güncel içerik nedir ?

Web sitelerine kullanıcıların giriş yapması ve web sitelerinin arama motorları üzerinde üst sıralara çıkabilmesi için ilgi çekici içeriklerin yer alması gerekir. Web sitenize daha fazla ziyaretçi gelmesini istiyorsanız ya da web sitenizi arama motorlarında daha iyi yerlerde olmasını istiyorsanız düzenli olarak içerik üretmelisiniz.

Dünyada milyonlarca web sitesi var. Bu yüzden her zaman kaliteli ve güncel içeriğe yer vermelisiniz ki kullanıcılar web sitenize çekebilin. Bir web sitesinde yer alan içerikler dinamik yapıya olmalıdır. Güncel içerik kullanıcıların web sitenize gelmesini tekrar sağlayan içeriklerdir. Arama motorlarında yapılan aramalarda kullanıcılar çeşitli anahtar kelimeler kullanırlar. Daha çok sayıda kullanıcıya hitap etmek için anahtar kelimelerinizi çeşitlendirmelisiniz.

Web sitesindeki içerikleri sürekli güncelleyen site sahipleri, yeni anahtar kelimelere yer vererek arama motorlarında daha iyi yerlere gelebilir. Her web sitesi eklediği içerikleri sürekli olarak dinamik bir şekilde geliştirmelidir. İşte bu geliştirme işleminde de devreye güncelleme girer. Güncellemeye uygun olan içerikler her zaman daha detaylı ve etkili içeriklere sahip olmanızı sağlayacaktır. Şimdi gelelim güncel içerik nedir sorusuna.

Güncel İçerik Nedir?

Güncel içerik; internet siteniz üzerinde yer alan içeriğin yeni eklenmesi ya da dinamik bir yapıya sahip olup zamanla geliştirilmesidir.

Web sitenizde kaliteli içerikler dışında internet kullanıcılarının tekrar sitenizi ziyaret etmesine yardımcı olacak eklemelerin yapılarak geliştirilen içeriklerdir. Hem kullanıcıları hem de arama motoru botlarını web sitenize tekrar çeken metinlerdir.

Arama motoru botları, dinamik yapıya sahip güncellenen içerikleri takip eder. Bir içerik güncellemesi yaptığınız anda botlar web sitenizi daha sık tarayacaktır. Bu durum da arama motoru botlarında yükselmenize yardımcı olacaktır.  Ayrıca hedef kitlenizin içeriklerinizi okumak için tekrar web sitenize gelmesini sağlayacaktır.

Güncel içerik kavramı ile yeni içerik kavramı çok karıştırılan detaylardır.  Bir web sitesine içeriklerinizin yeni eklenmesi güncel olduğu anlamına gelmez. Güncel içeriklere sahip olmak demek web sitenizdeki içerikleri belirli aralıklarla güçlendirdiğiniz ve geliştirdiğiniz anlamına gelmektedir. Bir konuda oluşturduğunuz içeriğe zaman içinde konuyla alakalı yeni bir alt başlık ekleyerek insanların ilgisini çektiğinizde güncel ve dinamik bir içerik oluşturmuş sayılırsınız.

İçeriğinizi Güncellemenin Faydaları

Sürekli güncellenemeyen içerikler web sitelerinin sıralamasına bir süre sonra etki yapmayı bırakır. Farklı anahtar kelimeler üzerinden web sitenize ziyaretçiler gelmesi web sitenize birçok konuda fayda sağlayacaktır. İçeriğinizi sürekli güncellediğinizde size göstereceği faydaları şöyle belirtelim;

 

  • Eski Ziyaretçileri Siteye Çeker

Web sitenize gelen bir ziyaretçiyi tekrar  web sitenize çekmeyi başarabilmek marka imajınızın güçlendiği anlamına gelir. Web sitenizde yer alan bir içeriği güncellediğinizde daha önce sizleri ziyaret etmiş olan kullanıcılar tekrar sitenize gelir. Web sitenizde sürekli yeni bilgiler bulabilen ziyaretçiler bir süre sonra sitenizi gördüklerinde tereddüt etmeden gireceklerdir. Ayrıca geliştirilen içerikler bulan kullanıcılar sizinle iletişim kurarak fikirlerinizi de merak edecektir.

 

  • Sıralamada Yükselmenizi Sağlar

Yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmaları ve tüm içerik güncellemelerinin ana amacı  arama motorları sonuç sayfaları (SERP) üzerinde yükselmektir. Rakiplerinizin önüne geçtiğinizde web sitenize çok daha kolay şekilde trafik çekebilirsiniz. Web sitenize belli bir planla içerik eklemek ve içeriklerinizi geliştirmek sıralamalarda daha üst sıralara gelmenizi sağlayacaktır.  Ayrıca güncellenen eski içerikleriniz daha nitelikli hale gelir. Bu da hem ziyaretçilerin hem de botların istediği bir durumdur. Böylece yükselmeniz daha kalıcı olacaktır.

 

  • Yeni Anahtar Kelimeleri Ekleme Şansı

Kullanıcıların web sitenize arama motorları üzerinden ulaşmasının yolu belli anahtar kelimelerdir. Sektörünüzle ilgili analizler yaparak anahtar kelime bazlı oluşturduğunuz içerikler hedef kitlenizi organik şekilde web sitenize çekmenizi sağlar. Arama motorlarında bir içerikle birden fazla anahtar kelimede sıralamaya girebilir ve daha geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz.  Güncellemeye müsait olan içerikleriniz arama motorlarında daha üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.  Güncel içerik bir bakıma yeni anahtar kelimeler eklenebilen içeriktir.

 

  • Listelenen Yeni Anahtar Kelimelerde Sıralamanın İyileştirilmesi

İçeriklerinizi güncelledikçe eklediğiniz ve listeye girdiğiniz yeni anahtar kelimelerde sıralamalarınızı daha iyi yerlere getirebilirsiniz. İçeriğiniz bir anahtar kelimede iyi bir konumdaysa yeni listeye giren anahtar kelimeniz de daha üst sıralarda yer alacaktır. Bu yüzden yeni bir anahtar kelime için yeni içerikler oluşturmanın yanında mevcut içeriklerinizi de geliştirerek sıralamanızı yükseltebilirsiniz.  İyi yerlerdeki içeriklerinize eklediğiniz yeni anahtar kelimeler yeni içeriklere göre daha iyi sıralama alacaktır.

Sonuç

Güncel içerik; web sitenizde yer alan içerikleri belli aralıklarla geliştirerek güncelleyebildiğiniz içeriklerdir. Kaliteli içerik aynı zamanda geliştirilebilen ve dinamik bir yapıya kavuşabilen içeriklerdir.

Sitenizde yer alan mevcut içeriklerin belli aralıklarla güncellenebilmesi eski ziyaretçilerinizi yeniden web sitenize çekebilmenizi sağlayacaktır. Bununla birlikte web sitenizin arama motoru botlarının da dikkatini çekerek sitenizi daha sık ziyaret etmelerine katkıda bulunacaktır.

Dinamik yapıya sahip güncel içerikler sayesinde sayfalarınızda yer alan içeriklere yeni anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Böylece yeni anahtar kelimelerde ve mevcut anahtar kelimelerinizde arama motoru sonuç sayfasında çok daha iyi yerlere gelebilirsiniz.

S.S.S

Güncel İçerikler Bot Taramasını Yoğunlaştırır mı?

Arama motoru botları her siteyi, her içeriği sürekli tarar. Her yeni içerikte tarama düzenli devam eder. Güncel içerik olarak nitelendirilen dinamik ve sürekli olarak güncellenen içerikler botların uğrak yerleridir. Özetle bot taramasını aktifleştirmiş, sitenize davet etmiş olursunuz.

Güncel İçerikler Eski Kullanıcıları Tekrar Siteye Girmesine Yardımcı Olur mu?

Sitenize geçmiş bir tarihte bir kullanıcıyı getirebilecek herhangi bir içerikten sonra tekrar o kullanıcıyı sitenize girmesini sağladıysanız marka – site ismi bilinirliğinizi güçlendirmişsiniz demektir. Bunun en kolay yolu güncel içerik sayınızı arttırmak ve gerçek manada kaliteli içerikler sunmanızdan geçer.

Güncel İçerikler Arama Motoru Sıralamasında Yükseliş Sağlar mı?

Güncel içerikler SERP değerini yükseltmenin en yaygın yoludur. Rakip sitelerden sıyrılarak daha ön sıralarda taht kurmanıza yardımcı olur. Özetle arama motoru sıralamasında daha üst seviyelere ilerlemenize katkı sunar.

Güncel İçeriklere Yeni Anahtar Kelimeler Eklenebilir mi?

Düzenli aralıklarla güncelleme yaptığınız dinamik ve kaliteli içeriğinize yeni anahtar kelimeler eklemenizde bir sakınca olmamakla beraber önerilen bir durumdur. Böylece daha fazla anahtar kelimede yükselmenize olanak tanır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir