Google SEO Faydaları

Birçoğumuz çeşitli amaçlar için SEO çalışması yapmaktadır. Peki, bu SEO çalışmalarının tam olarak faydaları nelerdir? Bu yazımızda SEO faydalarına değineceğiz. Faydaları şu şekilde liste halinde sıralayabiliriz.

1) Perspektif

Hedef kitleniz bakımından anahtar kelimeler ya da bazı ifadeleri seçerken SEO, küresel ya da bölgesel olarak kullanıcıların sizi bulmasını sağlamaktadır. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının bulunmak isteyen işletmeler ve kuruluşlar için pek çok faydası bulunmaktadır. Günümüzde internetten arama yapıldığı fark edildiği takdirde bu çalışmaların önemi gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu nedenle hedeflemiş olduğunuz müşteriye SEO vasıtası ile ulaşabilirsiniz. SEO çalışmalarının ilk faydası bulunabilirlik düzeyinde gerçekleşmektedir.

2) Hedeflenen Ziyaret

SEO, hedeflenen anahtar kelimelerde ya da bazı ifadelerde sitenize ulaşan ziyaretçi sayısını arttırabilmektedir. Bu ziyaretçiler potansiyel müşteri adayıdır. Müşteri niteliğine sokmak sizin elinizde olmaktadır. Hedeflenen ziyareti arttıran en temel unsur SEO olmaktadır. Daha fazla ziyaret, daha fazla satış anlamına gelebilmektedir. Bu bakımdan SEO çalışmalarının birçok faydası bulunmaktadır.

3) Görünürlüğü Arttırmak

SEO sayesinde arama motorunda görünürlüğünüz artacaktır. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşma fırsatı elde edebilirsiniz. Ürünlerinizi daha fazla kişiye gösterebilir, ziyaret sayınızı bu şekilde arttırabilirsiniz. Bütün bu işlemlerin sonucunda satışlarınızın artması sürpriz olmayacaktır.

4) Yüksek Yatırım Getirisi

Başarılı bir SEO çalışması, yüksek yatırım getirisi sunmaktadır. Satış hacminiz bu şekilde artabilir ve kâr oranlarınızda bu doğrultuda artış gösterebilir. Esasında SEO çalışmaları yüksek yatırım getirisi sunarak çok çeşitli faydalar elde etmenizi sağlamaktadır. Bu nedenle SEO çalışmalarına ağırlık vermek isteyebilirsiniz.

5) Uzun Vadeli Konumlandırma

Bir internet sitesi SEO sayesinde bir konum elde ettiğinde, SEM çalışmalarına göre daha fazla süre o konumda kalır. SEO, SEM çalışmalarına göre daha ucuzdur ve kalıcıdır. Bu nedenle SEO çalışmaları tercih edilmektedir.

6) Uygun Maliyet

Bir sitenin bilinirliğini arttırmak maliyetli olabilmektedir. Çeşitli reklam stratejileri ile bu maliyetli işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak SEO, daha doğal, yapay olmayan bir şekilde, kalıcılık ve uygun maliyet sağlamaktadır. SEO sayesinde uygun maliyet ile internette varlığınızı görünür kılabilirsiniz. Bu da en az maliyet ile maksimum fayda sağlamanıza neden olacaktır.

7) Esneklik

SEO yardımı ile kendi seçmiş olduğunuz kitleye ulaşım sağlayabilirsiniz. Stratejilerinizi bu esnekliğe göre belirleyebilir, buna göre pozisyon alabilirsiniz. SEO çalışmaları, diğer çalışmalara göre daha fazla esneklik sağlamaktadır.

8) Diğer Faydalar

  • Müşterilerinizi hedeflemek için SEO en uygun araçlardan birisidir. Bu sayede daha iyi bir hedefleme yaparak yürüteceğiniz SEO çalışmalarından daha fazla verim alabilirsiniz.
  • Müşteriler ürününüzü internette arıyorken, bu esnada SEO yardımıyla ürünlerinizi rahat bir şekilde müşterilerinize gösterebilirsiniz. Bu, size müşteri çeşitliliği sağlayarak daha esnek hareket etmenize neden olacaktır.
  • Ürünlerinizin daha kolay bulunmasını sağlar. Bir satış işleminde müşterilerinize daha kolay bir şekilde ulaşabildiğinizi düşünün. SEO tam da bu iş için inanılmaz fırsatlar sunmaktadır. Üst sıralarda yer alarak daha kolay görünebilir olabilirsiniz. Bu şekilde satışlarınız ve kâr oranlarınız artış gösterecektir.
  • Üst sıralarda yer aldığınız, müşteriler tarafından gözlemlenince daha güvenilir olabilirsiniz. İlk sıralarda yer alan siteler daha güvenilir olmak ile beraber kullanıcılar tarafından da güvenilirlik algısı oluşmaktadır. Bu nedenle bu güvenilirliği iyi bir fırsata çevirebilirsiniz.
  • SEO çalışmalarının dijital pazarlamadaki yeri büyüktür. SEO çalışmaları sayesinde daha bilinir, görünür olabilirsiniz. Bu sayede satışlarınız artış gösterebilir. Tanınırlık düzeyine göre otoriter site konumuna bile yükselebilirsiniz.
  • Müşteri edinme maliyetlerini düşürür. Müşteri edinmek için reklam harcamalarınızı en aza indirir.

Kaynakça:

  1. https://www.projesoft.com.tr/seo-nedir-seonun-faydalari-nelerdir/
  2. https://www.crazyegg.com/blog/seo/benefits/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir