google da üst sıralama ücretsiz çıkma rehberi

Google’da web sitenizi ilk sıralara çıkarmak için profesyonel SEO uzmanı olmanız bir şart değil. SEO çalışmaları temelde ücretsiz olan çalışmalardır ancak bazı hizmetlerin firmalara ya da ajanslara farklı maliyetleri olduğu için hizmet bedeli alınır. Örnek vermek gerekirse bir siteyi Google’da üst sıralara çıkarmak için gerekli olan içerik üretimi ve optimizasyon günde bir kaç saat alabilir ve günde 2 saat ayrılması durumunda asgari ücretli bir çalışan maaşı ile hesapladığımız zaman bu maliyet aylık ortalama minimum 735 TL’e mal olacaktır.

Google’da üst sıralara çıkmak için gerekenler

 • İçerik yazılması ( web sitesine eklenecek içerikler, tanıtım yazıları v.b)

Google’da üst sıralara çıkmanın birinci şartı kaliteli bir içeriğe sahip olmaktır. Kaliteli içerik sadece başlıkta ve metin içerisinde anahtar kelime geçirmek değildir. Sitenizi ziyaret eden insanların ( sosyal medyadan, reklamlardan veya organik trafikten ) sitenizde zaman geçirmesi gerekir. Kaliteli içerik sitenizi ziyaret eden insanların sizinle iletişime geçmesini ve müşteriye çevirmenizde en önemli silahlardan biridir.

Google’da birinci sayfada olup sitenize 100 kişi girip 1 kişi yazacağına, kaliteli bir içerikle 30 kişiden 4’ünün sizinle iletişim kurması ticari olarak daha mantıklı olacaktır.

 • Yazılımın optimize edilmesi ( sitenin hızlandırılması, ssl v.b)

Google’da ilk sayfada çıkmak istiyorsanız web sitenizin güvenli ve hızlı olması mecburidir. SSL sertifikanız yoksa hemen web sitenizi yapan firma ya da kişiyle iletişime geçmeli ve SSL sertifikası almalısınız. Site hızı da SSL sertifikası kadar önemlidir, Google Page Speed‘e web sitenizin ana sayfasını ya da diğer sayfalardan birinin url adresini yapıştırıp site hızını ölçebilirsiniz. Eğer 3 saniyeden fazla bir süre çıkacak olursa site hızınızdan dolayı sıralamanızın düşebileceğini unutmayın.

 • Backlink çalışmaları ( satın alabilir ya da çevrenizi, bilinirliğinizi kullanabilirsiniz)

Google aramalarında çıkmak istiyorsanız web sitenizin yeteri miktarda backlinki olmalıdır. ( ne kadar çok olursa o kadar iyi mantığı ile hareket edilmemesi gerekir ) Backlinkler bir siteyi Google’da üst sıralara çıkarmak için kaldıraç görevi görebileceği gibi spam niteliğindeki linkler aramalarda sitenizi daha da aşağılara itebilir.

 • Sosyal medya çalışmaları ( kendiniz yönetebilir ya da ajanslarla çalışabilirsiniz)

Google’ın kendisinin de belirtiği gibi bir siteyi üst sıralara çıkarmak için sosyal medyada paylaşım yapmanız ve takipçi toplamanız gerekmektedir.

 • İçeriklerin optimize edilmesi ( bilgisayar başına oturup zaman harcamanız ya da bir uzmandan destek almanız gerekir)

Google’da öne çıkmak için yapabilecekleriniz sadece üst sıralara çıkmakla kalmamalı aynı zamanda google da en üstte çıkan sitelerden daha ilgi çekici başlık ve açıklamaların olması gerekir. Örnek vermek gerekirse ” Google SEO Ücretleri” ya da “Google’da Garantili SEO Hizmeti Ücretleri” nin tıklanma oranlarında bir farklılık olacaktır, bunu kendi lehinize çevirmek için rakiplerine bakmanız gerekir.

 • Görsellerin düzenlenmesi ( ücretsiz yazılımları kullanabilir ya da ajansla çalışabilirsiniz)

Google aramalarında üstte çıkmak için yapabileceğiniz bir diğer çalışma da web sitenizde işinizle ilgili görseller paylaşmanız, videolar çekip eklemeniz. Böylelikle insanlar işinizi nasıl yaptığınızı merak eder ve sitenizde zaman geçirir. Diğer avantajı da insanların size olan güvenini arttırır.

Bunlar bir web sitesinin Google’da trafik elde etmesi için gereken temek ve mecburi çalışmalardır. Bunların herhangi birini ya da tamamını dışardan hizmet olarak alabilir ya da maliyetleri kısmak için belirli bir kısmını kendiniz yapabilirsiniz.

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin Ne Yapmalı ?

S.S.S

Google da üst sıralara çıkmak neden önemlidir ?

Google’da üst sıralara çıkmak internet sitenizin başta kurumsal iletişim açısından güçlü görünerek ziyaretçilerde güvenilir bir algı yaratmasını sağlar. Bunun yanında açıklanan son verilere göre reklam gibi çalışmalardansa SEO ile üst sıralarda yer almak reklamlara oranla ziyaretçi sayısını 3 ila 4 kat daha fazla arttırıyor.

Google'da üst sıralara çıkma uzmanı ile neden çalışmalıyım ?

Google’da üst sıralara çıkma uzmanı ile çalışmak bir SEO uzmanı ile işbirliği anlamına gelmektedir. Search engine optimization hizmeti internet sitenizi doğal bir akıştan koparmadan uygun parametreler ve alt hizmetler aracılığıyla üst sıralarda yer almasını sağlar. Daha fazla trafik, doğal akış ve Google destekli bir dijital pazarlama hizmeti olduğu için öncelikli tercih sebebi olmalıdır.

Google'da ilk sırada çıkmak nelere bağlıdır ?

Google’da üst sıralara çıkmak kapsamlı bir internet sitesi revizasyonu ile mümkündür. SEO olarak adlandırılan ve birçok alt hizmet kalemine sahip yöntemde, içerik düzenleme, backlink çalışması, linkleme gibi uzmanlık gerektiren birçok alt çalışmayı uygun parametlerle düzenlemek gerekir.

Google ilk sayfada çıkmak için ne yapılması gerekir ?

Google’da ilk sayfada çıkmak için doğru site analizi ve sektör araştırması sonucunda marka güçlü yanları ön plana çıkarılır. En etkili yanlar ve alanlar baz alınarak SEO alt hizmetlerine yedirilir. Bu sayede internet siteniz doğal bir trafik akışı kazanır.

Fiyatlar neleri içerir ?

Google’da üst sıralara çıkmak için SEO hizmeti almanız gerekir. Profesyonel SEO hizmeti ajans ve SEO uzmanları tarafından verilir ve kişi uzmanlığı, sektör ve internet site hacmine göre değişkenlik göstermesinin yanında portföy yönetimi, içerik yönetimi, backlink çalışması, görsel yönetimi, linkleme faaliyetleri gibi SEO hizmetlerini kapsamaktadır.

Google’da ilk sayfada yer almak ne kadar sürer ?

Google’da ilk sayfada yer almak için öncelikli olarak profesyonel SEO uzmanından hizmet almanız gereklidir. İnternet sitenizin mevcut durumu, sektör hacmi ve talepler kapsamında değişkenlik göstermekle birlikte SEO etkileri ilk olarak küçük bazda 3 ayda, gözle görülür şekilde 6 ay içerisinde ve tam verim 1 senede alınmaktadır. Süreklilik içinse devamlı yapılması gereken bir çalışmadır.

 

8 cevaplar
 1. Aydın
  Aydın says:

  Merhaba hocam, biz halı yıkama sitesi kurduk içerik falan kendimiz yazdık. Çevredeki insanların web sitesi falan yok, backlink altık forumlardan 100 150 liralık ama üst sıralara falan çıkmadı. Yanlış yerden mi aldık, üst sıralara çıkmak için backlinke kaç para vermemiz lazım ?

  Cevapla
  • Ömer Yoluk
   Ömer Yoluk says:

   Merhaba, önemli olan verdiğiniz para değil aldığınız backlinkin kalitesidir. Kaliteden kastım diğer siteler kaç kişi giriyor ve işinizle ne kadar alakalı. Önerim; malzeme aldığınız yerlerden rica edin referans olarak sizi ekleyip link versinler.

   Cevapla
 2. Mehmet
  Mehmet says:

  Hocam merhaba, bizim cam balkon dükkanımız var işler iyi allaha şükür ama millete müşteri sitelerinden geliyor bize daha çok çevreden, eski yaptığımız işlerden geliyor. Bu işin ücreti ne kadar, backlink, içerik falan yaş olmuş 46 bu işler bizden geçti.

  Cevapla
  • Ömer Yoluk
   Ömer Yoluk says:

   Mehmet Bey Merhaba, cam balkon için Albert Genau gibi bir rakibiniz var, lokal oynamak daha mantıklı olacak Mecidiyeköy Cam Balkon gibi anahtar kelimelere oynayabiliriz. Mailinize gerekli bilgileri attım.

   Cevapla
 3. Mustafa
  Mustafa says:

  Hocam selam, anlatmışsın ancak google ön sıralara çıkmak için parası olan backlink alıyor içerik yazdırıyor. Biz siteyi açtık müşteri hiç gelmiyor, eldekini yatırıyoruz var mı bize önerin ?

  Cevapla
 4. Olcay
  Olcay says:

  Ömer Bey Merhaba, googleda ilk sayfada çıkmak istiyoruz backlinke falan çok para verdik, bir sürü seo paketi aldık bazı kelimelerde ilk sıralarda çıkıyoruz ama koltuk temizleme istanbul kelimesinde ikinci sayfada kaldık oynamıyor pek. Nasıl yardımcı olursunuz ?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir