Etkili bir içerik pazarlama faaliyeti yürütmek istiyorsanız içerik pazarlamanın en önemli unsurlarından biri olan görsel içerik pazarlamaya hâkim olmalısınız. İçeriklerinizdeki metinler ne kadar başarılı olursa olsun etkili görseller ile desteklenmedikçe yeterli etkileşimi  alamazlar. Görsel içerikler ile hedef kitlenizi daha kolay etkileyebilir, daha akılda kalıcı ve eğlenceli içerikler üretebilirsiniz. Böylece hedeflerinize ulaşmak konusunda rakiplerinize göre daha avantajlı bir konuma geçebilirsiniz.

Görsel içerikler hedef kitleniz ile aranızda sıkı bir bağ kurmaya ve onlarla sürekli olarak iletişimde kalabilmenize yardımcı olur. Günümüz gelişen teknolojisi ve internet kullanım oranının bu denli artmasına bağlı olarak ürün ve hizmetleri pazarlarken görsel içeriklerden yararlanmak işletmeler için artık bir zorunluluk halini almıştır. kaliteli ve etkili görsel içerikler ile marka bilinirliği ve imajını çok hızlı bir şekilde artırabilirsiniz. Şimdi etkili bir görsel içerik pazarlama yürütebilmek için yararlanabileceğiniz görsel içerik pazarlama çeşitlerini ele alalım;

  • Görüntüler

İçeriklerinizdeki metinleri okunabilir  kılmak istiyorsanız bu metinleri resimler ve fotoğraflar ile içeriklerinizdeki metinleri okunabilir  kılmak istiyorsanız bu metinleri resimler ve fotoğraflar ile zenginleştirmelisiniz. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki görseller ile desteklenmeyen yazılar sonuna kadar okunmuyor. Bu da sizin içeriklerinizin istenilen etkiyi oluşturmamasına sebep olur.

Ayrıca kullanacağınız görsellerin orijinal olmasına da özen gösterin. Orijinal ve kaliteli bir görsel üretmek zor olsa da bu tür durumlar için çok faydalı olan görsel oluşturma ve ücretsiz görseller elde edebilme uygulamaları mevcut. Canva, Flickr gibi bu uygulamalar ile hem kaliteli ve etkili görseller elde edebilir hem de telif gibi problemler ile karşı karşıya gelmemiş olursunuz.

  • Videolar

Videolar içerik pazarlama da resim ve görsellerden de daha etkili olabilmektedir. Videoları kullanarak ürünleriniz hakkında ayrıntılı bilgilileri müşterilerinize aktarabilir. Müşterilerin satın alma işleminden önce karar verme aşamasında akıllarına takılabilecek olası soruların cevaplarını videolar ile onlara aktarabilirsiniz.

Ürünleri müşterilere pazarladıktan sonra da videolarda faydalanabilir. Onlara ürün kullanım talimatı ve çözüm yolları gibi konuları yine videolar sayesinde ulaştırabilirsiniz. Ayrıca video içeriklerinizde eğlenceli içeriklere yer vererek marka bilinirliğinizi ve imajınızı da artırabilirsiniz.

Sevilen içerikleriniz müşterileriniz tarafından paylaşılarak daha fazla kitleye ulaşma imkânı bulacaktır. İçerik pazarlama faaliyetlerini etkili bir şekilde yürütmek isteyen firmalar InVideo gibi uygulamalardan yararlanarak arzu edilen videolar oluşturabilme imkânına erişebilir.

  • İnfografikler

Infografikler, karmaşık ve anlaşılması güç olan verilerinizi kolay anlaşılır bir görsel ekrana dönüştürmek için çok ideal bir araçtır. Oluşturacağınız infografikler içerik pazarlama stratejiniz için vazgeçilmez hale gelebilir.

İnfografiklerden istediğiniz verimi elde etmek istiyorsanız düzen ve tasarımlarına oldukça dikkat etmeniz ve özenli olmanız gerekmektedir. gerçek ödüllerini elde etmek için, düzen ve tasarımın mümkün olduğunca etkili olması çok önemlidir. Verileri iletirken doğru renkleri, şekilleri ve yazı tiplerinin kullanılması önemli bir husustur. Ayrıca bilgi grafiklerine ekleyeceğiniz bilgiler de doğru ve tamamen konu ile alakalı bilgiler olmalıdır.

Eğer sunduğunuz görseller çok ilgi çekici olursa içeriğindeki bilgi sıradan bile olsa çok fazla etkileyici olabilir. bilgi grafikleri etkileyici olmasının yanında akılda kalıcıdır ve bir bilgiyi karşı tarafa çok kısa sürede aktarmanıza yardımcı olur. Eğer ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında hazırladığınız bilgi grafikleri çok sevilirse çeşitli internet ortamlarında ve sosyal medya platformlarında kullanıcılar tarafından paylaşılacaktır. Bu da daha çok kişiye ulaşabilme fırsatı demek oluyor.

  • Memes (Caps)

Memes ya da diğer adıyla capsler günümüzde oldukça sık kullanılan mizahi görseller olarak ön plana çıkıyor. Birçok konu hakkında görseller güldürü unsuru taşıyan yazılar ile desteklenerek viral haline gelebiliyor. Herkes tarafından oldukça sevilen ve paylaşılan bu capsleri içerik pazarlama faaliyetleri yürütürken de kullanmak oldukça başarılı sonuçlar almanıza yardım edebilir.

Özellikle de hitap ettiğiniz hedef kitlenin yaş grubu genç bir yaş grubundan oluşuyorsa kullanacağınız capsler ürün ve hizmet tanıtımında görsel içerik pazarlama aşamasında oldukça etkili olacaktır. Kitleniz hem eğlenecek hem de bu içerikleri sevdikleri ve yakınları ile paylaşacak. Bu sayede daha çok etkileşime girmiş olacaksınız. Tüm bunlar da daha çok ürün ve hizmet satışı yapmanıza yarar sağlayacaktır. Bu yöntemi kullanarak içeriklerinizi takip etmek isteyecek belirli bir kitle bile oluşturabilirsiniz.

  • Sunumlar

Okuyucuları metne çekebilmek için sunumları kullanmak son derce mantıklı bir davranış olacaktır. Sunumlar da en az önceki bahsettiğimiz görsel içerik pazarlama çeşitleri kadar etkili bir görsel içerik pazarlama türüdür.

SlideShare gibi siteler vasıtası ile sunumlarınızı tüm dünyayla paylaşarak büyük kitlelere ulaşabilme imkânı yakalayabilirsiniz. İyi bir SlideShare sunumu, hangi cihazı kullanıyor olurlarsa olsunlar kitlenizi bilgilendirmenize ve onlarla iletişim halinde kalabilmenize imkân tanıyacaktır. Özenle hazırlanmış bir sunum insanların içeriğinize ilgi göstermesini sağlayacaktır.

Yine sunumlarınızı da şekil, yazı ve dil bilgisi gibi konulara dikkat ederek hazırlamalısınız. İçerik de yer vereceğiniz bilgiler de güvenilir ve doğru olmalıdır.

  • Ekran Görüntüleri

Online işlemlerde soruları olan ya da yönlendirmeye ihtiyaç duyan  müşterilerinize yardımcı olmak amacıyla yapmaları gereken işlemi adım adım gösteren ekran görüntüleri çok faydalı olacaktır. Sadece bu amaçla değil  bir konuda, ürün veya hizmet hakkında takipçilerinizde  merak uyandırmak için de bir ekran görüntüsü paylaşabilirsiniz. Bu yöntemle takipçiler kendilerini ayrıcalıklı hissedecektir. Ayrıca görsel olarak sunulmuş bir cevap hem ilgi çekici hem de işi kolaylaştırması açısından  takipçiler tarafından paylaşılacaktır.

Ekran görüntüleri bir güven oluşturma ve basit şekilde anlatılmak isteneni aktarma aracı olması bakımından son derece önemlidir.  Ayrıca, sunduğunuz istatistikleri ya da bilgileri daha anlamlı kıldıkları için ekran görüntülerinizi infografikler ve SlideShare sunularınıza dahil edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir