grafik tasarım programları

Gelişen bilgisayar teknolojisi ile tasarım yapmak bilgisayar dünyasına taşınmış ve bilgisayar grafiklerinden yararlanılmaya başlanmıştır. Bu durum da tasarım programlarının ortaya çıkmasına ve gelişmesine olanak sağlamıştır. Grafik Tasarım, en bilindik tanımı ile bilgisayar teknolojilerinin kullanılması ile oluşturulan yapılara denir. Ve bu yapı geliştikçe birçok Grafik tasarım programı ortaya çıkmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Ücretli, ücretsiz ve çevrimiçi olarak kullanılabilen bu programlar tasarım dünyasından gerçekten farklılık yaratmıştır. Gelin birlikte bu programları inceleyelim.

Ücretli Grafik Tasarım Programları

Adobe Illustrator: Günümüzde her alanda en çok kullanılan programlarını üreten Adobe firmasının, grafik tasarım konusunda ki öncü programlarından birisidir Adobe Illustrator.  2005 yılında piyasaya sürülen bu program genellikle vektörel çizimler yapan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Uygulamanın en bilindik özelliği, piksel tabanlı olan görselleri vektörel tabanlı görsellere dönüştürmesidir. Adobe Photoshop ile benzer bir yapıya sahip olan İllustrator, Photoshop’dan farklı olarak daha da yüksek kalitede ki görseller üzerinde de çalışabilmektedir.

İncelemek için: https://www.adobe.com/tr/products/illustrator.html

CorelDraw: Illustrator programı ile birlikte grafik tasarımcılar tarafından en çok tercih edilen programlardan birisidir. Vektörel tabanlı çalışan CorelDraw bu özelliği sayesinde çalışılan projeler üzerinde farklı değişiklikler yapabilmemizi sağlar. Çoğu diğer grafik tasarım programlarında olan görsel boyutunun değiştirilmesi ile kalitenin azalması sorunu, CorelDraw programında yaşanmamaktadır. Dünya birçok alanda kullanımı tercih edilen CorelDraw ülkemizde ise matbaa, tekstil ve afiş gibi görselliğin olduğu yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

İncelemek için: https://www.coreldraw.com/en/

3Ds Max: Elinizdeki projelerin ve tasarımların modellerini en ince ayrıntısına kadar değiştirmenize olanak sağlayan program, Autodesk firması tarafından üretilmiştir. 3 boyutlu modelleme ve animasyon yapımı için en çok tercih edilen tasarım programlarından birisidir. Bu uygulama özellikle oyun tasarlamak ve yapmak isteyenler için karakter modelleme, hareket yakalama gibi özellikleri içerisinde barındırıyor. Ayrıca programda kullandığınız görsellerin içerisinde ki nesnelerin boyutlandırılmasını bile sağlıyor.

İncelemek için: https://www.autodesk.com.tr/products/3ds-max/

Ücretsiz Grafik Tasarım Programları

GİMP: Herkes tarafından çokça kullanılan ve en bilinen grafik tasarım programlarından birisidir. Açık kaynak kodlu olması ve sürekli gelişim halinde olması her kullanıcı için farklı deneyimler sunuyor. Ücretli muadillerinin yapabildiği çoğu işlemi yapan GİMP, sizleri büyük bir maddi yükten kurtarıyor. Ayrıca güzel bir haber daha, Adobe Photoshop programının ara yüzüne aşina olanlar için üretilmiş özel bir sürümü olduğunu da unutmayalım.

İncelemek için: https://www.gimp.org/

Paint 3d: Geçmişte günümüze bu işi bilen bilmeyen herkesin kurtarıcısı yâda yardımcısı olan Paint programını unutmak tabi ki mümkün değil. Fotoğraf düzenleme, 3 boyutlu görseller üzerinde çalışma ve özel efektler oluşturmak için basitçe kullanabileceğiniz Windows ile bilgisayarınıza gelen ücretsiz bir grafik tasarım programıdır.

İncelemek için: https://www.microsoft.com/tr-tr/p/paint-3d/

Inkscape: Ücretsiz grafik tasarımlarının tümünde olduğu gibi Inkscape’de ana dosya uzantısı olarak SVG formatında çalışır. Üst düzey editör yapısı, farklı renk modlarının olması ve gelişmiş birçok özelliğinin olması programı tercih sebebi yapıyor. Ekstrem tasarımları kolaylıkla yapabileceğin Inkscape, kartvizit yâda el ilanı için yapmak istediğiniz tasarımları en güzel şekilde ortaya koyuyor.

İncelemek için: https://inkscape.org/

Krita: Profesyoneller çalışmalar yapacak insanlar için düşünülmüş ve buna göre bir tasarım yapılmış olan Krita, 10 yıldan fazla süredir piyasada ve açık kaynak kodlu olması sebebi ile sürekli gelişim halindedir. Geniş bir fırça skalası, boya asistanları ve OpenGL yaklaştırma gibi birçok farklı işlevini de sizlere sunar.

İncelemek için: https://krita.org/en/

Online Grafik Tasarım Programları

Canva: Online bir grafik tasarım ve fotoğraflarınızı en iyi şekilde düzenleyebileceğiniz bir program, sosyal ağlarda ki görsellerinizden, yüksek çözünürlüklü tüm tasarımlarınıza kadar tüm işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebileceğiniz bir online grafik tasarım aracıdır. Bu programın en güzel 2 özelliği ise, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar indirebiliyor ve Türkçe dil seçeneğinden yararlanabiliyorsunuz.

İncelemek için: https://www.canva.com/tr_tr/

Vectr: Vektörel çizimler yapmayı tercih edenler için online olarak kullanılabilecek çok basit ve efektif bir programdır. Sunulan iyi ve kullanışlı imkânlar, aynı zamanda amatöründen profesyoneline kadar herkese hitap edebilmesi programın neden çokça tercih edildiğini gösteriyor. En kaliteli simge, ikon, logo ve illüstrasyonlar gibi tasarımlarınızı buradan yaptığınızda gerçekten çalışmalarınızın içinize sineceğine emin olabilirsiniz.

İncelemek için: https://vectr.com/

Pixlr: Dünyada en çok kullanılan ve popüler olan bir grafik tasarım programıdır. 500’den fazla efekt ve birçok özelliğe sahip olan Pixlr temelde yapmak istediğiniz her şeyi size sunacaktır. Diğer bir yandan Photoshop programına benzer bir tasarım ekranına sahip olduğu için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İncelemek için: https://pixlr.com/tr/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir