hastane web sitesi

Özel olarak hizmet veren hastaneler, tıp merkezleri ve muayenehaneler web dünyasında da var olmalıdır. Ancak bu alanda var olmak isteyen hastanelerin web siteleri profesyonel şekilde oluşturulmalıdır. Sürekli olarak dinamik olan web sitesi her zaman güncel bilgileri barındırmalıdır.

Hastane web sitesinde olması gerekenler bir SEO uzmanı tarafından belirlenerek siteye eklenmelidir. Bu yüzden hastane web sitelerinin kurulması ve arama motorlarına yönelik optimize edilmesi işlemleri sırasında profesyonel bir ekipten destek alınmalıdır. Medikal SEO hizmeti vermeyen bir ajansla çalışmaktan kaçının. Bir hastanenin web sitesinde mutlaka olması gerekenler;

 • Kullanıcı Odaklı Tasarım

Hastane web sitelerinde en önemli detaylardan biri kullanıcı odaklı web tasarımdır. Web sitenizin menüsü ve tüm bölümleri her yaş ve durumdan kullanıcıya uygun olarak tasarlanmalıdır. Kullanıcılar web sitenizde ne kadar rahat hareket ederse o kadar etkili sonuçlar alırsınız.

 • Mobil Uyumlu Web  Sitesi

Hastane web sitelerinde mobil uyum akıllı telefon ve tabletler üzerinden de kullanıcıların web sitenize ulaşabilmeleridir. Mobil uyumlu web sitesi için özel bir tema belirleyebilirsiniz. Hem masaüstü hem de mobil için ayrı ayrı tasarım yapılması daha maliyetli ve zaman alıcı olacaktır. Web siteniz masaüstü cihazların yanında mobil cihazlara da entegre olmalıdır.

 • Google Haritalar 

Hastanenizin bulunduğu alan mutlaka Google haritalarda işaretli olmalıdır. Konumunuzu girerek hastanenizi Google haritalara ekleyebilirsiniz. Burada yaptığınız eklemeyi web sitenizde de paylaşabilirsiniz. Böylece insanların sizi kolayca bulmasını sağlayabilirsiniz. Google haritalarla birlikte Yandex harita uygulaması üzerinde de çalışmalar yapmalısınız.

 • Profesyonel SEO Çalışmaları

Bir kurum web sitesi kuruyorsa temel amacı kendini tanıtmak, hedef kitlesiyle iletişim kurmak ve pazarlama faaliyetleri yürütmektir. Hastanelerde ise verdiği hizmeti tanıtma ve potansiyel hastalara ulaşmak olacaktır. bu yüzden internet üzerinden web sitesi oluşturduğunuzda arama motorlarına uygun olarak geliştirmeniz gerekir.

İnsanlar aradıkları hastaneye öncelikle arama motorları üzerinden ulaşırlar. SEO çalışmaları profesyonel bir ekip tarafından yürütülürse hem çevrenizdeki hem de size ihtiyacı olan insanlara kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Arama motorlarının değişen algoritmalarına uygun olarak web sitenizi güncelleyebilir ve sonuç sayfalarında üst sıralara çıkabilirsiniz.

 • Sosyal Medya Paylaşım Butonları

Web sitelerine arama motorlarında çektiğiniz trafik kadar sosyal medya hesapları üzerinden de çekebilirsiniz. Bunun için sayfalarınıza sosyal medya paylaşım butonları koyabilirsiniz. Bu sayede insanlar beğendikleri içerikleri kendi sosyal medya hesaplarında paylaşır. Sonrasında sosyal medya uygulamaları üzerinden web sitenize kolayca ziyaretçi çekebilirsiniz. Bu uygulama eklediğiniz içerikleri sosyal medyada da tanıtmanızı sağlar.

 • Hakkımızda Sayfası

Özellikle sağlık alanında en çok önem verilen sayfaların başında gelir. Ziyaretçiler öncelikle hastaneler için bilgi isterler. Hakkımızda sayfasını sunarak firmanız ve hastaneniz hakkında detaylı bilgi verebilirsiniz. Bu durum hedef kitleniz üzerinde güven oluşturmanızı sağlar. Güven oluşturduktan sonra kolayca insanlara erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca burada vizyon, misyon ya da çalışma ekipleriniz hakkında da bilgi verebilirsiniz.

 • Kaliteli ve Özgün İçerik

Hastane sektöründe web sitesi kuruyorsanız içerikleriniz çok önemlidir. Hastaneler bu alanda başarılı içerik yazarları tarafından oluşturulan içerikleri sayfalarına eklemelidir.  İçeriklerde kesinlikle bilgi yanlışı olmamalıdır. Aksi halde bu sitenizi olumsuz etkiler. Sağlık alanında uzman yazarlar özgün, doyurucu ve detaylı içerikler oluşturarak web sitenizi arama motorlarında ön plana çıkarabilir. Ayrıca sitenizdeki mevcut içerikleri de sürekli geliştirebilir ve daha yüksek sıralama elde edebilirsiniz. İçeriklerin uzunluğu da önemlidir. Sağlık alanında hizmet veren sayfalarda uzun içerikler daha çok ilgi çeker. Bu içerikler konu dışına çıkmadan her detayı hastaya vermelidir.

 • Hızlı Sunucu

Web sitenizin hızı önemli bir sıralama kriteridir. Bu hız da sunucuyla doğrudan bağa sahiptir. Web siteniz hızlı bir sunucu temelli çalışıyorsa optimizasyon çalışmalarınızdan daha yüksek verim elde edebilirsiniz. Sunucunuz hızın yanında her türlü sorunda sizlere kısa ve etkin çözümler sunmalıdır.

 • Site İçi Link Bağlantıları

Web sitelerinde mutlaka site için bağlantılar olmalıdır. Hastane web sitelerinde hizmet sayfaları ya da blog içerikleri içinde link bağlantıları olmalıdır. Bu link bağlantıları hem kullanıcıların web sitesinde kalma süresini uzatır hem de arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlar. Bu şekilde insanlar web sitenizde hastalıkları ve sorunları hakkında tüm sorulara cevap bulabilirler.

 • İletişim Bilgileri

Hastane web sitesinde mutlaka iletişim bilgileri olmalıdır. Hastalar randevu almak ya da sizlere ulaşabilmek için neleri kullanabileceğini bilmelidir. Bu yüzden iletişim sayfasında telefon numarası, mail adresi gibi kurumsal tüm iletişim kanalları hakkında bilgi alabilmelidir. Bu bilgiler dışında çalışma saatleri de bulunmalıdır.

 • Doktor Öz Geçmişleri

Hastanelerde görev yapan doktorlar hastalar tarafından araştırılır. İnsanlar hizmet alacakları doktoru araştırmak isterler. Bunun için yapmamız gereken öncelikle doktorların öz geçmişlerine yer vermektir. Dışarıdan araştırma ihtiyacı duymadan hastalar doktorlarınızı buradan tanımalıdır. Öz geçmişler tüm doktorlar için tek bir formatta oluşturulmalıdır.

 • Site Haritası 

Web sitelerinde site haritası da SEO çalışmaları için önemlidir. Hastane web sitelerinde de arama motoru botlarını yönlendirecek site haritası olmalıdır. Ayrıca bu site haritası her zaman güncel olarak verilmelidir. 

 • Medikal Videolar

Sağlık alanında oluşturulan tüm web sitelerinde olduğu gibi hastane web sitelerinde de uygulamalar ve hizmetleri dikkate alarak belli medikal videolar eklenmelidir. Bunun için profesyonel bir çekim ekibiyle çalıştıktan sonra montaj ve optimizasyonu yapılarak siteye eklenmelidir.

 • Görseller

Hastane web sitelerinde kaliteli görsellere de yer verilmelidir. Hastanenin çeşitli bölümleri, kullanılan aletler ve yapılan uygulamalar hakkında kaliteli görseler ilgili bölümlere koyulmalıdır. Görselleri yerleştirirken dikkat etmek gereken en önemli detay optimizasyon çalışmalarıdır. Görsel optimizasyon çalışmaları yapılmazsa site hızınız olumsuz etkilenebilir. Bu durum arama motoru sonuçlarında düşmenize yol açar.

 • Hizmet Alanları

Hastaneler için oluşturulan web sitelerinde bulunması gereken detaylardan biri de hizmet verilen bölümler hakkında bilgidir. Hizmet verilen alanlar için özel olarak web sayfaları oluşturulmalıdır. Ayrıca burada doktor bilgileri ve hizmet detayları hakkında kurumsal bir dil uygulanmalıdır. Kurumsal dil için profesyonel sağlık SEO çalışmaları yürüten bir ekiple çalışmak gerekir.

 • Kurumsal Detaylar

Her hastane kendi özünde kurumsal bir yapıya sahiptir. Kurumsal yapısını ortaya koymak isteyen hastaneler web sitelerinde logodan kurum renklerine kadar her detaya yer vermelidir. Kurumsal yapıya sahip detayların yanında içeriklerde ve web sayfalarında da kurumsal bir dil kullanılmalıdır.

 

Hastane Web Sitesi Tasarımı Fiyatları ile Diğer Firma Web Siteleri Fiyatları Farklı mıdır?

Temelde fiyatlar hemen hemen aynıdır. Ancak müşterinin istek – talepleri ve olması gerekenler araya girince fiyatlar doğru orantılı olarak atmaktadır. Siteye eklenecek ek yazılımlar, ek güvenlik sistemleri, ek paketler fiyatın artmasına neden olur.

Hastane Web Sitesinde Randevu Sistemi Olması Şart mıdır?

Böyle bir yasal zorunluluk yoktur. Ancak hastaların daha kolay randevu alabilmesini sağladığı için randevu hizmetinde çalışan personellerinizin yoğunluğu azalacaktır. Bu da ek personel maliyetinde kısıtlamaya gideceğiniz anlamına gelir. Ayrıca hastane web sitesinde randevu sisteminin olması hastane imajı ve kalitesi açısından da olumlu izler barındıracaktır.

Hastane Web Sitesinin Reklamı Yapılır mı?

Hastane – doktorların doğrudan reklamı yapılamamaktadır. Yasal mevzuatlar çerçevesinde yasaklanmış bir uygulamadır. Ancak hastane ve doktorların verdiği hizmetler, doktorların mesleki kariyer – bilgi ve geçmişine yönelik veriler ve doktorların yayınladığı bilimsel makaleler kullanılarak reklama girmeden tanıtımlar sağlanabilmektedir. Bunun için dijital pazarlama uzmanları ile görüşebilirsiniz.

Hastane Web Sitesine Online Kredi Kartı ile Ödeme Sistemi Konulmalı mıdır?

Böyle bir şart ya da zorunluluk yoktur. Ancak şöyle bir zorunluluk vardır; eğer hastane sağlık turizmi yapıyorsa yabancı sağlık turistleri için EURO – DOLAR türünden iban bilgilerini web sitelerine yerleştirmek zorundadır. Ayrıca sağlık turizmi yapılıyorsa en az üç dilde hizmet sunabilen bir web sitesi olma şartı da mevcuttur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir