Bir web sitesi açtıysanız ve web sitenize yoğun olarak ziyaretçi çekmek istiyorsanız arama motorlarında üst sıralarda olmalısınız. Özellikle de arama motorları arasında ilk günden itibaren lider marka olan Google’da üst sıralara çıkmanız gerekir. Google’da üst sıralara çıkmak için Google tarafından koyulan kurallara uymanız gerekmektedir.

Google web sitelerini sıralamak için belli kriterler getirmiştir. Bu kurallara uyan web sitelerini üst sıralara çıkarırken, uymayan siteleri geri plana atar ya da hiç sıralamaya almaz. Bugüne kadar hep Google üzerinde nasıl üst sıralara çıkabileceğiniz anlatıldı. Ancak web sitelerin Google’da üst sıralara çıkmak için neler yapmaması gerektiğini de bilmeleri gerekir.

Bu yazımızda sizlere Google’da üst sıralara çıkabilmek için neler yapmamanız gerektiğini anlatacağız. Bu bahsettiğimiz detaylara uyduğunuzda Google’da kolayca üst sıralara çıkabilirsiniz. Bazı yöntemler kısa süre içinde etkili bir şekilde yükselmenize yol açar. Ancak uzun vadede bu yöntemler sizleri geri plana atar. Bu yüzden istenmeyen detaylara dikkat etmeniz önemlidir. Bu durumda kısa sürede üst sıralara çıksanız da sıralamanızı koruyamazsınız. Google’da üst sıralara çıkmak ve sıralamanızı koruyabilmek için aşağıda belirttiğimiz çalışmalardan uzak durmalısınız;

  • Web Sitenizin Ceza Almasına Engel Olun

Web sitenizin Google’da üst sıralara çıkabilmesi için ceza almaması gerekir. Google siteleri istemediği faaliyetleri yürüttüğünde cezalandırır. Kopya içerik, istenmeyen çalışmalar ve onaylanmayan işlemler ceza almanıza yol açar. Bu durum da spam almanıza yol açar. Spama giren siteler arama sonuçlarında son sayfaya gönderilir.  Bu yüzden web sitenizin geri plana düşmemesi için ceza almasına engel olmalısınız.

  • Link Çöplüğü Olan Sitelerden Backlink Almayın

Google’da üst sıralara çıkabilmek için en etkili SEO stratejilerinden biri backlink almaktır. Ancak bu süreci doğru yürütmek çok önemlidir. Bazı web siteleri çok sayıda backlink almaktadır. Bu siteler link çöplüğüne döndüğü anda bağlantı verdiği tüm siteleri olumsuz etkiler. 

Bunun yanında web sitenize doğru sayıda backlink almalısınız. Çok sayıda link gelişi olursa bu durum da Google tarafından olumsuz şekilde nitelendirilir. Ayrıca kaliteli backlinkler almalısınız. Çünkü size daha fazla ziyaretçi sağlayacak bir web sitesi arama değerlerinde sizden daha iyi olmalıdır. Sizden geri planda olan web siteleri size fayda sağlamaz.

  • Kopya İçeriklere Web Sitenizde Yer Vermeyin

Google tarafından en dikkat edilen detaylardan biri kopya içeriklerdir. Yani web sitenizde yer alan bir içerik başka bir siteye sizden daha önce eklendiyse bu sizin içeriğinizi kopyaya çıkaracaktır. İçeriklerinizi oluşturduktan sonra özgünlük test araçları kullanarak web sitenize ekleyeceğiniz içeriğin %100 özgün olduğunu teyit edin. Ayrıca web sitenizde yer alan tüm içeriklerin düzenli olarak özgünlük testini yapın. Özgün olmayan içeriklerinizde hemen gerekli düzenlemeleri yapın. Bununla birlikte web sitenizdeki mevcut içerikleri geliştirebilirsiniz.

  • İçeriklerinizde Aşırı Anahtar Kelime Kullanımından Kaçının

Bazı web siteleri daha kolay yükselmek ve daha fazla anahtar kelimede sıralama elde edebilmek için içeriklerde çok aşırı anahtar kelimeler kullanırlar. Öyle ki bazı içerikler sadece anahtar kelime barındıran karmaşık bir hale gelir. Aşırı anahtar kelime kullanımı yazıdaki anlam bütünlüğünü bozar. Ayrıca bu tarz davranışlar içeriklerinizin kalitesini de düşürecektir. Bu yüzden anahtar kelimeleri yeterli sayıda ve homojen şekilde dağıtarak içeriklerinizde kullanın.

  • SEO Çalışmalarını Dönemlik Olarak Görmeyin

SEO konusunda yatırım yapmak istemeyen ya da belli bir dönem SEO çalışması desteği alarak hedeflerine ulaşan firmaların yaptıkları en büyük hatalardan biri de bu çalışmaları gereksiz olarak görmeleridir. Unutmayın her SEO çalışması kendi içinde bir projedir. Ancak bu süreç dinamiktir. Rakipleriniz yerinde durmayacak, sizler bıraktığınız anda öne geçmek için uğraşacaklar. Bu yüzden SEO çalışmalarınızı dönemlik olarak görmekten vazgeçin. SEO’ya daimi bir süreç olarak bakın. SEO çalışmaları daimi olur, sadece hedefleriniz ve yapmanız gereken adımlar değişir.

  • Black Hat SEO Çalışmalarından Uzak Durun

Web siteleri Google’da üst sıralara çıkabilmek için bazı çalışmalar yürütürler. Bu çalışmalarda en büyük yanlışlar arasında kısa yoldan sıralama elde edecek yöntemleri kullanma yer alır. Ülkemizde kullanılan Black Hat SEO denilen uygulamalar arama motoru dünyasında kabul edilmeyen ve onaylanmayan davranışlardır. Etik olmayan bu davranışlar web sitenizi kısa süre içinde üst sıralara çıkarabilir.

Kısa sürede sonuç verdiği için Black Hat SEO çalışmaları web sitesi sahiplerinin ilgisini çekmektedir. Ancak web sitenize bir ofis olarak bakın. Elektrik ve suyu kaçak kullanırsanız cezasını alırsınız. Google’da bu tekniklere başvuran siteleri cezasız bırakmaz. Bu çalışmalar uzun vadede sıralama kaybı yaşamanıza ve Google üzerinde geri plana düşmenize yol açar.

  • Acemi SEO Uzmanlarıyla İş Ortaklığı Kurmayın

SEO aleminde en çok yapılan hataların başında kötü iş ortakları gelir. Google’da üst sıralara çıkmak için SEO danışmanlarından destek almanız doğru olacaktır. Ancak işini profesyonel yapmayan ve bu alanda kendini geliştiremeyen kişilerle iş ortaklığı kurmaktan kaçının. Google’da üst sıralara yükselmek isterken deneyimsiz kişiler sıralama kaybı yaşamanıza yol açabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir