Gübre tarım alanında son derece önemli bir bileşendir. Türkiye’de gübre çoğunlukla kimyevi çalışmalar ile üretilmektedir. Bu alanda ülkemizde ciddi anlamda açık olmasına karşılık, gübre bir taraftan da ihraç ettiğimiz ürünler arasında yer alır. Gübre ihracatı verileri incelendiğinde 2015 yılında 106 milyon dolar olan gübre ihracatı gelirinin 2019 yılında 304 milyon dolara yükseldiği görülüyor.

Neden Gübre İhracatı Yapılmalı?

Kimyevi gübre azot, fosfat ve potasyumun uygun miktarlarda karıştırılması ile elde edilmektedir. Gübre hammaddelerini yurtdışıdan ithal ederek ülkemizde üretimini yapıyoruz. Bu yöntemle 2019 yılında yaklaşık 40 bin ton civarında gübre ihracatı yapılmıştır.

Gübre ihracatı 60 ayrı ülkeye yapılmaktadır. Gübre hem tarım sektöründeki önemi yüksek olduğu, hem de Dünya çapında eksikliği bulunduğu için ilgilenildiği takdirde çok karlı olabilecek bir alandır.

Gübreyi Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Yurtiçi satış yapmak ile yurtdışı satış yapmak arasındaki fark esasen oldukça barizdir. Yurtiçi satış ülke sınırları içinde kalırken, yurtdışına satış ülkelerarası satış anlamına gelmektedir. Bu iki faaliyet arasında öncelikle alışveriş yapılan para biriminin yerel para birimi ya da döviz olması önemli bir farktır. Bu iki satış olgusu arasındaki ikinci fark ise pazarlama tekniklerinin ciddi anlamda fark göstermesidir. Pazarlama ve satış aynı kapsamda düşünülse de satış aslında pazarlama faaliyetlerinden elde edilen sonuçtur.

Tanım olarak satışı sağlayan pazarlama, bir firmanın kaynaklarını etkili bir şekilde kullanarak firmanın pazara sunduğu ürün ve tekliflerin kabul edilebilir olmasını sağlamak şeklinde tanımlanabilir.

Şimdi bu tanımdan hareketle yurtiçi ve yurtdışı pazar arasında fark olduğu için uygulanması gereken pazarlama stratejilerinin de çok farklı olması gerektiği açıktır.

Temel olarak işlem ürünü tüketiciye sunmak ve satış arasında geçse de yapılması gerekenler, ortamın farklı olması ürünün sunumunu, nakliyesi, ilgili piyasada uygulanan kurallar ve piyasadaki alıcı profilinin tercih ve eğilimleri değiştiği için değiştirilmelidir.  

Bu nedenle yurtdışına satış, yurtiçine satışa oranla çok daha zor ve risklidir. Buna karşılık çok daha fazla kazanç elde edilir.

Gübre İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Yurtdışına gübre ihracatı yapılırken ilgili piyasanın sosyokültürel, yasal, politik, teknolojik ve fiziksel farklılıkları göz önünde bulundurularak ön pazarlama araştırma ve çalışmaları yapılmalıdır. Bu çalışmaların geleneksel yöntemlerle yapılması için yurtdışında bir büro kurulması, satış yapılacak ülkenin piyasa verilerinin yerinde incelenmesi gerekir. Daha sonra satışı yapılması planlanan malların nakledilerek uygun ortamlarda depolanması gerekir. Bütün bunların yerinde yapılması son derece yüksek maliyetlere sebep olur.

Çünkü bu ön araştırmalarda ülkenin alıcı profili, halkın geleneksel tüketim eğilimi, sosyoekonomik ve kültürel özellikleri, ilgili ülkenin para biriminin Dünya piyasasındaki değeri, hatta ülkenin coğrafi koşulları ve hava durumu dahi takip edilmesini gerektirir. Ancak bu veriler doğru olarak değerlendirildiğinde uygun bir plan oluşturulabilir. Bu kadar çok faktörün bir arada incelenerek, satış planlaması yapılması çok zor ve pahalı bir çalışmadır.

Bu nedenle artık firmalar bütün bu araştırma çalışmalarını ve pazarlama stratejilerini dijital ortamda gerçekleştirmeye başladılar. Dijital platformun akıllıca ve profesyonelce kullanımı ile bu çalışmalar çok daha kısa sürede, daha az emekle ve çok daha ucuza mal olabilmektedir.

Dijital Pazarlama İle Gübre Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama yöntemi kullanılarak gübre ihracatı için yapılabilecekler şunlardır.  Öncelikle bu aşamada gübre ihracatı ile ilgili yaygın bir anahtar kelimenin Google’da ne kadar arandığını saptayarak işe başlayabilirsiniz. Ürününüz Google’da bolca aranan bir kelime ise bu durumda dijital pazarlama yöntemi ile ürününüzün pazarda ne derece talep edilebilir olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. 

Yine aynı kaynaktan yararlanarak, yani Google reklamcılık hizmetlerinden yararlanarak rakipleriniz hakkına da bilgi sahibi olabilirisiniz. Google reklamcılık hizmetleri ile piyasada bulunan şirketler sektörde rekabetçi ve aktif olan firmalardır. Dijital pazarlama ile bu tarz şirketlere kolayca ulaşılarak stratejileri incelenebilir.

Dijital pazarlama da kendi profesyonel web sitenizin oluşturulması ve rakipleriniz ile ortak yönleriniz bulmanız kolaylaşır. Ortak yönlerinizi bulmak farklı yönlerinizin altını çizmek için yardımcı bir çalışmadır.

Ayrıca dijital pazarlama ile çok daha fazla alıcıya isminizi duyurmak ve markanızı tanıtmanız mümkündür.

Biz Size Neler Sunuyoruz? 

Dijital ajansımız bu tip bir ihracat pazarlaması için yapılması gereken bütün işlemleri sizin adınıza tek tek gerçekleştirerek, ürününüzün pazarda sağlam ve kalıcı bağlantılar elde etmesine yardımcı olur. Dijital pazarlama alanında ürününüzün tanıtım ve satışı için gerekli bağlantıları kuruyoruz. Böylece aracılarla, son tüketici ya da perakende satıcılarla aranızda organik bir bağ oluşmasına yardımcı oluyoruz. 

Fakat bunların yanı sıra ihracat yapılacak ülkenin gümrük kuralları, gümrükleme işlemleri, ihracat yasaları, uluslararası ürün standartları, denetim ya da uluslararası ticaret kuralları konusunda size yardımcı olamıyoruz. Resmi prosedürlerin ihracat brokerlarına teslim edilmesi gerektiğini düşünerek, biz size sadece yeni bir piyasaya avantajlı bir şekilde giriş yapıp, piyasada sağlam ve kalıcı bir yer elde etmeniz için yardımcı oluyoruz.

SEO 

Uluslararası alanda satış ve azarlamada SEO dostu bir web sitesi hazırlamak ve yine SEO dostu metin ve görseller oluşturmak kolay bir çalışma değildir. Bu alanda alınması gereken SEO hizmeti oldukça detaylı ve profesyonellik isteyen bir çalışmadır. Fakat doğru yapılması, şirketinizin çok daha büyük pazarlara açılmasına neden olacağı için profesyonel bir ajansta bilinçli hizmet sunan personeller tarafından yapılmalıdır.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi bu alanda çok önemlidir. Çünkü araştırma şirketleri tarafından yapılan anketlerde küresel tüketicilerin video izlediği ilk 6 kanaldan 4’ünün sosyal medyada olduğu görülmüştür.

Bu yüzden sosyal medya üzerinden alıcılara doğru ve etkileyici mesajlar verilmesi işi, profesyonel bir ajans tarafından yürütülmelidir. Böylece yabancı bir piyasaya girerken hem sağlam bir ilk izlenimle  giriş yapmanın avantajını taşırsınız, hem de bu alanda firmanızın kalıcı olmasını kolaylaştırışınız.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Gübre ihracatı dijital pazarlaması alanında  bütün pazarlama alanlarında olduğu gibi görüntülerin yazlı içerikle ilişkili ve kısa sürede etkileyici, aynı zamanda da çarpıcı olarak hazırlanması gerekir. Görseller ve video içerikler pazarlanan ürüne yazılı metnin daha ötesinde  hızlı bir etkileşim kurma yolunu açarlar.

Bilinçli hazırlanmış görseller ile anlatmak istediğiniz fikirler belirgin bir şekilde görülür  ve anlaşılır olmalıdır. Görsel üzerinde rahatsız edici hiç bir yan olmaması da ayrıca profesyonellik gerektiren bir konudur.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Sağlam bir içerik stratejisi geliştirildiğinde ürününüzün satışı direk olarak etkilenir.

Hazırlanan içeriklerde sizin ürününüzün kullanım alanında, ana zorluklarla nasıl baş ettiği konusunda alıcıyı bilgilendirmelisiniz. Sizin neden bahsettiğinizi konu ile birebir ilgilenen bilinçli tüketiciler anlayabilmelidir. Böylece sizin de pazarlamasın yaparak satışa sunduğunu ürünün teknik kullanımı hakkındaki bilgiye hakim olduğunuz anlaşılır. Dolayısıyla güvenilir bir imaj yaratırsınız.

Basın Bülteni Gönderimi

Bu alanda sizin ve ürününüz için özel hazırladığımız basın broşürlerinin uygun yerlere, tam zamanında dağıtılması ve alıcıların eline geçmesini sağlamayacağımızı taahhüt diyoruz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir