bounce rate

Özellikle e ticaret hizmeti veren web sitelerinde kullanıcıların gerçekleştirdiği davranışlar çok önemlidir. Bu sitelerde firmalar birçok veriyi etkin olarak kullanırlar. Ortaya çıkan analiz sonuçları web sitelerinin geliştirilmesine yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken ya da ön plana çıkması gereken alanlar belirlenir. Kullanıcıların bir ürün ya da içeriğe yönelme durumuna bakılır. Bir web sitesinde kullanıcı davranışlarını ölçme konusunda dikkat edilmesi gereken verilerden biri hemen çıkma oranı olarak karşımıza çıkar.

Hemen çıkma oranı, e ticaret sitelerini ziyaret eden kişilerin siteyi açtıktan sonra ilk sayfadan başka sayfaya girme durumu ile belirlenir. Kullanıcıların ne kadarının girdikleri sitede ilk sayfayı inceledikten sonra ayrıldıkları bounce rate olarak da bilinen hemen çıkma oranını verir. Yani kullanıcıların ilk sayfayı okuduktan sonra ayrılma durumuyla birlikte diğer sayfalara yönelme durumlarını incelersiniz.

Bu oran web siteleri için bir değerden fazla şey ifade eder. Kullanıcıların harekete geçmesi bizim için önemlidir. Gelen kişi mail listesine kayıt olabilir, satın alma işlemi yapabilir, sizleri sosyal medya üzerinden takip edebilir. Birden fazla gönderi okuma işlemi yaparak web sitenizin keşfetmeye zaman veren kullanıcılar bir hamle yaparsa güvenme ihtimali artar.

Bir sayfada yorumları okumak, hakkımızda ve diğer gönderilere bakmak kullanıcı etkileşimini arttırır.

hemen çıkma oranı önemli( kaynak: https://www.semrush.com/ranking-factors/)

hemen çıkma oranının önemi ( kaynak: https://www.semrush.com/ranking-factors/)

Semrush’ın analizi‘ne göre bu durum da arama motoru botları için çok önemli bir detaydır. Hemen çıkma oranı düşük olan web siteleri arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilir. Öte taraftan Search Engine Journal’a göre hemen çıkma oranı Google’ın sıralama kriterlerine arasında değil. 

Tartışma devam etse de, hemen çıkma oranının düşürülmesi direkt olmasa  da dolaylı olarak  SEO çalışmalarına katkı sağlacaktır. Temelde ziyaretçilerin daha fazla sayfa görmesini sağlayarak yorum, sizinle iletişime geçme ve paylaşma gibi etkinlerde bulunacağı için SEO’ya katkı sağlar.

Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalıdır?

Hemen çıkma oranı için genel bir değer vermek yanlıştır. Bunun için web sitesinin hizmet alanı dikkate alınmalıdır. Web sitelerinin hizmet verdiği alana göre farklı hemen çıkma oranı değerleri olmalıdır. Bu yüzden e ticaret sitesi, kurumsal web sitesi, haber sitesi ya da içerik üreten web sitelerinin hemen çıkma oranı farklı olacaktır. Bu yüzden genel olarak ideal bir değer söz konusu değildir. Ancak sıfıra ne kadar yakın olursanız web siteniz o oranda başarılı demektir. Rakip sitelerin bounce rate değerleri için Alexa değerler size bir fikir verebilir.

Şimdi sizlere farklı site türlerinin ideal hemen çıkma oranları;

 • Kurumsal web siteleri %30,50
 •  E ticaret siteleri %20-40
 • Ulusal ve yerel haber siteleri %45-65
 • Blog ve içerik oluşturan siteler %70-95
 • Forum siteleri %75-85
 • Servis hizmeti veren siteler %10-30 olması gerekmektedir.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülebilir?

Yaptığınız ölçüm sonuçlarında ortaya çıkan hemen çıkma oranını düşürebilmeniz için bazı yöntemler vardır. Bu hamleleri yaptığınızda hemen çıkma oranınızda düşüş sağlayabilir ve kullanıcı deneyimlerini arttırabilirsiniz. Zaten temel amaç kullanıcı deneyimini arttırmaktır. İşte sizlere hemen çıkma oranı düşürme yöntemleri;

Belli konularla ilgili olan içerik sitelerinde yer alan tüm bilgiler kullanıcıların dikkatini çeker. Böylece diğer yazıları da kolayca okuyabilirler. Bu yüzden web sitenizin belli bir formatı olsun. Yani tarzınız olsun. Daha en baştan tarzınızı belirleyin.

 • İlişkili İçeriklere Bağlantı

Bir kullanıcı web sitenizde ilk gönderiyi okuduktan sonra okuyucuların okuyacakları başka gönderiler barındırma durumunuz da önemlidir. İlk gönderiyi okuduktan sonra hemen çıkma durumlarına bakın. Ayrıca içerilerinizde ilgili gönderilere bağlantılar sağlayın. Böylece insanların diğer yazılarınızı da incelemesini sağlayabilirsiniz.

 • İçerik ve Okuyucu Bağı

Hedef kitlenizin ne istediği çok önemlidir. Bu yüzden profesyonel ölçme araçları kullanarak okuyucunuz ile ilgili bilgi edinin. İnsanların hangi kelimeleri aradıklarını,  ne tarz içeriklerden hoşlandıklarını öğrenin. Doğru anahtar kelime ve söz gruplarıyla kaliteli trafikler sağlayacaktır.

 • Web Sitesi Tasarımı

Kullanıcılar her zaman geldikleri sitede kullanılabilir bir tasarım ararlar. Bu yüzden insanlara istediğini verin ve onlara basit bir tasarım sunun. Hiç kimse tasarımını sevmediği bir web sitesinde vakit geçirmek istemez. Tasarımınız pratik ve temanız web sitenizin alanıyla ilgili olmalı. Kullanıcıların dikkatini dağıtan durumlar varsa web sitenizden hemen çıkma eğilimi göstereceklerdir.

 • Mobil Tasarım

Google arama motoru kriterleri arasında mobil dostu sitelere yüksek sıralamalar vermek vardır. Bununla birlikte kullanıcılar mobil cihazlardan girdikleri bir sayfada daha uzun süre dururlar ve diğer bölümleri de ziyaret ederler. Bu yüzden web sitenizin mobil dostu olması çok önemlidir. İnsanlar cep telefonundan gönderinizi okurken zorluk çekerse web sitenizi ziyaret etmeyecektir.

 • İlgi Çekici Başlık ve Açıklama

Arama motorları gönderinizi title ve açıklamalarla alır. Bu yüzden yazınızı özetleyen başlık ve açıklamalar kullanmalısınız. Kullanıcıların aramakta olduğu bilgiyi bulmasına yönelik bir görüntü verirseniz giriş oranı yüksek olur. Aradığını bulan bir kullanıcı da web sitenizde dolaşmayı sürdürür.

 • Site Hızı

Kullanıcılar için web sitesi hızı çok önemlidir. İnternet artık hızlı kullanılan bir kanal haline geldi. Bu yüzden kullanıcılar da artık çok acımasız ve sabırsız olmaya başladı. Web sitenize girdikten sonra birkaç saniyeden fazla hızda açılıyorsa hemen çıkış oranı yükselir. Bu yüzden multimedya ögelerinin optimizasyonunu tamamlamanız gerekmektedir.

 • Aksiyon ve Harekete Geçme

Web sitenizde kullanıcıları harekete geçirecek bir aksiyona ihtiyacınız var. Web sitenizdeki içeriği okuyan kullanıcı web sitenizdeki sayfada üye olma, satın alma ya da ankete katılarak sonuçları değerlendirme gibi farklı aksiyonlar yapmalıdır. Böylece insanların farklı sayfaları ziyaret etmesini de sağlayabilirsiniz.

 • Açılış Sayfası

Bir web sitesinde açılış sayfası çok önemlidir. Müşteriler giriş yaptıkları açılış sayfasında istediğini bulamazsa diğer web sayfalarınızı ziyaret etme oranları son derece düşük olacaktır.

 • Reklamlar

Web sitenizde gelir elde etmek istediğiniz reklamlar tabii ki de olmalıdır. Ancak reklamların yerleşimi çok önemlidir. Her taraftan fışkıran reklamlar olursa kullanıcılar web sayfanızdan hemen çıkacaktır. Bu yüzden reklamların dizimini akıllıca yapmanız gerekir. Aşırı reklam her zaman kötüdür.

 • Arama Kutusu

Web sitenizde kullanıcıların diğer sayfaları ziyaret etmesini sağlayan önemli bir hamle arama kutusu olacaktır. Diğer sayfalarınıza arama yapabileceğini bilen bir kullanıcı hemen eylemde bulunacaktır. Özellikle e ticaret siteleri için bu durum çok önemlidir. Arama kutularını doğru algoritmalarla kurgulayarak ziyaretçilerinizin önüne kaliteli arama sonuçları çıkararak diğer sayfalarınızı ziyaret etmelerini de sağlayabilirsiniz.

 • 404 Sayfası

Web sitesinde yer alan hatalı sayfalar hemen çıkma oranına büyük etki eder. Bu yüzden bu sayfaları sürekli kontrol altında tutmalı ve bu konuda gerekli adımları atmalısınız.

 • Dış Bağlantı Sekmesi

Web sitenize kullanıcı trafiği sağlamak için başka sayfalara yönlendirme her zaman iyidir. Kaliteli sayfalara yönlendirme yapmak kullanıcıların size olan güveninin arttıracaktır. Ancak dış bağlantılar yeni bir sekmeden açılmalıdır. Web sayfanızla aynı ekranda açılan sayfalar hemen çıkma oranınızı yükseltir.

 • Kaliteli İçerik:

nsanlar web sitesine girdiklerinde aradıklarını bulamazlarsa hemen çıkarlar. Bu yüzden yazdığınız alanda insanlara aradığını veren kaliteli içerikler sunmalısınız. Böylece web sitenizin daha iyi yerlere gelmesini sağlayabilirsiniz. İçeriğiniz ne kadar arama motoru sonucuyla alakalıysa kalite oranı artar. Böylece diğer sayfalarınız da giriş alabilir.

 • Önerilen Yazılar

Kullanıcılara web sitenizde belli yazılara yönlendiren bölümlere yer verin. Onlara önerdiğiniz yazılar, popüler yazılar ya da en çok okunan yazılar gibi bir bölüm mutlaka ilgi çekecektir.

 • Görsel ve Video Kullanımı

Web sayfanızda yer alan görsel ya da videolar okuyucuyu çekecek detaylardır. Bu yüzden insanların görselleriniz ya da videolarınıza ilgi göstermesini sağlayın. Böylece diğer sayfalarınıza girmek isteyeceklerdir.

Hemen Çıkma Oranı Neden Yüksek Çıkar?

Hemen çıkma oranını arttıracak bazı detaylar olabilir. İşte sizlere hemen çıkma oranınızı arttıracak durumlar;

 • Bir sayfada tüm aradıklarını bulan kullanıcılar diğer web sayfalarınıza giriş yapmaya gerek duymaz
 • Kötü kullanıcı deneyimleri bu oranı yükseltir.
 • Sitenize gelen kişi aradığı bilgileri bulamayabilir.
 • Tasarımınız sevilmeyebilir. AB testi sayesinde başarılı tasarımlara geçiş yapabilirsiniz.
 • Reklamlarınız ziyaretçileri sıkabilir. Kötü reklam yerleşimi her zaman önemlidir.
 • Site açılma hızınız yüksek olabilir. 3 saniyeyi geçmesi durumunda kullanıcılar çıkma konusunda eğilim gösterecektir.
 • Mobil cihazlardan düzgün deneyim olmazsa web siteniz hemen terk edilecektir.
 • 404 hata sayfaları fazlaysa çıkış olur.
 • Çok fazla link çıkışı varsa kullanıcılar web sitenizi terk edebilir.
 • Güven vermeyen site yapısı her zaman kaçış sebebidir.
 • Kullanıcı deneyimi ve etkileşimi zayıfsa web sitenizin hemen çıkma oranı artar.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Bounce rate olarak da bilinen hemen çıkma oranını hesaplamak son derece basittir. E ticaret siteleri genelde bu oranı farklı analiz araçları ile hesaplamaktadır. Bunun için belli zaman dilimlerini kapsayan analizler alabilirsiniz. Kendiniz hesaplamak isterseniz siteyi terk edenleri toplam ziyaretçi sayısına bölün ve 100 ile çarpın. Böylece hemen çıkma oranını hesaplayabilirsiniz. 

Kaynakça:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir