Hizmet Sektöründe Pazarlama

Pazarlama kavramı günlük hayatta birçok kavramla özdeşleştirilse de en çok satış ve satışçılık kavramı ile beraber kullanılmaktadır. Geniş anlamda pazarlama bir ürüne olan talebi doyurmak, belirlemek, üretmek, ürün ya da hizmetleri en uygun bir şekilde hazırlayarak işleme konması anlamına gelmektedir. İşletmenin hedef pazarı seçmesi ve ilgili teknikleri kullanması, pazarlama açısından büyük fayda sağlamaktadır.

Hizmet sektöründe ise dijital pazarlama teknikleri çok çeşitlidir. Geleneksel pazarlama artık dijital pazarlamaya doğru bir kayma göstermiştir. Bu anlamda ilk olarak hizmet sektöründeki pazarlama işlemlerinin özelliklerinden bahsetmek doğru olacaktır.

Hizmet Sektörü Pazarlama Özellikleri

 • Tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarına yönelik belirlemelerin yapılması ve bunların karşılanmasına yönelik olarak hizmet üretilmesi,
 • Faaliyetlerin devamlılık, yani süreklilik arz etmesi,
 • Hizmet pazarlaması uygulamalarında sürekliliğin gösterilmesi,
 • Dayanışma ve gittikçe artan önemi,
 • Örgüt çapında bölümlemelerin gerçekleştirilmesi,
 • Pazarlama çabalarının bütünlüğü,
 • Kalitenin müşteri memnuniyetini sağlamada önemli bir aracı olması,
 • Ölçümlemenin yapılması.

Hizmet Sektörüde Pazarlamanın Faydaları

Hizmet sektöründe pazarlama yapmanın pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde listeleyebiliriz.

 • Müşteri portföyü daha memnun bir şekilde yaratılır.
 • İşletmedeki bütün çalışanlar ve personeller aynı amaca yönelik olarak hizmet üretir.
 • Müşteri memnuniyet oranı arttırılmaya çalışılır.
 • Tüketici istek ve ihtiyaçlarındaki değişiklikler belirlenir ve bu değişikliklere uyum sağlanır.
 • Tutundurma faaliyetleri, müşterilere uygun bir şekilde gerçekleştirilir.
 • Artan iş birliği sayesinde daha mutlu bir müşteri profili yaratılır.
 • Başarılı pazarlama faaliyetlerine devam edilir, başarısız faaliyetler saf dışı bırakılır.
 • Pazarlamaya harcanan para ve çaba daha verimli olarak kullanılabilir.

Hizmet Sektöründe Dijital Pazarlama Kanalları 

1) Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Bu aşama, kritik bir aşamayı ifade etmektedir. Örneğin yanlış hedefleme yaparak hatalarla dolu bir pazarlama faaliyeti yönetebilirsiniz. Bu nedenle, işin daha en başında hedef kitlenizi belirlemeniz, en doğru hareket olacaktır. Bu sayede doğru kişilere doğru pazarlama tekniklerini kullanarak faydalı bir işlem yapabilirsiniz.

2) Kendinizi Yenileyin

Kendinizi devamlı yenilemek zorundasınız. Sektörünüz ile ilgili gelişmelerden haberdar olmalısınız. Bu sizi, rakiplerinizden bir adım öne geçirecek bir davranıştır. Yeniliklere açık olun ve süreci iyi yönetin. Rekabet durumunda avantajlı hale gelmeniz için bu unsur şarttır. Böylelikle yeniliklere açık olarak ilgili gelişmeleri takip edebilir, hemen uyum sağlayabilirsiniz.

3) Sosyal Medya Kullanın

Kurumunuzu sosyal medyaya taşımanız da kritik bir öneme sahiptir. Kullanıcılar genellikle sosyal medyada vakit geçirmektedir. Bu gerçek göz önüne alındığında önemi açıkça ortaya çıkacaktır. Bu nedenle sosyal medyada takipçi kitlesi oluşturun ve onlar ile etkileşime girerek bilinirlik sağlayın.

4) YouTube’da Yer Alın

YouTube, hizmetlerinizi tanıtmanız için harika bir platformdur. Kullanıcılar genellikle video içerikleri daha çok beğendiğinden dolayı bir taş ile iki kuş vurabilirsiniz. Böylelikle hem takipçi kitlesi kazanacaksınız, hem de kendinizi tanıtmış olacaksınız. Bu nedenle YouTube’da da aktif olmanız gerekmektedir.

5) SEO Çalışmaları Yürütün

Kurumsal sitenizi kurmak ile iş bitmeyecektir. Aynı zamanda SEO çalışmaları yapmanız gerekmektedir. SEO çalışmaları ile görünürlüğünüzü arttırabilir, organik ziyaretçilere ulaşabilirsiniz. Böylelikle marka bilinirliğiniz artış gösterecek, olumlu geri dönüş oranları da artış gösterecektir. Bu nedenle sosyal medyada var olarak geliştirmiş olduğunuz stratejileri SEO çalışmaları ile tamamlamanız gerekmektedir.

SEO çalışmalarını yürüterek kaliteli içerikler üretebilir, buralardan da ziyaretçiler elde edebilirsiniz. Bu sayede kurumsal kimliğiniz ve bilinirliğiniz açısından oldukça faydalı bir işlem yapmış olacaksınız. Son olarak reklam çalışmaları da yürüterek markanızı tanıtabilir, bu alanda da etkileşim sağlayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir