Google’da üst sıralara çıkmak her web sitesi için ana amaçlardan biridir. Çünkü kişiler ve kurumlar daha fazla kişiye ulaşabilmek için web sitesi oluşturarak dijital dünyaya adım atarlar. Web dünyasında sitenize ziyaretçi çekebilmek için kullanabileceğiniz ücretsiz ve en etkili yol ise arama motorlarıdır.

Arama motoru piyasasının tamamına yakını hem ülkemizde hem de dünyada Google’ın elindedir. Bu yüzden web siteleri Google tarafından yapılan sıralama kurallarına uygun olarak hareket ederler. Google düzenli olarak sıralama kriterleri hakkında duyurular yayınlar.  Bu duyurulara göre web siteleri gerekli çalışmalarını hayata geçirerek Google sonuç sayfalarında üst sıralara çıkmaya çalışır.

Google’da üst sıralara çıkmak için yapmanız gereken çalışmaların başında sıralama kriterlerine uygun hareket etmek gelir. Ancak düzenli olarak yapılan küçük ya da büyük algoritma güncellemeleriyle Google taşları yerinden oynatabilir. Yani şu an web sitenize yüksek bir sıralama getiren bir uygulama bir süre sonra web sitenizi geri plana düşürebilir. 

Bunun için de web sitenizi üst sıralara çıkarmaya yönelik adımları atarken Google algoritmalarını doğru takip etmeniz gerekir. Bu algoritma değişikliklerini takip ederek doğru şekilde yorumladığınızda Google’da üst sıralara çıkabilirsiniz. Bizler yine de Google’da sizi üst sıralara çıkacak en temel çalışmalar konusunda bilgiler verelim;

 • Web  Sitenizdeki SEO Hatalarını Giderin

Google’da üst sıralara çıkabilmek için öncelikle web sitenizde Google tarafından istenmeyen tüm detayları belirleyerek gidermelisiniz. Google istemediği özellikler barındıran siteleri geri plana atar. Özellikle başlık, açıklama, etiketler ve daha birçok detay web sitenizin sıralamasına doğrudan ve dolaylı olarak etki eder. Bu yüzden öncelikle web sitenizi çeşitli şekillerde analiz ederek SEO’ya yönelik tüm hataları ortadan kaldırın.

 • Web Sitenizin Hızını Yükseltin

Web sitesi hızı her zaman Google tarafından dikkate alınan bir durumdur. Çünkü Google kullanıcı deneyimlerine önem verir. Yapılan araştırmalar da sitenizi ziyaret eden kişilerin 3 saniyeden daha uzun sürede açılan web sitelerinden hemen çıktıklarını göstermektedir. Bu yüzden de web sitenizin hızını çeşitli araçlarla analiz edin. Web sitenizin hızını yükseltecek görsel ve multimedya optimizasyonu gerçekleştirerek ve web sitenizin hızını arttıracak araçları kullanarak üst sıralara çıkabilirsiniz.

 • Responsive Tasarımı Oluşturun

İnternet kullanıcılarının önemli bir bölümü internette mobil cihazları üzerinden gerçekleştirir. 2015 yılında Google tarafından yapılan büyük algoritma güncellemesinden sonra mobil uyumluluk önemli bir sıralama kriteri haline geldi. Arama sonuçlarında mobil uyumlu web siteleri daha ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden mutlaka sizler de web sitenizin responsive tasarımını tamamlayarak arama motorlarında üst sıralara çıkartabilirsiniz.

 • Kaliteli ve Özgün İçerikleri Düzenli Olarak Paylaşın

Web sitenizi ön plana çıkarmak için sürekli güncel olmalısınız. Web sitenizi güncel hale getirecek adımlardan biri de düzenli olarak içerik paylaşımı yapmaktır. Web siteniz için kaliteli ve özgün içerikler oluşturun. Oluşturduğunuz içerikleri düzenli olarak web sitenizde paylaşın. Böylece web sitenize arama motoru botlarını düzenli olarak gönderebilirsiniz. Siteniz sıralama sonuçlarına girerek düzenli paylaşımlarla hızlıca yükselir. Ayrıca mevcut içeriklerinizi düzenli olarak geliştirerek de daha ön sıralara çıkabilirsiniz.

 • Kullanıcı Dostu Web Sitesi Tasarlayın

Google tarafından sıralama kriterlerinde en önemli detay kullanıcı davranışlarıdır. Web sitenizde gezinen ve daha uzun süre vakit geçiren, istediğiniz aksiyonu yerine getiren kullanıcıları Google çok önemli bir veri olarak kaydeder. Bu yüzden web sitenizdeki tüm çalışmaları kullanıcı deneyimini geliştirecek şekilde hayata geçirin. Böylece hemen çıkma oranını lehinize çevirerek arama sonuçlarında yükselebilirsiniz.

 • Güçlü Backlinkler Edinin

Google’da üst sıralara çıkmak için diğer sitelerden yararlanmanız da çok önemlidir. Sitenizin içinde yaptığınız çalışmalardan sonra arama motoru sonuç sayfalarında da yükselmek için başka sitelerden bağlantı alarak da ziyaretçi çekebilirsiniz. Bunu sağlamak için tanıtım yazıları, basın bültenleri gibi birçok çalışmayı gerçekleştirerek web siteniz için güçlü backlinkler edinin. Ayrıca web sitenizin mevcut backlinklerini de kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Olumsuz olan bağlantılarla hemen bağınızı kopartın.

 • Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

SEO çalışmalarında temel amaç web sitesine daha fazla trafik çekmek olduğu için sosyal medyanın gücünden de yararlanabilirsiniz. Birçok sosyal medya platformlarında yer alarak buradan takipçi kitlesi edinin. Sonrasında profesyonel sosyal medya kullanımı sayesinde web sitenize bu insanları çekin ve markanıza daha fazla ziyaretçi sağlayın. Sosyal medyayla SEO çalışmalarınız desteklenirse Google sıralamanız kısa süre içinde yükselecektir.

 • Etkili Reklam Stratejisi Oluşturun

Google sonuçlarında daha üst sıralara çıkabilmek için reklam stratejilerinizi doğru şekilde oluşturmalısınız. Bunun için de tek yapmanız gereken dijital reklam kanalları üzerinden trafik çekebileceğiniz bir politika belirlemelisiniz. Reklam stratejinizi doğru oturtursanız çok düşük bütçelerle etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Reklam stratejisi için SEO danışmanınız sizlere yardımcı olacaktır.

 • Analiz Sonuçlarınızı Dikkate Alın

Arama motorlarına yönelik yaptığınız optimizasyon çalışmalarınızı kolayca analiz edebilirsiniz. Google’a yönelik yaptığınız tüm çalışmalar için analizler yapın. Yaptığını analizlere göre yeni çalışmalarınızı planlayın. Gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmalarından ya çıkarak her zaman daha etkili stratejiler oluşturabilirsiniz. Analizler için profesyonel araçlar kullanılmalı ve bu araçların verdiği öneriler dikkate alınmalıdır.

 • Rakiplerinizin Çalışmalarını İzleyin

Google’da üst sıralar için rekabet ettiğiniz rakiplerinizin çalışmaları da önemlidir. Firmalar rakiplerinin çalışmalarını da dikkate alarak daha detaylı bir çalışma planı oluşturmalıdır. Rakip analizleriniz için profesyonel araçları kullanarak kolayca rakiplerinizi hangi anahtar kelimelerde öne çıktığını ve ne tür değerlere sahip olduğunu görebilirsiniz. Rakiplerinizin önüne geçmek için daha etkili çalışmalar planlamanız gerekmektedir.

 • Anahtar Kelime Analizine Önem Verin

Google’da üst sıralara çıkabilmek için öncelikle anahtar kelimeleri doğru seçmelisiniz. Çünkü firmalar ön plana çıkabilmek için belli anahtar kelimelerde rakiplerini geçmelidir. Kullanıcılar bu anahtar kelimeler üzerinden arama yaparlar. Doğru anahtar kelimeleri seçerek, semantik anahtar kelimeler belirleyerek ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerden yola çıkarak Google’da daha kolay sıralama elde edebilirsiniz. Ayrıca aranma hacmi yüksek ve rekabet ortamı düşük anahtar kelimeleri tercih edebilirsiniz.

 • Profesyonel Destek Alın

Google’da yükselebilmek için Google’ı iyi tanımak gerekir. Bunun için de sektörünüzü, Google’ı ve rakiplerinizi profesyonel şekilde takip edebilecek, kaliteli analizler ve optimizasyon çalışmaları yapabilecek bir uzmandan destek almalısınız. Google’da üst sıralara çıkmanın en önemli yolu profesyonel bir SEO danışmanı ile çalışarak yukarıda belirttiğimiz tüm adımlar için destek almaktır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir