Hepsiburada özelinde bakıldığı zaman bu ve benzeri online market yerlerinin içerisinde SEO optimizasyonu yapmak çoğu satıcının aklına gelen ya da üzerinde durduğu bir konu değildir. Yine de Hepsiburada gibi büyük ve binlerce satıcı barındıran bir online market yerinin içerisinde SEO çalışması yürütmek sizi rakiplerinizden ve sektör dahilinde rekabet halinde olduğunuz firmalardan daha öne çıkaracaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en temel husus hiç şüphesiz olarak Hepsiburada dahilinde bulunan SEO çalışmalarının, tipik bir web sitesine kıyasla nasıl farklı olduğudur? 

Bu sorunun cevabına bakıldığı zaman genel bağlamda ciddi bir farklılık bulunmadığı, sadece iç SEO başlıklarının daha ön plana çıktığı söylenmelidir. Anahtar kelimeler ve güçlü içeriğe sahip olmak bu konudaki en temel faktörlerden bazılarıdır. Güçlü içeriğe sahip olmanın birçok yolu olsa da, Google Algoritmasına uygun ve satış yaptığınız dilde anlamlı içeriklere sahip olmak çok önemlidir. Bunun yanı sıra seçtiğiniz ya da seçeceğiniz anahtar kelime unsurlarının Google Analytics vb optimizasyon bazlı siteler yardımıyla yapılması sizi daha değerli bir içeriğe sahip olmanız konusunda destekleyecektir. 

Hepsiburada özelinde değil, bilinen tüm online store ve market yerlerinde dikkat edilmesi gereken ana gereksinimler bunlardır. Şimdi bunların biraz daha detayına inip, satıcıların dikkat etmesi gereken ve kendileri tarafından en çok sorulan soruların olduğu inceliklerden bahsedelim. 

Bir Online Market İçerisinde SEO Yapmak

Nihai hedefiniz, müşterileriniz için olası satışlar ve hizmetler oluşturmak olacaktır. Bir pazarda, bu ana odak noktanız olmalı ve muhtemelen sizin de yola çıkış amacınız bu olacaktır. Bu kullanıcıları çekmek için kullanacağınız anahtar kelimeler site kategorilerinize ve bölgelerinize bağlı olacaktır. Bu durumlarda, sitenizi bulmak için kullanılan arama terimlerine “satılık bayan eldivenleri” gibi anahtar kelimelerin eklenmesiyle alıcının satın alma niyeti varsayılabilir veya tanımlanabilir. Yine de, sitenizin optimizasyonlarına hedeflediğiniz amacı dahil etmeniz önemlidir. Bu senaryolarda, uzun ve kısa anahtar kelimeleri nasıl ayırt edeceğinizi anlamak önemlidir. Hepsiburada gibi büyük bir online market yerinde diğer satıcıların önünde arama sonuçlarında belirmek, sanıldığı kadar kolay bir husus değildir. 

Kısa kuyruk veya öncü anahtar kelimeler genellikle bir veya iki kelimeden oluşan arama terimleri olarak tanımlanırken, uzun kuyruk üç veya daha fazla anahtar kelime içeren anahtar kelimelerden oluşacaktır. Son birkaç yılda, uzun kuyruk anahtar kelimeler içerik olarak daha da uzadı ve arama yapan kullanıcılarının arama terimleri daha spesifik hale geldikçe de bu durum genişlemeye devam ediyor.

Klasik kısa kuyruklu anahtar kelime hiçbir zaman tamamen kaybolmayacaktır. Hepsiburada gibi bir merkez var oldukça, bu kısa kuyruk anahtar kelimeler de varlıklarını her daim göstereceklerdir. Pazar yeriniz bağlamında, kısa kuyruk anahtar kelimeler genellikle “satılık arabalar” gibi kategorilerinizle ilgili arama terimlerinden oluşur ve daha sonra belirli modellere ve bölgelere daha ayrıntılı olarak iner, örneğin “Yün kumaşlı fötr şapka”. SEO uzmanlarının engin tecrübe ve kazanımlarına göre, en iyi strateji bu kısa kuyruklu kullanıcıları kategori listeleme sayfalarınıza yönlendirmektir. Bu, “şapkalar” gibi üst düzey bir kategori veya istenen belirli model ve / veya bölge için liste sayfası olabilir.

Arama trafiğinizin büyük bir kısmı bu şekilde karşılanabilir ve sitenizin SEO’su, arama motorlarının kullanıcıların arama terimlerini belirli liste sayfalarıyla eşleştirebilmesi için yeterince gelişmiş olmalıdır. Bir pazarın sahibi, kullanıcılara sunulan kategoriler ve bölgeler üzerinde tam denetime sahiptir. Bu listelerin arama motorlarından elde edilen verilerle düzenli olarak incelenmesi ve ardından yeni kategori ve bölge fırsatlarından yararlanmak için yılda en az bir veya iki kez güncellenmesi gerekecektir. (Bu durum çoğu zaman daha sık hale gelebilir. Özellikle 2020 yılı itibariyle Hepsiburada, Trendyol, Amazon, Wish gibi platformların SEO optimizasyonları kreatif şekilde sürekli yapılmaya başladı)

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, belirli ürün veya hizmetleri bulmak için kullanılacaktır, örneğin “en iyi şişme yatak şişirme makinesi”. Bu daha spesifik ürün ve hizmetlerin içeriği büyük olasılıkla kullanıcılar tarafından oluşturulmuş olacaktır. Kullanıcının bu içeriği biçimlendirme şekli üzerinde tam kontrole sahip olmayacaksınız, ancak bir kullanıcı tarafından yüklenen her öğenin arama motoru tarafından dizine eklenebilmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, arama motorunun, kullanıcının arama motoru sonuç sayfalarından (SERP’ler) hangi sayfaya yönlendirilmesi gerektiğine karar vermesine izin vermelisiniz. 

Görüldüğü gibi iç SEO aksamlarına bağlı olarak dizayn edilen içerik gücü ve yetkinliği, bir market yeri içerisindeki en temel gelişim ve hedef kitleye erişim faktörüdür. Buna kulak vererek hareket etmek, Hepsiburada gibi bir merkez için bile ciddi anlamda fayda sağlayacaktır. 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir