google arama

Google, arama motorları içerisinde en büyük pazar payına sahip, en fazla kullanılan, en çok tercih edilen bir arama motorudur. İnternette arama işlemlerinin Google platformunda yapılması, Google’da arama şeklinde ifade edilmektedir. Bir diğer ifade ile kullanıcıların Google’a girerek ilgili anahtar kelimeyi yazdıktan sonra, Google’ın kayıtlı büyük veri tabanı arasından alakaya göre sonuçları sıralı bir şekilde ekrana getirmesidir.

Bütün siteler belli anahtar kelime gruplarında ve Google arama motorunda üst sıralara çıkmayı hedeflemektedir. Bu sayede sitelerinin görünürlüğü artacak, sitelerine daha fazla ziyaretçi çekebileceklerdir. Google çok sayıda web sitesini tarar ve bu web sitelerini alaka düzeyine göre kullanıcılara liste halinde sıralar.

Google Araması Nasıl Çalışır?

Google araması, Google algoritmalarının neticesinde ortaya çıkartılmaktadır. Dikkat ediniz, algoritma tek bir algoritma değildir. Bir dizi algoritmanın birleşimini temsil etmektedir. Algoritmalar net olarak Google tarafından açıklanmamıştır. Açıklanan bazı algoritma ifadeleri şu şekildedir; içeriklerin güncel olması, içerik yayınlayıcı sitelerin page rank – alexa – ziyaretçi trafiği değerleri, anahtar kelime terimlerine yönelik eşleşmeler, en alakalı sonuçlar. Google aramasına yazdığınız kelime ya da kelimeler yukarıda anılan filtrelere sahip algoritmalardan süzüldükten sonra yine konum, dil gibi ek ifadelere yer verilecek şekilde karşınıza çıkartılmaktadır. Görüntülenecek arama sonuçları sırasında kullanılan algoritma parametrelerinden biri de listelenecek sitelerin birden fazla tarayıcıda kullanılabilir olması, birden fazla cihaz seçeneğinde kolay görüntülenebilir olması gibi terimleri barındırmaktadır. Google araması, Google botlarının milyarlarca siteyi taramasıyla görüntülenir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir