google tag manager

Dijital pazarlama yöntemlerinde dikkat edilmesi gereken temel nokta dönüşümdür. Web sitenizde ziyarette bulunan bir müşterilerden bazı işlemler yapmanızı beklemeniz çok doğaldır. Bu yüzden istediğiniz hareketlerin yapılabilmesi için doğru çalışmaları gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için doğru analiz araçlarını kullanarak birçok çalışmanızı değerlendirebilirsiniz. Google Analytics, Google Tag Manager gibi uygulamalar sizlere etkili kullanım sunacaktır.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları ya da sayfalarınızı bu tarz araçlar sayesinde kolayca ölçebilirsiniz. Ölçümleme yaptıktan sonra dönüşümleri de belirmeniz gerekir. Dönüşümleri en iyi şekilde belirlerken sizlere Google Tag Manager gibi uygulamalar yardımcı olacaktır. Böylece müşteri deneyimlerini kolayca şekillendirebilirsiniz. Ziyaretçilerinize istediğini verirseniz onlar da sizlere istediğinizi verecektir. Ancak bunun için analiz etmek ve planlı çalışmak gerekir.  Bakalım Google Tag Manager nedir, ne değildir, sizlere ne sağlar, kullanımı nasıl olur, nasıl kurulur?

Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager; web sitenizi ya da mobil uygulamanızı ziyaret eden kişilerin istediğiniz hedef davranışları gerçekleştirme durumunu anlamanıza yardımcı olan ücretsiz bir araçtır.

Web sitenizde ekleyeceğiniz scriptleri ve etiketleri tek bir merkezden yönetmenizi sağlayan uygulamadır. Etiket yöneticisi olarak da bilinen bu uygulamayla sitenizde yer alan tüm etiket ve kodları tek bir panel üzerinden ekleyebilir ve tetikleyeceğiniz zamana karar verebilirsiniz.

Bu uygulamayı sadece Google ürünlerinde kullanmazsınız. Sizlere custom html etiketleri ekleme gibi farklı işlevler de sağlar. Ayrıca web sitenizdeki etiketlerin karışık yapıda olmasının da önüne geçerek web sitenizin tüm etiketlerine hakim olabilirsiniz. Buradan geri dönüşümleri ölçerek yeniden pazarlama çalışmalarınızı hayata geçirebilirsiniz.  Şimdi gelin bu uygulamanın ne işe yaradığına bakalım.

Google Tag Manager Ne İşe Yarar?

Google Tag Manager uygulaması web sitenize birçok fayda sağlar. İşte etiket yöneticisi olarak da bilinen bu uygulama için sizlere sunulacak olan faydalardan bahsedelim;

 • Yazılım bilgisine sahip olmadan ya da bir yazılım uzmanıyla çalışmadan web sitenizdeki etiketleri yönetebilirsiniz.
 • Kolayca performans takibi yapabilirsiniz. Bunun için çok pratik bir ara yüz üzerinden karmaşık kodların içinde kaybolmadan gerekli düzenlemeleri hayata geçirebilirsiniz.
 • Gelişmiş önizleme özelliğine sahiptir. Web siteniz üzerinde yapılan bir değişikliği onaylamadan önce önizleme modu sayesinde test ederek ortaya çıkabilecek hataları en aza indirebilirsiniz. Böylece gerekli düzenlemeleri kolayca hayata geçirebilirsiniz.
 • 3. parti araçların web sitenize entegre edilmesini hazır etiketler yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hayata geçirdiğiniz tüm değişikliklerden sonra geçmişe yönelik kontroller yapabilirsiniz. Tüm kodlarınızı yöneterek gerekli düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.
 • Web siteniz için yeni kullanıcılar tanımlayabilirsiniz. Böylece bu hesaplar üzerinden eklediğiniz kullanıcılara yetki tanımlayabilirsiniz.  
 • GoogleAnalytics üstündeki tüm etkinlikleriniz, dönüşüm takipleriniz, metrikleriniz yönetilebilir.
 • Google ADS dönüşüm ve yeniden pazarlama etkinliklerinizi düzenleme şansınız vardır.
 • Facebook Pixel dönüşümlerinizi buradan tetikleyebilmenize imkan vardır.
 • Meta description gönderiminizi gerçekleştirebilir ve çerez tutma tarzında işlemleri yapabilirsiniz.

Google Tag Manager Nasıl Kullanılır?

Google Tag Manager uygulaması tek bir etiket ile yönetilmektedir. Yaptığınız etiketi web sitenizdeki tüm sayfalara eklersiniz. Sonrasında da üçüncü parti etiketler da dahil tüm etiketleri bu uygulamadaki hesabınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca bir hesap üzerinden birden fazla web sitesi ya da mobil uygulama içim etiket oluşturma şansınız vardır.

Bu aracı kullanırken öncelikle terimleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Şimdi sizlere Google Tag Manager kullanabilmeniz için tüm etiketler hakkında bilgi verelim. Etiketler sayesinde bu aracı nasıl kullanacağınızı da öğrenebilirsiniz. Google Tag Manager terimleri;

 • Tag( Etiket)

Bir sayfada yer alan tüm kod bloglarıdır. Bahsettiğimiz etiketler farklı amaçlarla kullanabileceğiniz yapıya sahiptir. Buradaki etiketler üzerinden web sitenizden başka bir yere bilgi gönderebilirsiniz. Mesela sitenizde yer alan etkinliklerin bilgilerini Google Analytics etiketi ve Google EDS Dönüşüm İzleme etiketi vererek Google’a gönderebilirsiniz.

 • Tetikleyici ( Trigger)

Bir etiketin çalışma yapısını belirleyebileceğiniz bölümdür. Yaptığınız etiketler bir tetikleyiciye sahip olmadan çalışmaya başlamaz.  Etiketleri çalıştırabilmek için en az bir tane tetikleyici oluşturmalısınız. Sayfa görüntüleme, öge görünürlüğü, form gönderme ya da tıklama gibi farklı tetikleyiciler oluşturabilirsiniz.

 • Değişken (Variable)

Google Tag Manager uygulamasına aktarmayı düşündüğünüz bilgilerin tamamını içerecek şekilde yapılandırılan nesnedir. Bunu yapmak için bazı etkinlikleri tanımlamanız gerekir.  Değişken hem tetikleyici hem de etiketlerde kullanılabilir. Web sitenizin ya da mobil uygulamanızın kod çalıştırıldığında doldurulan değerler için oluşturulan yer tutuculardır. Uygulama üzerinde tıklama, form, kaydırma, hata, geçmiş, cihaz ya da uygulama gibi web ya da mobil uygulamalar için farklı değişkenler vardır. Kullanıcı tanımlı değişkenler de oluşturabileceğinizi ifade edelim.

 • Klasörler (Folders)

Google Tag Manager üzerinde yer alan etiket, tetikleyici ve değişenleri gruplamanızı sağlar. Bu terimleri kolayca yönetebilmek için klasörler üzerinden bir düzenleme yapabilirsiniz. Böylece etiketlerinizi çok kolay şekilde yönetebilirsiniz.

 • Bölgeler (Zones)

Uygulama üzerinde yer alan belirli etiketlerin ve belirli alanların sadece yetki verilen kişiler tarafından yönetilmesini sağlar. Bölgeler ile istediğiniz kişilere web sitenizde belli metrikleri yönetme yetkisi verebilirsiniz.

 • Şablonlar ( Templates)

2019 yılında uygulamaya eklenmiş bir özelliktir. Teknik olarak kendinizi yeterli hissetmiyorsanız GTM uygulaması üzerinden şablonlar sayesinde kolayca aksiyon alabilirsiniz. Bu özellik sayesinde size özel sunulan şablonları inceleyebilirsiniz. Böylece ihtiyacınızı görecek ve size gerekli işlemleri yaptıracak şablonlarla çalışabilirsiniz.

 • Çalışma Alanı ( Workspace)

Google Tag Manager uygulaması üzerinden birden fazla kişinin farklı işleri yapması veya aynı kişinin birden fazla bağımsız işlerinin birbirinden etkilenmemesi adına oluşturulan ortamlardır.  Bir kurulum yaparken başka bir çalışma alanı oluşturabilir ve böylece farklı aksiyonları yönetebilirsiniz.

Çalışma alanı sayesinde ekibinizdeki kişiler ya da bir kişi Google’ın farklı işlerini birbirinden etkilenmeden kolayca yapabilir.  Standart GTM hesabınızda en çok iki ilave çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Ancak 360 versiyonu üzerinde sınırsız çalışma alanı ortaya koyabilirsiniz.

Google Tag Manager WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Tag Manager yazılım desteği olmadan web sitenizdeki tüm etiketleri yönetebilirsiniz. Ancak ilk kurulum aşamasında bir kurulum kodu için profesyonel destek almanız gerekmektedir. Yani sadece ilk kurulumda destek almanız yeterli olur. Bunun dışında GTM aracını kurmak çok basit bir işlemdir. İşte Google Tag Manager WordPress kurulumu yapma adımları;

 1. Tagmanager.google.com adresine erişim sağlayın. Sonrasında bir Gmail hesabı ile girin.  Sonrasında sağ üstte yer alan hesap oluşturma bölümüne tıklayın. Şirketiniz için kurulum aşamasında kullandığınız ve sürekli açık kalacak bir mail tercih etmelisiniz. GTM uygulaması üzerinden daha sonra da farklı kullanıcıları yönetici olarak atayabilirsiniz. Faal olarak kullandığınız mail adresini tercih edin.
 2. Karşınıza gelen ekranda hesap kurulumu, sonrasında ise kapsayıcı kurulumu yapmanız gerekir. Hesap adınızı istediğiniz gibi oluşturun. Şirket adı gibi açık ve anlaşılır bir isim tercih edebilirsiniz. Sonrasında ise ülke ve veri paylaşım izni seçimlerinizi yapın. Kapsayıcı kurulum bölümünde web sitenizin ya da mobil uygulamanızın adını yazın. Sonrasında hedef platformlar arasından sizlere uygun olanı seçerek oluşturma butonuna tıklayabilirsiniz.
 3. Önünüzdeki ekran üzerinden Google Etiket Yöneticisi Hizmet Şartları Sözleşmesi kabul edin. GTM kurulum kodları karşınıza gelecek. İlk alandaki kodu sitenizdeki ya da uygulamanızdaki <head>  bölümünde en üste  yapıştırın. İkinci kutuda yer alan kodu da  <body> etiketinden sonra yapıştırın. Burada site yöneticisi ya da yazılım ekibi size destek olacaktır.
 4. Kodları sorunsuz olarak girdiğinizde Tag Manager hesabınız oluşur. Sonrasında hesabınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. GTM kodunun çalışma durumunu anlamak için Tag Assistant eklentisini tarayıcınızdan kurabilirsiniz. Sonrasında gerekli kontrolleri yapabilirsiniz. Yeni etiket oluşturduğunuz anda Google Analytics ve Google ADS entegrasyonunu sağlayabilirsiniz.

Belirttiğimiz gibi Google Tag Manager uygulamasını kurma işleminiz çok kısa sürede tamamlanır. Ayrıca tek bir uygulama üzerinden birden fazla web sitesi ya da mobil uygulama için etiket yönetimi gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç 

Google Tag Manager dijital ortamda etiket yöneticisi olarak da bilinir. Web sitesinde yer alan kullanıcı davranışlarını yönlendirmede kullanılacak etiketler profesyonellik gerektirir. Bu uygulama sayesinde tüm etiketleri tek bir panel üzerinden yönetebilirsiniz.

 Google ADS ve Google Analytics gibi araçlar üzerinde yaptığınız tüm ölçüm metriklerini burada değerlendirerek yönetebilirsiniz.  Web sitenize eklediğiniz etiketlerin takibini yaparak kullanıcı deneyimlerini geliştirebilirsiniz.

Bu uygulama tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir araçtır. Ayrıca kısa süre içinde kurabilir ve yazılım bilgisine sahip olmadan web sitenizi yönetebilirsiniz. Bu uygulama web siteleriyle birlikte Android ya da İOS uygulamalarında da aynı işlevlerle çalışır. 

Kurulum yapmak için bir Gmail hesabınız olması yeterlidir. Sadece kurulum aşamasında kod ihtiyacında profesyonel destek alabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir