam kullanımı,
 • Sitede kalma oranının nispeten daha düşük olması.

Sandbox’dan Nasıl Çıkılır?

Sandbox’dan nasıl çıkılır sorusunun cevabı çok kapsamlıdır. Bu nedenle öncelikle yaptığınız SEO hatalarını düzgün bir şekilde tespit edip bu hatalardan kurtulmanız gerekmektedir. Bu şekilde hatalardan kurtularak siteyi doğru SEO uygulamaları ile geliştirebilirsiniz. Eğer SEO alanında fazla bilgi birikimine sahip değilseniz bir SEO uzmanından yardım almanız siteniz açısından faydalı olacaktır. Çünkü SEO dediğimiz uygulamalar çok fazla teknik bilgiler içeren bir alandır. Sandbox’a giriş işlemi genellikle site içi hatalardan kaynaklansa da site dışı hatalardan da kaynaklanabilmektedir. Bunu tespit etmek biraz zor olsa da kimi SEO araçları geliştirmiş oldukları algoritmalar ile size yardımcı olmaktadır. Bu bilgiler %100 kesin bilgi değildir.

Bununla beraber sitede bilinçli bir şekilde spam içerikler oluşturduysanız bunlardan kurtulmalısınız. İllegal bir yöntem kullanmadığınız halde Sandbox’a düştüğünüzü düşünüyorsanız yukarıdaki maddelere göre sitedeki hataları bulup düzeltmeniz gerekmektedir. Yapılan düzeltmelerden sonra sitenizin artık hatalardan tamamen kurtulduğunu düşünüyorsanız Google Search Console yardımıyla bir form göndermeniz gerekmektedir. Form sonucunda Google botları sitenize tekrar gelerek sitenizi tarayacaktır. Fakat tarama işleminin yapılmış olması Sandbox’dan çıkacağınızın garantisini vermez. Çünkü Sandbox çıkılması en zor filtreleme türlerinden birisidir. Sitenin Sandbox’dan kurtulamadığı durumlarda sayfa yönlendirmesi kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Özetle Sandbox’dan kurtulmanın en garanti yolu, Sandbox’a girmenize neden olan hatalardan kurtulmak olacaktır.

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Google_Sandbox

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir