Google hesabının haricinde Google AdWords hesabı da bulunanların faydalanabileceği bir değerlendirme, tahmin ve fikir sunma aracı olan Görüntülü Reklam Kampanyası Planlayıcı, kampanyalarınızı optimize etme konusunda en iyi yardımcınız olabilir. Ön görülerle birlikte gelişmiş kampanyalar için reklam planlayıcından faydalanmak istiyorsanız bu rehberimiz tam size göre demektir.

Görüntülü Reklam Kampanyası Planlayıcı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Optimizasyon türü, amacı ve hacmi ne olursa olsun tüm reklam kampanyalarının temelini oluşturmakta, Görüntülü Reklam Kampanyası Planlayıcı ise adından da anlaşıldığı üzere görüntülü reklam kampanyaları yaparken planlamalarınıza destek olmakla kalmayıp AdWords hesabınızda da kullanabileceğiniz ve son derece avantajlı olan farklı öngörü ya da önerileri de sunan bir araçtır.

Belirlenen bir açılış sayfasını ya da sizin hedef kitlelerinizi baz alarak Görüntülü Reklam Ağı‘nda işinize yarayabilecek tüm yöntemlerle ilgili size fikir verebilecek olan Görüntülü Reklam Kampanyası Planlayıcı, farklı ilgi alanlarını, web sitesi ve mobil uygulama yerleşimleri ve ile videolarını, demografik özellikleri ve elbette anahtar kelimeleri de yeniden gözden geçirmenizi sağlayan bir pazarlama sistemi oluşturmaktadır.

Hesabınıza ait Araçlar ve Analiz sekmesinden dilediğiniz zaman ulaşabileceğiniz Görüntülü Reklam Kampanyası Planlayıcı sayesinde edindiğiniz her fikirle birlikte, erişim hacminin ve görüntülenme sayılarının yanı sıra geçmiş dönemlere ait maliyet raporlarını da görüntüleyebilirsiniz. Edindiğiniz fikirleri kılavuz alarak ve performansınıza ilişkin görüş bildiren tahminleri de göz önünde bulundurarak kampanyalarınızı etkili bir şekilde planlayabilirsiniz.

Kısaca, Google Ads Display Planner adıyla da bilinen bu ücretsiz araca erişim sağlayarak birinci sınıf pazar araştırması sonuçlarına ve kampanyaya ilişkin tahminlere ulaşmakla kalmaz, bu deneyimle birlikte sezgisel veya mantıksal verileri göz önünde bulundurarak bir kampanya sahibi olarak siz de fikir yürütme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları Nasıl Yönetilir?

Reklam planlayıcıyı kullanmak için öncelikle Adwords hesabına giriş yapmalı ve Araçlar butonuna tıklayarak analiz menüsünde yer alan ‘’Google görüntü planlayıcıyı’’ bulmalısınız. İlgili aracı bulduktan sonra virgülle birbirlerinden ayırmak üzere kelime veya ifade formundaki anahtar kelimeleri yerleştirmeli ve böylece müşterilerinize ilgi alanlarınızdan bahsetmelisiniz. Kampanyayla ilgili hedefleme önerilerini görüntülemek için açılış sayfası URL bilgisini eklemeli, her iki hedefleme ayarını da çalıştırmak istiyorsanız, yalnızca anahtar kelime ekleme veya açılış sayfandan bahsetme arasında karar verme şansınız olduğunu unutmamalısınız.

Hedef kitleleri analiz etmek için ülke, dil bilgilerini seçmeli, fikir al butonuyla isteklerinizi yönelterek hedeflere dahil edilebilecek olan anahtar kelimeleri, konumu, ilgi alanlarını ve ilgili konuları görüntüleyebilirsiniz.

Özel Olarak Oluşturulmuş Reklam Stratejileri İçin Öneriler

Aldığınız sonuçları etkili bir reklam stratejisinde kullanabilmek için dikkat edebileceğiniz farklı kategorizasyon ve öncelik belirleme önerileri bulunmaktadır:

  • Tercih ettiğiniz araçlara ve önerilerine göre yeni reklam grupları oluşturmalı, edinilen sonuçları kampanyaya uyarlanabilir düzeyde şekillendirmelisiniz.
  • Edinilen sonuçları metin içeren reklamlar, kare ve dikdörtgen görseller, dikey fotoğraflar veya büyük pano görselleri özelinde ayrı ayrı filtrelendirebilirsiniz.
  • Elde edilen sonuçları video reklamlar ve mobil reklamlar olarak ayırarak filtrelendirebilirsiniz.
  • Uygulama yerleşimlerinden faydalanarak işletim sistemini filtrelemeli, sadece ekranın üstünde bulunan reklam alanlarını seçmelisiniz.
  • Görüntülenen sonuçları direkt olarak hesabınıza eklemeli, böylece çalışmaların ve yeni reklam stratejileri oluşturmanın kişiselleştirilmiş bir arşivle ne kadar pratikleşeceğini keşfetmelisiniz.

Son aşamada öneriler çerçevesinde planlarınızı oluşturabilir, kullanıcılar kadar maliyetler hakkında da tutarlı izlenimleri öğrenmiş olabilirsiniz. Tercih ettiğiniz ayar seçeneklerini güncellenen hedeflere bağlı olarak sürekli olarak yenileyebilir, oluşturulan eylem planını indirebilir ya da direkt olarak reklam kampanyanız içerisine ekleyebilirsiniz.

İleriye dönük kampanyalar için de kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken tahmin ve fikirler sunan araç sayesinde dönüşüm izleme ayarlarından yararlanarak kampanyanın ne kadar etki sağladığını ve tahminlerin ne kadar tutarlı olduğunu da izleme şansınız bulunmaktadır. Hedefleme optimizasyonundan emin olduğunuzda kampanyaları 1 haftadan 6 aya kadar uzatarak genişletebileceğinizi ve ileriye dönük kampanyalar için daha kesin analizler elde etmiş olabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Görüntülü reklam için ilgili müşteri ağını belirlemede rakipsiz fikirler sunan bir araç olan Görüntülü Reklam Kampanyası Planlayıcı, sayfaya giderek doğrudan hedef bağlantılı kitlelere ulaşabilmeniz için geliştirilmiş bir form sistemi olarak oldukça başarılıdır. İlgi alanlarından pazar segmentlerine, mobil uygulama kategorilerinden hedef ilgi alanlarına kadar pek çok pazarlama verisini sunan bu aracı, kampanya haritası oluşturmada daha sık kullanmanız için pek çok nedeniniz olduğundan bahsedilebilir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir