Google’da üst sıralara çıkmak her web sitesinin amacıdır. Her web sitesi ilk sayfada yer almak ve daha çok ziyaretçi çekmek için uğraşır. Çünkü web sitelerine daha fazla insan çekebilmenin en etkili yollarından biri de Google’dır. Gün içinde internet kullanıcıları Google üzerinde on binlerce arama yaparlar.

Yapılan araştırmalar arama sonuçlarında ilk üç sayfada yer alan web sitelerinin tercih edilme oranının %90 civarında olduğunu ortaya koymaktadır. Bu oran sayfa sayısı düştükçe de azalmaktadır. Bu yüzden web siteniz için belirlediğiniz anahtar kelimelerde ön sıralarda yer almak için kartları Google’ın istediği gibi oynamalısınız. Bunun için de Google’ı tanıyan ve takip eden bir kişiden destek almalısınız.

Google’ın sıralama kriterleri getirmesi ve “Arama Motoru Optimizasyonu” yani SEO terimi yaygınlaştıktan sonra web siteleri hızla bu alanda yapılanmaya gittiler. Ancak bir firma ya da kişisel web sitesi sahibinin amaçlarına ulaşmak için tek başına yaptığı işlemler yetersiz kalabilir. Web sitenizi Google’da üst sıralara çıkarmak için bir SEO uzmanından yardım almalısınız.

Birçok web sitesi sahibi Google’da üst sıralara çıkmak için kendi çabalarının yeterli olacağını düşünür. Ancak yapılan bir araştırma önemli sektörlerde üst sıralarda olan web sitelerinin önemli bir bölümünün SEO uzmanından destek aldığını ortaya koymaktadır. Şimdi Google’da üst sıralara çıkmak için bir SEO uzmanıyla çalışmanın gerekliliklerini sizlere anlatalım;

  • SEO Uzmanı Profesyonel Analiz Araçlarını Kullanır

Google’da üst sıralara çıkmak için verileri takip etmeniz ve buna göre planlamalar yaparak uygulamanız yeterlidir. SEO sürecinde anahtar kelime, sitenin SEO’ya uygunluğu, kaliteli içerik, rakip analizi, hedef kitle analizi gibi birçok konuda web sitenizin performansını ölçmeniz gerekir. Web sitenizin performansını ölçebilmek için de en etkili yöntemlerden biri SEO uzmanıyla çalışmaktır. Uzmanlar profesyonel analiz araçlarını kullanma konusunda yetkindir ve ücretli araçlarla daha nitelikli ölçümler yapabilirler. Bu sayede Google’da üst sıralara çıkmak için daha nitelikli veriler elde edebilirsiniz.

  • Planlı Bir Çalışma Yürütürler

Google’da üst sıralara çıkmak için web sitenizin güncel olması gerekir. Ayrıca yaptığınız tüm SEO hamlelerinin planlı olması daha etkili olur. Kişisel olarak yapılan SEO çalışmalarında bu durum tam olarak yapılamayabilir. Ancak bir uzman belli bir çalışma takvimi hazırlar. Hedeflerinize ulaşmanız için bu takvimi uygular. Planlı çalıştığı için SEO uzmanı tarafından yürütülen çalışmalar çok daha etkili olacaktır.

  • Google Güncellemelerini Takip Eder

Google’da üst sıralara çıkmanın en temel yolu belirlenen sıralama kriterlerine uymaktır. Ancak Google yıl içinde sürekli bazı güncellemeler getirir. Bu güncellemelerle Google algoritmasında bazı değişiklikler olur. Yapılan algoritma değişiklikleri büyük çaplı olduğunda sıralama kartları yeniden dağıtılır. Firmanıza yüksek sıralama getiren bir çalışma etkisini yitirebilir. SEO uzmanları Google tarafından yapılan güncellemeleri düzenli olarak takip eder. Yaşanan gelişmelere uygun olarak web sitenizi optimize eder ve yüksek sıralamanızı korurken bir yandan da daha fazla yükselmenize yardımcı olurlar.

  • SEO Konusunda Kendisini Sürekli Geliştirir

SEO’yu sürekli yığılarak ilerleyen bir bilim dalı gibi görebilirsiniz. Kendinizi geliştirmezseniz ve güncellemezseniz elde edeceğiniz sonuçlar çok iç açıcı olmayabilir. Kendi web sitenizde bunu gerçekleştirmek zor olabilir. SEO uzmanları sürekli olarak Google ile ilgili eğitimlere katılır, kendileri eğitimler verirler. Bu durum da SEO konusunda sürekli kendilerini geliştirmelerini sağlar.  Çok farklı projelerde yer aldıkları için yapacakları çalışmaları daha emin yürütürler. Yaptıkları çalışmalarda alacakları sonuçları da önceden tahmin edebilirler.

  • Yaşanan Kriz Durumlarına Hemen Müdahale Ederler

SEO çalışmalarında ani gelişmeler yaşanabilir. Web siteniz üzerinde ya da sosyal medyada yaşadığınız olumsuz bir durum Google sıralamanızı olumsuz etkileyebilir. Bu durumda hemen bir ani müdahale planı geliştirmeniz gerekir. Tek başınıza bu kriz sürecini yönetmede yetersiz kalabilirsiniz. SEO uzmanları kriz durumlarını yönetme konusunda yetkindir. Yaşadığınız kriz durumuna hemen müdahale eder. Profesyonel yaklaşım kriz anından kazançlı çıkmanızı da sağlayabilir.

  • Yapılan Çalışmaların Sonuçlarını Sizlerle Düzenli Olarak Paylaşırlar

Google’ın analizler üzerinden değerlendirmeler yaptığını belirttik. Yaptığınız sıralama almaya yönelik çalışmalarda sonuçları analiz araçlarını kullanarak öğrenebilirsiniz. Google üzerinde yaşadığınız tüm değişiklikler SEO uzmanları tarafından takip edilir. Hedeflerinize ulaşma konusundaki başarılarınız ya da başarısızlıklarınız SEO uzmanları tarafından takip edilerek size belirli aralıklarla raporlar sunulur. Böylece Google üzerinden yükselirken ana hedeflerinize ulaşma konusunda aldığınız yolu da takip edebilirsiniz.

  • Analiz Sonuçlarını Yeni Projelerinizde Kullanır

Google’da süreç başında ve hedefinize ulaştıktan sonra durumu analiz yaparak öğrenebileceğinizi anlattık. Ancak bu analiz sonuçlarının en önemli işlevi daha sonraki Google’a yönelik çalışmalarınızda veri olarak kullanmaktır. Yaptığınız analizleri SEO uzmanları düzenli bir şekilde muhafaza eder. Daha sonraki projelerinizde bu analiz sonuçlarını kullanır. Böylece Google’da üst sıralara çıkmak için yaptığınız yeni optimizasyon çalışmalarında daha kısa sürede başarı elde edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir