Hacklink

Web sitelerine eklenen içeriklerin ve yapılan web tasarım çalışmalarının asıl amaçlarından biri arama motorlarında üst sıralara çıkmaktır. Site sahipleri ve SEO uzmanları web sitelerini arama motorlarında rakiplerinin önüne geçirmek için çok sayıda çalışma yaparlar. Bu çalışmalardan biri de hacklink olarak karşımıza çıkar. Bu çalışmalardan bazıları yasalken bir kısmı da yasalara aykırı olarak yapılır.

Web sitelerinde üst sıralara gelebilmek için öncelikle arama motorlarının algoritmasını anlamak gerekir. Bunun için de her zaman gelişmeleri takip etmeli ve kendinizi sürekli bu alanda geliştirmelisiniz. Çünkü arama motorlarının algoritmaları sürekli olarak dinamik bir şekilde değişmektedir.  Üst sıralara çıkmak için kullanabileceğiniz yöntemler çok çeşitlidir.

Hacklink Nedir?

İlk olarak SEO çalışmalarının site içi ve site dışı olarak ayrıldığını belirtelim. Arama motorları hem site içi hem de site dışı çalışmalara önem vermektedir. Arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için yapabileceğiniz hacklink çalışması site dışı bir SEO çalışmasıdır.  Backlink terimini SEO ile içli dışlı olan herkes duymuştur. İşte hacklink de daha farklı bir terimle backlink  çalışmalarının hacker işlemleri ile gerçekleştirilen halidir. Yani bir siteye link eklediğinizde site sahibinin bu durumdan haberi olmaz.

Haclink çalışması kapsamında bir sitede yer alan açıkları kullanarak siteye link eklersiniz. Yani bir web sitesinde kurum ya da site sahibi kişinin izni olmadan web sitesinden kendinize backlink çıkışı yapılır. Bu çalışma birçok SEO uzmanı tarafından kullanılsa da pek tavsiye edilen bir çalışma olmamaktadır.

Hacklink Nasıl Eklenir?

Haclink çalışması herkesin yapamayacağı bir işlemdir. Bunun için bu alanda deneyimli bir uzman olmalı ya da bir uzmandan destek almalısınız. Çünkü hacklink eklemek için öncelikle sizin web sitenizde daha iyi olan web sitelerinin ya da sunucuların açıklarını bularak içeri girersiniz. Sonrasında ise web siteniz için link inşasını kolayca yapabilirsiniz. Burada birden çok siteye de link inşası yapabilirsiniz.

Hacklink konusunda genelde dışarıdan bu konuda size yardım edecek bir uzmana destek olabilirsiniz. Yapılan link inşası site sahibi tarafından hemen fark edilmez. Bu yüzden de almış olduğunuz link ile siteniz hızlı bir şekilde yükselişe geçer. Bu çalışmalar kapsamında sitelerin arka planına görülmeyecek bir yazı olarak web sitenizin linkini yerleştirebilirsiniz.  Bu linkler genel olarak sitelerdeki en az tıklanan yerler ya da farelerin gitmediği alanlardır.

Hacklink Satışı Yasal mıdır?

Bir site sahibinin izni olmadan oluşturduğunuz bir link etik bir kullanım değildir. Bu yüzden de web siteniz için tercih edebileceğiniz hacklink çalışması kesinlikle yasal olmayacaktır. Öyle ki site sahibi bunu fark ettiğinde ve Google’a sizi bildirdiğinde hemen ceza alırsınız.  Sonrasında belirtilen sayfalarınız hemen arama sonuçlarından silinir. Bu yüzden yasalara aykırı olan bu çalışmadan uzak durmanız yerinde olacaktır.

Hacklink Faydalı mı?

Hacklink webmasterlar tarafından her zaman tercih edilmeye yatkın bir çalışmadır. Sitenizi yükseltmek adına yaptığınız bu işlemin tabii ki tartışmasız olarak siteniz için faydası vardır. Buna ek olarak sitenizin PR değeri bu sayede kısa süre içinde yükselir. Böylece Google’da kısa süre içinde üst sıralara çıkarak kazancınızı arttırabilirsiniz.

Bir link inşa etmek için farklı uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Böylece sitenizin her an yükselmesine yardımcı olursunuz. Ancak bu işlemin Google nezdinde kabul edilemez olduğunu bilmelisiniz. Ancak backlink yöntemine göre daha hızlı bir seçenek olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.  Kısa sürede yüksek fayda sağlasa da fark edildiği anda sonuçları geri dönülemez olacaktır.

Hacklink Nasıl Anlaşılır?

Haclink anlama çok zordur. Çünkü her gün hiçbir şekilde sitenizden çıkan linkleri kontrol etmeniz imkansızdır.  İnternet üzerinde hizmet veren link çıkarıcılar ile internet sitenizden içeri ve dışarı olan tüm linkleri görebilirsiniz.  Buradan arada kontroller yaparak hacklink durumunu öğrenebilirsiniz. İnternet sitenizin kaynak kodlarını inceleyerek bunu yapabilirsiniz.

Link çıkarıcı araçlar sitenizden çıkış alan linkleri analiz ettiğinizde anormal sonuçlar bulabilir. Bu durumda sitenizin ana sayfası ya da en popüler sayfalarına gelerek sağ tıkladığınızda incele butonuna tıkladığınızda kodlarınızı inceleyebilirsiniz. Bir belirleme yaptığınızda hemen temizlemeleri yapabilir ve sonrasında sitenizin açıklarını kapatabilirsiniz. Unutmayın hacklink yapılan site sizin siteniz de olabilir. Bu durumda düzenli olarak incelemeler yapmanız gerekmektedir.

Kaynakça:

https://www.moradam.com/10760/hacklink-nedir%20faydali-midir/

https://www.seohocasi.com/soru-cevap/hacklink-nedir-backlink-zararli-olabilir-mi/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir