Google, dünyada en çok kullanılan arama motorudur. Türkiye’de de arama motoru piyasasının büyük bölümü Google tarafından yürütülmektedir. Bu yüzden firmalar Google arama sonuçlarında ön sıralara çıkmak ve daha fazla görünür olabilmek için optimizasyon çalışmaları yürütürler. Firmanızın arama motorlarında daha fazla ön plana çıkması için Google’ın koyduğu kurallara uymanız gerekmektedir.

Google tarafından belli sıralama kriterleri uygulanmaktadır. SEO danışmanınız sizlere Google’da üst sıralara çıkmak için verdiği hizmete yönelik bir bedel alır. Ancak her projede Google’da üst sıralara çıkmak aynı ücrete tabi değildir. Belli dinamikler Google’da üst sıralara çıkma ücretini değiştirmektedir.

Google web sitelerinde onlarca kritere göre sıralama yapmaktadır. Bu sıralama kriterlerinden bazıları çok daha önemliyken bazılarının etki oranı daha düşüktür. Google’da üst sıralara çıkma ücreti birçok değişkene göre belirlenmektedir. İşte ücretin neden değişiklik gösterdiği konusunda sizlere bilgi verelim;

  • Web Sitenizin Cezalarına Bakılır

Google bazı web sitelerine belirlediği kurallara uymadıkları için ceza verirler. Cezalı olan web siteleri arama sonuçlarında daha geriye düşecektir. Ancak bir web sitesinin ceza alması her zaman geri sıralarda kalacağını göstermez. Web sitenizin Google’da üst sıralara çıkması için öncelikle cezalardan kurtulmanız gerekmektedir.

Google tarafından cezalandırılan siteler üs sıralara çıkmak için daha fazla mesai harcamalıdır. Bu yüzden de öncelikle SEO danışmanınız web sitenizin cezası olup olmadığına bakar. Ceza almayan web sitelerinde hedeflere ulaşmak çok daha kolaydır.

  • Anahtar Kelimenizin Rekabet Oranı Belirlenir

Google’ı kullanan kişiler bir bilgiye ulaşmak için arama kutucuğuna belli bir anahtar kelime yazarlar. Bu anahtar kelime gruplarını dikkate alarak SEO çalışması yürüten web siteleri sıralamalarda ön plana çıkar. Ancak her anahtar kelime grubunun rekabet oranı aynı değildir. Bazı anahtar kelimelerin aranma hacmi yüksek ve rekabet oranı da daha zordur.

Rakiplerinizin de yoğun olarak eğildiği anahtar kelime gruplarında ön plana çıkmak için daha fazla çalışma yapmanız gerekir. Google’da bu kelimelerde üst sıralara çıkmanız çok daha maliyetli olacaktır.

  • Sektörünüzün Durumu Dikkate Alınır

Sektörünüzdeki Google’a yönelik çalışmalar da dikkate alınır. Rekabet oranı yüksek bir sektörde yapılacak SEO çalışmaları da fiyatları etkileyecektir.  Bu yüzden çalışmalara başlamadan önce sektörünüzün rekabet ortamı SEO danışmanınız tarafından detaylı olarak incelenir.

  • Rakiplerinizin Çalışmaları Belirleyicidir

Rakipleriniz de sizler Google’da üst sıralara yönelik çalışmalar yaparken boş durmaz. Rakipleriniz de ne kadar kaliteli SEO çalışmaları yaparsa sizin de işiniz o derece zorlaşır. Bu yüzden rakiplerinizin yaptığı çalışmalar analiz edilir. Rakipleriniz de zorlu işler yapıyorlarsa sizin yapmanız gereken yatırım daha fazla olmalıdır.

  • Hedeflerinizin Zorluk Derecesi Önemlidir

Google’da üst sıralara çıkmak istiyorsanız hangi nitelikte bir çalışma yaptırmak istediğinizi belirlemelisiniz. Burada da global ya da yerel bir çalışma şekli devreye girer. Global ya da ulusal olarak yürütülen SEO çalışmalarında daha yüksek maliyetler söz konusudur. Ancak bölgesel yani local olarak arama motoru optimizasyonlarında süreç daha kolay olur. Bu yüzden bölgesel hedefleriniz için ücretler çok daha uygun olacaktır.

  • Projenin Süresini Oluşturun

Google’da üst sıralara çıkabilmek için çalışmanın başında SEO danışmanınız bir proje oluşturur. Bu projede sizlere çalışma için ortalama bir süre hedefi koyar. Bu süre de fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Yukarıda belirttiğimiz tüm detaylar ne kadar zorlu olursa Google’da üst sıralara çıkma süreniz de o oranda artacaktır. Bu yüzden Google’da üst sıralara çıkma ücretlerinde proje süresi önemli bir belirleyicidir.

  • Reklam Politikanızı Çizin

SEO çalışmalarında temel amaç web sitesine doğal olarak trafik çekmektir. Bu yüzden Google’da üst sıralara çıkmanızı sağlayacak detaylardan biri de web sitenize gelen kişi sayısına bağlıdır.  Web sitenize daha fazla kişi çekmek için dijital reklam politikası da oluşturmalısınız. Dijital reklamlar sayesinde web sitenize ziyaretçi çekerek üst sıralara çıkabilirsiniz. Reklamlarınızın bütçesi de Google’da üst sıralara çıkma ücretlerini etkiler.

  • Paylaşım Takviminizi Yapın

Web sitenizin Google’da daha fazla görünür olması için düzenli olarak içerik girişi yapılmalıdır. Bunun için de web sayfalarınızı oluşturmaya yönelik içerik yazarlarından destek alırsınız. Web sitenizde daha fazla içerik paylaşabilmek için paylaşım takvimi yapın. Bu takvim ne kadar yoğun olursa Google’da üst sıralara çıkmanız daha kolaylaşır. Ancak buna paralel olarak Google’da üst sıralara çıkma ücretleriniz de artar.

  • Backlink Kalitenizi Analiz Edin

Google’da üst sıralara çıkmak için site içinde yapacağınız çalışmalara ek olarak web sitenizin dışında da güçlü backlinkler oluşturmalısınız. Web siteniz için kaliteli backlinkler alarak daha etkili bir ziyaretçi akışı sağlayabilirsiniz. Bu yüzden de önce backlink kalitenizi analiz edin.

Son Söz

Yukarıda belirttiğimiz tüm detaylar web sitenizi Google’da üst sıralara çıkarma ücretinde belirleyicidir. Ücretleri belirleyen en önemli detay ise analizdir. Analiz sonuçlarınız bütçenizi  belirler. Bu yüzden süreç başında hedeflediğiniz sıra için SEO uzmanınızın detaylı analizler yapmasına izin verin.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir